Recepty - camembert

Původ camembertu: Francie

Recepty s camembertem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Víno a camembert  

Camembert je druh francouzského zrajícího sýru krémové konzistence, vyrobeného z kravského mléka. Vyzrálý chutná po lehce po ovoci či žampionech, mladý je malinko nakyslý. Na povrchu je bílá až okrová plíseň, na dotek je pružný, přesto uvnitř tvarohovitý. Zraje tři týdny za přítomnosti bakterie Penicillium camemberti. Jeho tvar vyrýsovaly slámové rohože, kde zrál. První zmínka o Camembertu už pochází z konce 18. století z Normandie. Vyslovuje se po francouzsku „kamember“.

 Rady při nákupu

Camembert se dá vzhledově zaměnit s hermelínem, cenou a především kvalitou však nikoliv. Oba se prodávají v celofánu a v krabičce, koupit se dá v běžných obchodech s potravinami. Doporučujeme ale pro něj dojít do sýrárny, specializovaného obchodu se sýry. Dostanete ochutnat různě camemberty a vyberete si ten nejchutnější. Kvalitu camembertu ze sýrárny by ocenil i Francouz.

 Využití v kuchyni

Sýr camembert se hodí do studené i teplé kuchyně. Ve studené kuchyni se nejvíce uplatňuje do sýrových mís, kde ho lze najít i jako nakládaný. Obyčejné obložené chlebíčky pro pohoštění se s camembertem dostanou na zcela jinou úroveň. Za tepla upravený je velmi chutný camembert zapečený s medem a hroznovým vínem. K usmažení v trojobalu si vyberte spíše hermelín, camembertu je na smažák škoda.

 Skladování

Camembert uchovávejte zabalený v lednici, aby nenasál pachy dalších potravin a neokoral. Njlépe mu prospívá teplota kolem 10 stupňů Celsia.

 Víno a camembert

Jeho chuť podtrhnou červená vína Bordeaux či Cabernetem. Nebojte se zeptat v sýrárně na doporučení konkrétního vína.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Chléb s celerem Chléb s celerem
Zapečené brambory s cuketou Zapečené brambory s cuketou
Bramboráky s bylinkovým krémem Bramboráky s bylinkovým krémem
Kuře na medu Kuře na medu
Trojité placičky - Gallette triple Trojité placičky - Gallette...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz