Už pečete ?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Eja
3839 příspěvků 22.10.08 09:47
Už pečete ?

Já vím, ještě není konec října . Já už mám spočítané, kolik čeho budu potřebovat ( mouka, cukr, máslo, ořechy atd.atd.). A začnu ještě před první adventní nedělí, už se těším. Jsem praštěná, sním za celé Vánoce tak 10 kousků, ale peču ráda a tak peču a rozdávám

Reakce:
jau
457 příspěvků 22.10.08 10:24
...

Já už taky mám dlooouhatááánský seznam všech druhů, které musím a pak které chci zkusit udělat…ostatně jako každý rok…a pak postupně s přibývajícími dny ubírám…a škrtám…a škrtám… Možná bych to mohla pojmout jako netradiční adventní kalendář s názvem Velké oči, malé činy

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.08 10:29
Já jo!

V sobotu jsem zahájil první vánoční pečení, tento "ovocný chlebíček ": http://manek.bloguje.cz/…hlebicek.php , který se má nechat rozležet. Jenže jak to znám, do Vánoc ho budu dělat ještě nejmíň dvakrát…

Recept jsem kdysi dal i na labu, jen bych to musel psát znovu.

HelenaL
98 příspěvků 22.10.08 10:55
Podobne ako Jau

zatiaľ iba rozmýšľam, čo budem piecť. Vanilkové rožky, linecké pečivo a perníčky chýbať nesmú. Ostatné robievam podľa momentálnej nálady a každý rok tiež skúšam niečo nové.
Pozerala som Mánkov ovocný chlebíček, možno ho urobím miesto biskupského, alebo skôr popri biskupskom.
Začínam pomaly robiť zásoby - mandle, lieskové oriešky a kandinzované ovocie som už kúpila.
Milujem tieto predvianočné prípravy.

Frantiska
927 příspěvků 22.10.08 12:07
...

ja ty to vanoce poprve nebudu doma, tak asi taky napacu. Mam to jako Eja, rada pecu, ale to co upecu nejim. Miluju Vanoce, uz do zari prochazim recepty a planuju co upecu … Najednou vzdycky ziram, ze uz bude stedry den a ja nic nezacala, tak snad tento rok

Frantiska
927 příspěvků 22.10.08 12:09
...

ale na 100% udelam pernicky, mame specialni rodiny recept. Jsou to pro me nejlepsi pernicky na svete, musi byt hodne tenke protoze kupodivu nemeknou, ale jsem na ne tak zvykla ze mi ty normalni mekke nechutnaji

meisje
580 příspěvků 22.10.08 12:02
...

Ja sice jeste nepecu ani seznam nemam, ale mam uz z toho vseho vanocniho peceni a vareni takove chveni v zaludecni krajine. Poprve ( i kdyz uz nejsem nejmladsi) budu vsechno pect sama. Pecu kazdy rok, ale jen tak 10 druhu a zbytek obstarava maminka. Ale tento rok poprve po 12 letech budeme slavit vanoce v tropech a cela rodina prijede za nami. Takze mam plan jako, ze maminka uz tady prijde k hotovemu…ale jak to dopadne. Takze pristi mesic uz asi taky budu muset sestavit jakysi plan…a hlavne jak na to ??? Poprve se pokusim o orechy a jine skopiciny…takze pomahej nam vsem buh..Vam zkusenym dostat vseho co jste si predsevzali a nam mene zkusenym…zvladnout aspon neco…uz se moc tesim na vuni vanoc doma

HelenaL
98 příspěvků 22.10.08 13:07
Meisje,

ak každý rok pečieš „len“ tých 10 druhov ako sama píšeš, asi ťažko patríš k menej skúseným. Koľko potom pečie maminka a koľko ich na vianoce vlastne máte spolu?. U nás sa zvykne za normu považovať 9 - 12 druhov pečiva. Ja sa vždy riadim momentálnou náladou a časovými možnosťami. Niekedy robím viac, ale bolo už aj menej ako 9.

Eja
3839 příspěvků 22.10.08 13:23
Meisje,

vložím sem recept na plněné ořechy ( až ho najdu), který jsem získala od maminky své kolegyně - je to snad nejlepší vánoční cukroví, jaké jsem kdy jedla. Budeš za hvězdu

Eja
3839 příspěvků 22.10.08 13:25
Heleno,

když z jednoho těsta upečeš různé tvary a poslepuješ je různými náplněmi a odlišně ozdobíš, vydáváš to za jeden druh nebo třeba za 4 ?.
Já jsem postupem let vyladila repertoár - pracny, vanilkové rohlíčky, ořechové dortíčky, išlské dortíčky, plněné ořechy, kokosky - to je 6 druhů. Pak udělám hodně lineckého těsta, část klasika slepovaná marmeládou, a pak dva rozdílné tvary se dvěma náplněmi různě zdobené. A je jich dohromady 9

HelenaL
98 příspěvků 22.10.08 14:11
No napríklad linecké,

jedno urobím len zlepené s ríbezľovým džemom a pocukrované, druhé naplním orechovou plnkou a polejem čokoládovou polevou a kolieska z lineckého cesta používam aj na plnené kokosky. Takže z jedného cesta tri druhy, ale inak sa snažím robiť pečivká chuťovo aj vzhľadovo odlišné - kokosové, orechové, kakaové …

Sněhurka
446 příspěvků 22.10.08 15:09
Ještě nepeču,

ale ráda bych letos vyzkoušela nějaké novinky. Ejo, doufám, že přidáš recept na plněné ořechy. Ty, které se dělávaly u nás, byly plněné máslovým krémem, a ty mi nechutnaly.
Chcete-li zařadit nějakou novinku, doporučuji vyzkoušet „Ořechové dortíčky“, které jsem kdysi přidala na Labužníka a neznám zatím nikoho, kdo by přesně tohle cukroví pekl.
Budu péct s dětmi (včetně holčiny, která jako desetiletá u nás zvládla za jeden den napéct pro celou rodinu, protože její mamča cukroví nepeče!), pak budu péct sama pro mojí kamarádku a budu dělat těsta pro další kamarádku, která by jinak těsta dělala v rukavicích, které jsou přiloženy u barev na vlasy .
Seznam kandidátů na letošní stůl si začnu pozvolna připravovat tento víkend.

mrtvola
1394 příspěvků 22.10.08 15:14
Nepeču,

zatím není nikdo, kdo by jedl. Ale před vánoci se do toho pustím jako drak. A to by v tom byl čert, aby si mančaft nezakrochkal a nějaké to kilíčko nepřibral .

meisje
580 příspěvků 22.10.08 16:58
...

Ejo…diky predem! Uz se na recept tesim, letos v lete jsem si privezla formicky na orechy…tak se podle tveho receptu na ne vrhnu.

Helenko…my jak nemame 30 druhu, tak meleme pantem…jako co je to za vanoce. My jsme strasne rozcapeni, ale tak si nas maminka vychovala ! U nas se vzdy tak peklo a pecu doposud, mamka hodne rozda, my zensky si jen tak zobnem, ale nasi chlapi vsichni miluji sladky a jeste se nam nestalo, ze by nam zbylo. Takze ja svych 10 druhu povazuji za takovy „zaklad“, ale nic svetaborneho. Tak jsem napnuta co nakonec letos zvladnu. 30 druhu to asi nebude, ale k tem 20 bych se mohla dokopat…mno, ale slova jsou to silna…uvidime jaka bude skutecnost

Labužník Terrinka02
1113 příspěvků 22.10.08 17:10
meisje,

to jsi teda borec! Peču tak kolem 10 druhů a je toho dost a dost pro nás, pro dceru i pro hosty a já jen zobám malinké množství. Jediné, co bych byla schopná sníst sama jsou kokosové úly s kokosovou náplní-mňam.
Každé září si prohlédnu druhy, napíšu co dokoupím a co nakoupím, eventuálně změním některý druh za nový recept, nebo ho udělám navíc, tak je jich třeba 12, 13, ale to je maximum. T.

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.10.08 18:58
cukroví

u nás se nejí druhy s máslovými krémy, nejraději máme linecké slepované s marmeládou, myslivecké knoflíky, kokosky, strojkové tyčinky z vařených žloutků a cukroví s perníkovou nádivkou (to jsem kdysi dala na Labu).
Sněhurko, už jsem si tvé Ořechové dortíčky přidala do letošního seznamu.

noskovice
1322 příspěvků 22.10.08 23:07
V myslenkach mam napeceno a snezeno.....

… uz to vidim, krasne ozdobené tacy, plne ruzného cukrovi… potom se „probudim“, zacnu prehrabovat formicky z jedne skatule, z druhé skatule a pak nakonec udelam stale ty samé! U nas nesmi chybet vosi hnizda, islské dorticky, linecke cukrovi, vanilkové rohlicky, kokosove (to, co prolejza mlynkem na maso), ruzne nepecené kulicky, plnené orechy. Na vosi hnizda nemam detské piskoty, tak si delam spodek z lineckého testa a hnizda na to lepim rozehratou cokoladou, takze se s tim babram delsi dobu. Letos bych chtela zkusit nejaké velice malinké pernicky, protoze jste me na ne na Vysocine navnadily. Ja to zkusim. Kdyz se nepovedou, nebudu to nikomu vypravet!

toffo
244 příspěvků 23.10.08 07:06
...

Miluju vánoční pečení.
Nejvíc jsem si to užívala, když jsme se sešly tři sestry u naší mámy v kuchyni. Pěkně to „odsejpalo“ a hlavně jsme si dobře pokecaly. Podobně jsme pekly zatím na dvě svatby. Teď už není společný čas, takže každá vytváří něco, podle maminčina zaúkolování a pak si rovným dílem rozdělíme. Na co nedám dopustit jsou pracny - kakaovo-ořechové, s tlučeným hřebíčkem (další koření mi vypadlo).

Eja
3839 příspěvků 23.10.08 07:23
Sněhule,

a jaképak si myslíš že peču ořechové dortíčky - no samozřejmě podle Tvého receptu včetně náplně. Super.

anickav
2904 příspěvků 23.10.08 10:33
Okolo Sv. Mikuláša

sa začnem zamýšľať, potom mrknem sem a chytí ma panika, pretože tu referujú holky: ja mám napečené 10, ja 20 , ja 100 druhov a pod. Vyhrniem si rukávy a začnem, po Vianociach vždy konštatujem, že to bolo poslednýkrát! Lebo polovicu rozdám, štvrtinu zjem a štvrtinu vyhodím…Mančaft sladké nemusí, okrem dvoch zaťov (tí budú krochkať) a ja priberám už od pohľadu na sladké.
Inak, glama má skvelé „Plnené orechové rohlíčky od Blanky z Velvar“, vždy mali u nás úspech! Ja ich robím ako „orechy“-formičky a krém dávam svoj (vajcia, cukor, kakao nad parou potom maslom). Dávam do pozornosti, ak by ste chceli skúsiť niečo nové a nevšimli ste si tento recept. A skvelé sú pusinky od Tey (bielka, cukor a tá škrob. múčka), ale nenapadá ma rýchlo pod akým názvom ich tu má.

Eja
3839 příspěvků 23.10.08 11:37
Doporučuji

„Kokosky hned měkké a vláčné“, já jsem kokosky nikdy moc nemusela ( a taky nedělala), ale tyhle teď peču každý rok a jsou moc dobré.

Eja
3839 příspěvků 24.10.08 07:28
Tak ty ořechy, Meisje

Těsto zaděláme z 30 deka hladké mouky, 18 deka cukru, 25 deka másla, 1 lžičky kakaa a špetky skořice. Upečeme ve formičkách.
Náplň : 15 deka mletých vlašských ořechů svaříme ( asi 3 min.) v 1/8 litru mléka a necháme vychladnout. Utřeme 10 deka cukru, 10 deka máslaa trochu rumu a smícháme s ořechovou kaší.

Labužník Terrinka02
1113 příspěvků 24.10.08 09:13
U nás

jde nejvíc pár druhů- ořechové rohlíčky, podvodníci, florentýnky,ko­kosky, kokosová vosí hnízda a plněné ořechy. Toho bych mohla dělat plné krabice a ještě by jich snad bylo málo, jsou první pryč. Ostatní druhy dojí většinou návštěvy a s kamarádkou si vyměňujeme každý rok to, co druhá nedělala, tak ve výsledku je těch druhů na táckách docela dost. T.

meisje
580 příspěvků 26.10.08 06:13
...

Koukam jak jste se tu krasne rozpekly…))).

Byla jsem na cestach tak reaguji az ted…EJO - diky za recept - urcite vyzkousim.
A takt zkusim ty plnene orechove dorticky…od Snehurky.
U nas zase moc neleti „suche cukrovi“, to povazujeme za dusikrky - u nas to musi mit napln, polevu a nebo to musi byt ohromne vlacne. Jedine co pect nebudu a budu cekat az maminka dorazi je vanocka, ja pecu jen tvarohovou a to jeste z formy, protoze ji asi neumim uplect - mozna bych to zvladla, ale tyhle vanoce do toho jeste radeji nepujdu ))). Doufam, ze jste pochopily, ze tim, ze nekdo pece okolo 10 druhu cukrovi nerikam, ze je mene zkuseny, to v zadnem pripade! Myslimn, ze je to relativni jako vsechno…kazdy mame svoje minima a maxima na ktere jsme zvykli. Takze me se zda 10 druhu malo a mam kamaradku, ktera pri svych 10letych trojcatech napece i 60 druhu a nasich 30 druhu se ji nezda nic moc )))).
A jeste jsme chtela dodat, ze ja uz leta pecu betlem z perniku, mam na to celou formickovou sestavu a krome Josefa ( kteremu vzdycku nejdrive se ulomi hlavu a pak i nohy ) se musim pochvalit, ze to vypada moc pekne

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.08 08:36
Meisje,

moji miláčkové zase chtějí jen ty druhy, které jim chutnají, tak to vychází na cca 9 druhů. Abych pekla to, co pak budeme dojídat, jen aby se to nevyhodilo, na to nemám čas ani chuť. Sestřenice si každý rok od rodiny nechá určit druhy, které chtějí mít a pak podle toho seznamu peče. Nikdy nedělala víc jak 5 druhů
Ejo, tvé ořechy by mohly u nás uspět, už jsou taky na seznamu. Jen mi prosím poraď, těsto se dává do suchých formiček nebo vymazaných nebo jen vysypaných? Abych pak nemlátila kolem sebe formičkami a neměla z toho drobení.

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.08 09:30
Misje,

tady máš ukázku "pletení vánoček ": http://manek.bloguje.cz/…-vanocek.php od profíků ze čtyř a šesti pramenů.

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.08 09:30
Meisje, omlouvám se

za zkomolení jména!!!

meisje
580 příspěvků 26.10.08 14:29
...

Ivo…my taky peceme jen druhy, ktere nam chutnaji…hlavne teda nasim chlapum a bohuzel jim toho chutna fakt dost, vse co je sladke )))). A jak uz jsem se zminovala, nevim jak je to mozne, ale nam nikdy nic nezbyde. Vlastne vim jak je to mozne..u nas se to proste sezere.

Manku..... diky za tip, zkoukla jsem to a myslim , ze opet tenhle rok zustanu jen u toho koukani ))).

Jen pro zajimavost dodavam, ze v Indii jsou vanoce nasledujici utery a stredu tkzv. „Diwali“, takze tady ted vsichni sili tak jako my u nas. Vsude jsou lampicky a vyzdoba, cele Delhi uz tri tydny vypina ruzne el. proud i na nekolik hodin, aby meli nasetreno na osvetleni na vanocni dny. Nakupuje se jako o zivot, zitra se zacina vyvarovat a sladkosti se delaji ( NEpecou) uz posledni dva tydny. Ruzne jejich nepecene sladkosti pri jejichz poziti normalnim smrtelnikum glykemicky index vybehne na maximum a jejich barevna skala me prijde jak vzornik barev na vejce OVO - od te nejnemoznejsi zelene az po hruzostrasnou oranzadu s modrou vpredu.

Eja
3839 příspěvků 27.10.08 08:32
Ivo,

formičky na ořechy a na pracny nevymazávám, nevysypávám, prostě s nimi nic nedělám. Jak jsem psala u receptu, myslím, že je to tím, že v těstech není vajíčko. ALE - nerada bych, abys mne při pečení proklínala.

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.10.08 13:20
Ejo,

neboj, když bude drobení, budou místo plněných ořechů nepečené rumové kuličky

noskovice
1322 příspěvků 27.10.08 19:15
Ivco,

ja taky nevymazavam formicky a zadné drobky z toho nemam. Orisky krasne vypadnou z formicky. Je pravda, ze ani ja nedavam do testa vajicko. Ja jsem si vzdycky myslela, ze se nevymazavaji, protoze je v teste dost masla…asi mam kliku, protoze nevymazavam zadné formicky.
My budeme na Vanoce sami (jako vzdycky), co kdyby k nam nekdo prijel s kaprem, ja bych zatim pripravila plny lavor bramboroveho salatu, jak bylo zvykem u nas doma? Bylo by nas vic.....

anickav
2904 příspěvků 28.10.08 11:23
V orieškových formičkách

som piekla aj tatrankové cukroví (alebo tak nejak - do cesta sa strúhajú Tatranky) receptov je tu viac, (Snehurka, Vali, La fea) mám odskúšané a sú dobré, po naplnení a uležaní…

toffo
244 příspěvků 28.10.08 19:16
...

Někde jsem zaslechla, že formičky by se neměly mýt ve vodě, od zbytků pečení je nejlepší zatepla je vytřít utěrkou.

Labužník Terrinka02
1113 příspěvků 28.10.08 19:21
noskovice,

ani já jsem nikdy formičky nevymazávala a nevymazávám, ať je to jakékoliv cukroví. Po pečení je vymyju jarovou vodou, vypláchnu horkou vodou a nechám je volně uschnout. Pa T.

anickav
2904 příspěvků 28.10.08 19:49
Ja mám šikovnú sestru,

veľa vecí ma naučila a keď mi prvýkrát požičiavala svoje formičky, zakázala mi ich umývať! Pred ani po pečení - iba vytierať kuchynskou papierovou utierkou. Tak to robím podľa nej a nelepí sa mi cesto. (jasné, že po kúpe pred použitím som ich jarovou vodou umývala.)

meisje
580 příspěvků 29.10.08 08:16
...

Devcata…kdyz mam uplne nove jeste nepouzitelne formicky? Musim je nejak pripravit na prvni peceni? Diky a hezky den, meisje

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.10.08 09:01
Meisje,

myslím, že nic nezkazíš, když je po umytí před prvním pečení tochu vymázneš tukem.

esmeralda
4813 příspěvků 13.11.08 20:51
Už pečete?

Už jsem včera taky ""pekla"":http://www.labuznik.com/recipe.php?… .

mrtvola
1394 příspěvků 13.11.08 22:11
Kriste Pane!

To už, lidi, fakt chystáte vánoce? Vždyť ještě není půlka listopadu. Vždyť vám to žlukne. I když v tom mrazáku asi ne. Ale stejně, buď šplouchá na maják mně nebo???

bona
2416 příspěvků 13.11.08 22:38
Mrtvuš,

buď v klidu, já taky nepeču a zatím se ani nechystám. U nás v rodině se začíná od Mikuláše.
Navíc vzhledem k zásobám od babiček z obou stran a ještě od bývalé tchýně nemám potřebu se tím zabývat víc, než abych trochu ovoněla byt (v tom mi nakonec pomůžou i aromatické olejíčky ) a nechala vyblbnout dceru. Pár dní před vytvořím nepečené (hlavně vosí hnízda - podle mojí tchýně, recept vložen cca před rokem) a užívám klídku a pohody. Stejně to ani nejím… a pak to drtíme a sypeme ptákům. Což je teď v Praze zakázané, tak nevím…

mrtvola
1394 příspěvků 14.11.08 12:59
Ufffffffffffff!

To se mi ulevilo. Už jsem si začínala myslet, že jsem tu jediná, kdo má ještě pořád podzim

Eja
3839 příspěvků 28.11.14 08:14
Advent

První adventní víkend je za dveřmi, tak otevírám staré téma. Objevili/y jste něco nového? Já letos zkusím zdravé pracny od Kitchenette a ořechové rohlíčky z Hrnce v hlavě. :mavam:

Karoll.H
7 příspěvků 16.12.14 19:40

My doma zásadně pečem nejdřív týden před štědrým dnem, protože jinak všechno cukroví stihneme sníst, ať už je toho sebevíc :D

Eja
3839 příspěvků 29.11.15 11:08
Začíná advent

Já už mám v lednici asi dvě hodinky těsta na dvoje vanilkové rohlíčky, za chvíli půjdou do trouby. Mnohaletá tradice - o první adventní neděli začínám péct, jako první vždycky rohlíčky :mavam:

birkana
1683 příspěvků 29.11.15 16:04

@Eja, u nás je to tradičně bez sladkého, jen slané dobroty :oops:. Ale recepty vypilovávám k „dokonalosti“ již dva týdny a rozpis na plánované nákupy je zatraceně dlouhý. Do finiše se dostanu po 21. prosinci a skončím po Novém roce :twisted:.

Eja
3839 příspěvků 29.11.15 17:06

@birkana já taky sladké moc ne, ale vůně linoucí se z trouby je pro mne od dětství spojená se začátkem adventu.

daduuja
1143 příspěvků 30.11.15 14:46

@Eja u nás se zatím balí dárky :-) Po Mikuláši začnu přemýšlet, co upéct, pak přijdou na řadu těsta a tak 10 dní před Štědrým dnem se do toho pustím :-) Času je spousta :mavam:

Eja
3839 příspěvků 30.11.15 16:12

@daduuja času je dost, ale tohle je prostě rodinná tradice, rohlíčky musí o první adventní neděli lítat z trouby, i kdyby se dělo cokoli ( mám to vyzkoušené i jako terapii, manžel zemřel před 6 lety v polovině listopadu a dospělé děti prostě rezolutně trvaly na dodržení adventních zvyků…tak i tenkrát ty rohlíčky prostě byly)

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz