Recepty - kachna

Kachna

Kachna známe také jako: kachní maso

Recepty s kachnou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Kachna patří mezi drůbež, konkrétně mezi drůbež vodní. Její maso obsahuje poměrně velké množství bílkovin (asi 20 %), tuků, malé množství sacharidů, vody, minerálních látek a vitamínů. Aby měla jemnou chuť, příjemnou vůni a byla lépe stravitelná, je třeba ji nechat po zabití vykrvácet, očistit a vyzrát. Na trh se dodává chlazená (na 10°C) nebo mrazená (-18°C až -5°C), s droby (krk, křídla, žaludek, srdce, játra) nebo bez nich. Balí se do igelitových sáčků, v nichž nesmí být více než 1 % krvavé vody nebo ledu. Maso musí být čisté, bez chorobných změn, bez zbytků peří, krve a jiných nečistot.

 Rady při nákupu

Kvalitnější kachna je čerstvá, dodávaná jako chlazená. Dlouhodobě uchovatelnější je ale kachna mrazená. Kachny, které se dodávají na trh, musí být zbavené všech odpadních částí (hlava, droby, střeva, průdušnice, požerák, plíce, pohlavní žlázy, běháky, peří), mít čistě vymytou tělní dutinu, pokud se dodávají s droby, i ty musejí být očištěné, zvlášť zabalené a vložené zpět do tělní dutiny. Na obalu by měly být uvedené všechny důležité údaje (název, jakost, zda je s droby nebo bez, hmotnost, původ, čárový kód, případně další údaje).

 Využití v kuchyni

Kachna se nejčastěji upravuje pečením nebo grilováním. V české kuchyni je velice oblíbená kachna se zelím, kachna na pomerančích, kachna na jablkách, kachna s kaštanovou nebo jinou nádivkou, kachna na medu aj. Čím pomaleji a při nižší teplotě se peče, tím je maso měkčí, křehčí a chutnější. Kachna bývá nabízena podle specifických receptů i v čínských restauracích. Někdy se podávají samostatně i grilovaná kachní prsa nebo pečená kachní stehna. Známá je také kachní paštika, případně kachní aspik.

 Skladování

Chlazenou kachnu hned po příchodu z nákupu vybalíme ze sáčku a uložíme ve vhodné nádobě (pekáčku) do chladničky. Na delší dobu kachnu uchováváme zmrazováním. Jednou rozmraženou kachnu znovu nikdy nezmrazujeme.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Pečené papriky s česnekem Pečené papriky s česnekem
Selská pivní polévka Selská pivní polévka
Bílá ředkev plněná jehněčím masem Bílá ředkev plněná jehněčím...
Špagety s pečenou červenou paprikou Špagety s pečenou červenou...
Rebarborový crumble Rebarborový crumble

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz