Recepty - garnát

Recepty s garnátem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Garnát je často zaměňován za krevetu a naopak. Je mezi nimi jistý fyziologický rozdíl, ale chuťově jsou si velmi podobní. Garnát má šedé, průhledné tělo a dosahuje délky až 8 cm. Je velmi zdravou a dietní delikatesou, obsahuje velké množství bílkovin, omega-3 mastných kyselin, zinku, jódu, vápníku a vitamínu B12.

 Rady při nákupu

Garnáty se prodávají zmražené, konzervované, čerstvé, tepelně neupravené nebo předvařené a nevyloupané nebo vyloupané. Seženete je ve větších supermarketech s rybím sortimentem nebo ve specializovaných prodejnách s rybami a mořskými plody. U zmražených garnátů se často stane, že po rozmražení zapáchají a mají v sobě velké množství vody. Pokud nemáte možnost koupit garnáty čerstvé, tak ty zmražené vybírejte v co nejlepší kvalitě a určitě nepředvařené (mají šedivou a ne růžovou barvu). Čerstvé garnáty doporučuji koupit nevyloupané, při vaření si zachovají větší aroma. Kontrolujte také vždy jejich kvalitu a čerstvost: skořápky by měly být lesklé, bez skvrn a neporušené, měly by příjemně a čerstvě vonět a nezapáchat.

 Využití v kuchyni

Garnáty můžete smažit, grilovat, vařit, péct či zapékat, přidávat do salátů, různých rybích koktejlů, rizot, k těstovinám, do polévek - Rybí polévka s garnáty a dalších pokrmů z mořských plodů, dají se jíst i syrové (např. v sushi). Jejich chuť nejvíce vynikne v kombinaci s česnekem, chilli, koriandrem, zázvorem, kvalitním olivovým olejem a s limetou nebo citronem. Odstranit krunýř před či po vaření je velmi jednoduché. Lehce odkruťte hlavu, odtrhejte nohy a stáhněte ocásek i zbytek krunýře. Slabím naříznutím pak odstraňte střívko, které se nachází v horní části.

 Skladování

Čerstvé garnáty skladujte v nejchladnější části lednice, max. dva nebo tři dny


Reklama

 
 Váš příspěvek

Reklama

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Nejlepší recepty

Křehké kuřecí plátky v jogurtové marinádě Křehké kuřecí plátky v...
Zelené karí s kuřetem a chřestem Zelené karí s kuřetem a...
Cibulačka Cibulačka
Pečené uzené koleno Pečené uzené koleno
Žloutkové věnečky Žloutkové věnečky

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz