Recepty - tahini

Tahini známe také jako: tahini pasta, sezamová pasta, sezamové máslo

Recepty s tahini  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Vypadá jako arašídové máslo, tvoří ho ale sezamová semínka. Tato ingredience je typická především pro arabské recepty. Používá ho i libanonská, turecká, íránská, ale i řecká kuchyně. Tahini se nejí samotně, ale přidává se do sladkých i slaných pokrmů. Stejně jako jiná semínka je i sezam zdrojem řady prospěšných látek. Obsahuje vitamíny B, vápník, hořčík a draslík. Prokázalo se, že konzumací tahini pasty se značně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

 Rady při nákupu

Tahini se často prodává v čisté variantě (jen ze sezamu a soli), ale i s medem. Při nákupu se podívejte na složení, abyste do falafelu nedali sladkou variantu. Na běžnou spotřebu vám postačí malá sklenička. Pastu nabízejí supermarkety mezi exotickými ingrediencemi a nebo obchody se zdravou výživou. Tahini pasta se dá snadno připravit doma - viz recept domácí tahini pasta.

 Využití v kuchyni

Sezamová pasta vylepší polévky, zálivky nebo pomazánky. Kombinuje se často s lilkem, cizrnou nebo na sladko s banánem (doporučujeme na muffiny nebo lívance). Tahini omáčka skvěle doplní jehněčí kofty. Připravují se z ní falafel, cizrnový hummus nebo sladká chalva.

 Skladování

Po otevření (nebo vyrobení) uložte tahini do lednice, kde vydrží měsíc. Neotevřená sklenička z obchodu vydrží měsíce - sledujte datum spotřeby.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Žloutkové věnečky Žloutkové věnečky
Vepřové kotlety na pivě Vepřové kotlety na pivě
Jarní ratatouille s česnekovými brambory Jarní ratatouille s...
Šumavská bramboračka Šumavská bramboračka
Vánoční pečená kuřata Jamieho Olivera Vánoční pečená kuřata...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz