Recepty - gnocchi

Gnocchi známe také jako: ňoky, noky

Původ gnocchi: Itálie

Recepty s gnocchi  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Pochází z italské kuchyně, kde se vyrábí rozemletím ještě horkých vařených brambor, které se smíchají s vejci a moukou. Ze vniklého těsta se tvoří různé tvary, které se vaří ve vodě, nejlépe s mořskou solí, dokud nevyplavou na povrch. Chutí vzdáleně připomínají bramborový knedlík. Typické české noky, které se používají do polévek, se ale od pravých italských gnocchi liší svým použitím v kuchyni. Gnocchi tvoří základ pokrmu a kombinuje se se zeleninou nebo omáčkami. Správně se název čte ňoky, nikoliv gnoči, noči nebo noky.

 Rady při nákupu

Chlazené gnocchi lepí po uvaření méně než ty sušené. Jsou běžně k dostání v supermarketech, hledejte je v oddělení polotovarů nebo těstovin. Obvykle jsou balené v průhledných plastových sáčcích, na kterých je nápis “Gnocchi“ a některý typický italský motiv, například Šikmá věž v Pise apod. Nezaměňte pravé italské gnocchi s jinými produkty.

 Využití v kuchyni

Příprava gnocchi je velice jednoduchá a rychlá - po vhození do horké vody jsou za tři minuty připravené k úpravě. Chutnají výborně s masem a různými omáčkami. Jsou velice vydatné, takže se často doplňují zeleninou, například brokolicí, kapustou nebo rajčaty. Skvěle se hodí jako příloha i k lehkým rybím či drůbežím masům. Výborné jsou i zapečené gnocchi s rajčaty. V Česku se italské gnocchi připravují se smetanovou, sýrovou, bešamelovou nebo jinou těžkou omáčkou. V restauracích se nejčastěji kombinují gnocchi se špenátem, kuřecím masem, česnekem a smetanou.

 Skladování

Zakoupené gnocchi je třeba skladovat na chladném a suchém místě, nejlépe v plastové či skleněné dóze, která je důkladně utěsněna. Přestože se jedná o trvanlivý produkt, je nutné jej po otevření uchovat v lednici a spotřebovat nejdéle do tří dnů.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Houbová smaženice Houbová smaženice
Dušené hovězí na bobkových listech - Boeuf étuvé au feuilles de laurier Dušené hovězí na bobkových...
Rizoto s batáty Rizoto s batáty
Zapečený losos s pórkem (pro Lvy) Zapečený losos s pórkem...
Těstovinový salát s houbami a polníčkem Těstovinový salát s houbami...

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz