Recepty - portské

Recepty s portským  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Portské, nebo také Portské víno, pochází z úrodné oblasti řeky Douro z Portugalska. Většina z nás ho zná jako sladké červené víno, ale jeho varianty mohou být i bílé. Servírováno je velmi často jako dezertní víno specifického postavení. Může být suché i polosuché, každý si vybere dle své chuti nebo přípravy pokrmu. Zralejší portské slouží i jako digestivum.

 Rady při nákupu

Portské víno je sladší, ale nemusí to být vždy pravda. Kupujte kvalitní a ověřená vína znamenitých vůní a chutí podle názvu vinařství, méně často podle názvu obchodníků. Pravá chuť červeného portského vína je nasládlá až lehce kořenitá. Bílé víno je lepší vychlazené, u červeného dle vaší chuti, ale teplé zastře aroma a vystoupí z něj alkohol. Portské víno koupíte v hypermarketech, kde mají velký výběr nebo také přímo u vinařů.

 Využití v kuchyni

Portská vína jsou určená k přímé konzumaci po rozlití do sklenek tulipánového tvaru. Jejich chuť podtrhnou i lahůdky typu ořechů, oliv, sýrů, hořké čokolády a těstovin. Ve vaření se používá k podlévání dušené zeleniny, hovězího masa, gulášů a jiných omáček. Dodá specifickou navinulou chuť, která se snoubí i se zvěřinou. Luxusním jídlem je bažant s pikantní omáčkou z portského vína. Paštika z kuřecích jater na způsob foie gras vyniká jemností. Zbytkový cukr dodá sladkosti, ostatní ingredience zase kořenitou vůni.

 Skladování

Portské víno je určeno ke skladování v suchu a chladu.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Borůvkový koláč se strouhaným perníkem Borůvkový koláč se...
Horké maliny se zmrzlinou Horké maliny se zmrzlinou
Šamorínský rožeň Šamorínský rožeň
Uzené se zelím a hruškami Uzené se zelím a hruškami
Candát s fíky a slaninou Candát s fíky a slaninou

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz