Recepty - čekanka

Více z Zelenina ».

Čekanka

Recepty s čekankou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Čekanka je dvouletá rostlina a výrobní kroky, které vedou k čekankovému puku, známého z obchodů, je velmi zajímavý. Nejprve se vysévají semena čekanky do půdy a až rostlinka povyroste, sklidí se. Její kořeny se pak uskladní na 6-10 měsíců do tmavého sklepa a během této doby začnou rašit puky. Listy se vyvíjejí bez zeleného chlorofylu, a proto je čekankový puk velmi světlý. Spotřeba čekanky je u nás poměrně malá a to i přes to, že jde o velmi chutnou a zdravou zeleninu. Je to dietní potravina velice prospěšná při trávení, protože obsahuje velké množství vlákniny, dále také obsahuje plno vitamínů a látku inulin, který pomáhá při cukrovce a při vysokém cholesterolu.

 Rady při nákupu

Během sezóny (zimní měsíce) můžete čekanku sehnat v každém větším supermarketu nebo v prodejně se zeleninou. Čekanku je potřeba skladovat ve tmě, a proto v regálech obchodů uvidíte vždy jen malé množství. Při nákupu dbejte na to, aby puky byly pružné, pevné a křupavé a aby byly zbarvené do bíla a na okrajích jen lehce žluté.

 Využití v kuchyni

Čekanka má příjemně hořkosladkou a šťavnatou chuť. Konzumuje se syrová nebo je možné ji dusit, vařit a zapékat. Hodí se do různých salátů a její chuť ladí s vlašskými ořechy, s plísňovými a kozími sýry, s pomeranči a s jablky. Čekanka krásně vynikne i po zapečení společně s parmazánem a smetanou - výborné jsou Čekankové puky se sýrovou omáčkou . Je možné ji také servírovat jen jednoduše, s různými dipy a čekankové lístky do nich namáčet.

 Skladování

Čekanku skladujte ve tmě a v chladu, zabalte ji do tmavé folie a uložte do lednice. Její životnost je max. 3 dny.

 Sezóna

Hlavní sezóna čekanky je během zimních měsíců.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Francouzská česnečka vhodná k večeři Francouzská česnečka vhodná...
Šumavská bramboračka Šumavská bramboračka
Těstovinový salát s kuřecím masem Těstovinový salát s kuřecím...
Zelí s jablečným cidrem Zelí s jablečným cidrem
Koláč s jahodami Koláč s jahodami

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz