Recepty - fenykl

Recepty s fenyklem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Fenykl je u nás poměrně málo běžná zelenina, má široké využití jak v gastronomii, tak i v léčitelství. Nejoblíbenější je fenykl v Itálii. Existuje plno druhů a využívá se kompaktních zelených bulev, stonků, také drobných lístků podobných kopru a nejčastěji pak semen, která tvarem připomínají kmín. Fenyklový čaj pomáhá při trávení, při nachlazení a má antioxidační účinky.

 Rady při nákupu

Bulvy fenyklu koupíte v každém lepším supermarketu nebo v zelinářství a v sezóně pak na vybraných farmářských trzích. Lepší a šťavnatější jsou drobné bulvy, které nejsou nijak poškozené a nemají na sobě žádné skvrny. Semena se prodávají sušená a zabalená v sáčku, seženete je v každém supermarketu.

 Využití v kuchyni

Semena fenyklu využijete na přípravu čaje nebo jako koření do různého pečiva, do nakládaných okurek a dalších pokrmů. Semena mají velké uplatnění také při přípravě likérů. Bulvy fenyklu jsou všestranně využitelnou zeleninou, voní po lékořici a mají výraznou anýzovou chuť, která je však jemná a osvěžující. Můžete je jíst syrové či tepelně upravené. Fenyklové palice se hodí do různých salátů - Fenyklový salát, k těstovinám, do omáček či polévek, výborné jsou také dušené a zapečené. Lístky můžete použít na dochucení pomazánek nebo na různé chuťovky a stonky podávejte grilované, jako přílohu k masu.

 Skladování

Sušená semena skladujte v suchém a chladném prostředí. Bulvy a stonky s listy uchovávejte zabalené ve vlhké utěrce nebo v sáčku a uložené v lednici.

 Sezóna

Sezóna fenyklu začíná v srpnu a pokračuje až do podzimu.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Velikonoční nádivka Velikonoční nádivka
Vepřové maso v mrkvi Vepřové maso v mrkvi
Špagety s pečenou červenou paprikou Špagety s pečenou červenou...
Brokolicová polévka se smetanou Brokolicová polévka se...
Kynuté lívance podle mojí babičky Kynuté lívance podle mojí...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz