Recepty - pecorino

Původ pecorina: Itálie

Recepty s pecorinem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Víno a pecorino  

Sýr Pecorino má svůj původ v Itálii. V překladu slovo “pecora“ znamená ovce, pravé pecorino je tedy vyrobené z ovčího mléka. Slaný, pikantní sýr má tvrdou slupku a smetanovou až světle žlutou barvu (závisí na délce zrání). Jí se samostatně nebo nastrouhaný na těstovinách a rizotu. V Evropské Unii je tento sýr chráněn.

 Rady při nákupu

Pecorino z jiného mléka než z ovčího není pravý, hlídejte si tedy na obalu složení výrobku. Nejčastěji natrefíte na Pecorino Siciliano, Roman, Sardo (ze Sardinie), Toscano (z Toskánska) či Filiano (z Basilicata). Seženete je nejčastěji v italských lahůdkách, sýrárnách nebo obchodech s delikatesami.

 Využití v kuchyni

Tento druh sýra se nejčastěji používá na sýrové mísy, ale i v teplé kuchyni. Hodit se bude na různé druhy těstovin. Dá se použít podobně jako parmezán, například na výrobu pesta - doporučujeme recept Pesto Genovese. Vynikající je i na posypání rizota nebo na zapečené pokrmy.

 Skladování

Pro skladování pecorina vybíráme chladnější místa, která mají teplotu kolem 18°C a vyšší vlhkost vzduchu. Postačí i chladnička, přestože není ideální. Tvrdé sýry zrají totiž nejlépe právě při zmíněné teplotě. Sýr pečlivě zabalte, aby neokoral a nenasál pachy ostatních poravin.

 Víno a pecorino


Pecorino se skvěle snoubí s červenými víny a nejlépe s oblasti Toskánska. Ideálním společníkem na večer k tomuto výraznému sýru je víno Chianti classico. Pokud si nejste jisti přesnou volbou, které víno zvolit, vždy vybírejte červené víno.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Gratinované brambory (DIA)* Gratinované brambory (DIA)*
Těstovinový salát s kuřecím masem Těstovinový salát s kuřecím...
Zapečený losos s pórkem (pro Lvy) Zapečený losos s pórkem...
Kynuté lívanečky ze špaldové celozrnné krupice Kynuté lívanečky ze...
Francouzské kmínové sušenky Francouzské kmínové sušenky

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz