Recepty - kopřiva

Kopřiva známe také jako: kopřiva dvoudomá, kopřiva žahavka

Recepty s kopřivou  Rady při sběru  Využití v kuchyni  Léčebné účinky, kosmetika  Skladování  Sezóna  

Kopřiva je levnou a hojně se vyskytující se surovinou. U nás je nejčastěji roste kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) a kopřiva žahavka (Urtica urens). Zatímco zahradníci se kopřiv zbavují, hospodyňky z nich připravují řadu pochoutek. Kopřivu lze zpracovat od kořene až k listům a využívá se k detoxikaci. Celá rostlina je pokryta žahavými chloupky, které při styku s pokožkou vyvolávají intenzivní pocit pálení. Právě toto požahání pokožky pomáhá podle babských rad proti revmatickým onemocněním.

 Rady při sběru

Nejčastěji naleznete kopřivy v oblastech potoků, polí, rumišť, zahrad i pastvin. Zpracovávejte nejlépe čerstvé, jen omyté kopřivy. Dbejte však na prostředí, kde je trháte. Rostliny, které rostou podél rušných cest či v místech a která jsou často chemicky ošetřovaná radíme nesbírat. Kopřiva lze podle vzhledu zaměnit za hluchavku - její listy však při sběru nepálí.

 Využití v kuchyni

Tradičně se kopřivy využívají v období Velikonoc. V této době se z mladých rostlinek připravují nejrůznější nádivky a polévky. Dále je možno kopřivy využít do placek, bramboráků, k masům nebo do omáček. Dá se zpracovat klasicky jako špenát.

 Léčebné účinky, kosmetika

Sušené kopřivy se hodí spíše pro bylinkářské účely do čajů a čajových směsí. Pro tyto účely se nejčastěji sbírá list a nať, které se co nejdříve suší. Dále můžete z kopřiv připravovat nejrůznější kosmetické výrobky (tonikum na pleť a vlasy, léčivé koupele, tinktury aj.). Kopřiva se často využívá při výrobě šampónů, které působí proti lupům a vypadávání vlasů.

 Skladování

Sušené se hodí spíše pro bylinkářské účely do čajů a čajových směsí. Pro tyto účely se nejčastěji sbírá list a nať, které se co nejdříve suší.

 Sezóna

Kopřivy rostou od časného jara do podzimu. Sbíráme je ideálně v období od května do konce září.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Ledový salát s kuřecími prsíčky Ledový salát s kuřecími...
Křehké kuřecí plátky v jogurtové marinádě Křehké kuřecí plátky v...
Trojité placičky - Gallette triple Trojité placičky - Gallette...
Chilli con carne Chilli con carne
Hovězí znojemská pečeně Hovězí znojemská pečeně

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz