Recepty - tahini

Tahini známe také jako: tahini pasta, sezamová pasta, sezamové máslo

Recepty s tahini  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Vypadá jako arašídové máslo, tvoří ho ale sezamová semínka. Tato ingredience je typická především pro arabské recepty. Používá ho i libanonská, turecká, íránská, ale i řecká kuchyně. Tahini se nejí samotně, ale přidává se do sladkých i slaných pokrmů. Stejně jako jiná semínka je i sezam zdrojem řady prospěšných látek. Obsahuje vitamíny B, vápník, hořčík a draslík. Prokázalo se, že konzumací tahini pasty se značně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

 Rady při nákupu

Tahini se často prodává v čisté variantě (jen ze sezamu a soli), ale i s medem. Při nákupu se podívejte na složení, abyste do falafelu nedali sladkou variantu. Na běžnou spotřebu vám postačí malá sklenička. Pastu nabízejí supermarkety mezi exotickými ingrediencemi a nebo obchody se zdravou výživou. Tahini pasta se dá snadno připravit doma - viz recept domácí tahini pasta.

 Využití v kuchyni

Sezamová pasta vylepší polévky, zálivky nebo pomazánky. Kombinuje se často s lilkem, cizrnou nebo na sladko s banánem (doporučujeme na muffiny nebo lívance). Tahini omáčka skvěle doplní jehněčí kofty. Připravují se z ní falafel, cizrnový hummus nebo sladká chalva.

 Skladování

Po otevření (nebo vyrobení) uložte tahini do lednice, kde vydrží měsíc. Neotevřená sklenička z obchodu vydrží měsíce - sledujte datum spotřeby.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Francouzské kmínové sušenky Francouzské kmínové sušenky
Staročeské kotlety Staročeské kotlety
Třeboňský tataráček z kapra Třeboňský tataráček z kapra
Mrkvový salát Mrkvový salát
Jarní ratatouille s česnekovými brambory Jarní ratatouille s...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz