F20 - Schizofrenie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
kamilio
551 příspěvků 21.10.08 10:04
F20 - Schizofrenie

Schizofrenní poruchy jsou obecně charakterizovány význačnými poruchami myšlení a vnímání a afektivitou, která je nepřiměřená nebo oploštělá. Jasné vědomí a intelektové schopnosti jsou obvykle zachovány, i když se během času mohou vyvinout určité kognitivní deficity. Osobnost je postižena ve svých nejpodstatnějších funkcích, které dávají normálnímu jedinci pocit individuality, jednotnosti a autonomie (self-direction). Nemocný má často pocit, že jeho nejintimnější myšlenky, pocity a činy jsou známy nebo sdíleny jinými lidmi. Mohou se rozvinout bludné interpretace, že přírodní nebo nadpřirozené síly ovlivňují pacientovo myšlení a jednání, a to často bizarní formou. Mohou být často pokládány za osu všeho, co se děje. Jsou běžné především sluchové halucinace, hlasy mohou komentovat chování nebo myšlení pacienta. Vnímání může být narušeno i jinak: barvy a zvuky se mohou zdát nepřiměřeně živé nebo kvalitativně změněné. Nepodstatné, obyčejné věci se mohou zdát důležitější než celý předmět nebo situace. Nepochopení situace může vést k přesvědčení, že události každodenního života mají pro jedince zvláštní, obvykle zlověstný význam. U typické schizofrenní poruchy myšlení jsou kladeny do popředí okrajové a nepodstatné rysy celku, které jsou u normálně zaměřené lidské aktivity potlačeny, a jsou užívány místo těch, které jsou relevantní a situaci přiměřené. Tím se myšlení stává nepřesné nespojité a neproniknutelné a jeho slovní vyjádření někdy nepochopitelné. Časté jsou zárazy a interpolace v toku myšlenek a pacientovi se může zdát, že mu nějaká vnější síla odnímá myšlenky. Nálada je typicky oploštělá, vrtošivá nebo nepřiměřená. Ambivalence a volní poruchy se mohou jevit jako lenivost, negativizmus nebo stupor. Může být přítomna i katatonie. Začátek může být akutní s vážně narušeným chováním, nebo plíživý s postupným rozvojem podivných myšlenek a chování. Průběh se také velmi mění a není nevyhnutelně chronický nebo zhoršující se (je specifikován pětimístnými kategoriemi). V určité části případů, která se může lišit v různých kulturách a populacích, dochází k úplnému nebo téměř úplnému uzdravení. Obě pohlaví jsou přibližně stejně postižena, ale u žen bývá začátek pozdní.

Reakce:
jolana
5068 příspěvků 21.10.08 12:06
Len tak a aj naozaj..

Myslim si a som presvedcena, ze vsetko patri k zivotu..zle aj dobre, Labuznik, internet, choroby a diagnozy aj virtualita v nasom zivote zacala zaberat svoje miesto a ziada si aj „dane“.. Dokonca aj to, ze jedlo by malo ludi zblizovat a dokaze aj pravy opak.
Aj to patri k zivotu.
My ludia sme proste taki a ini nebudeme.. ..a to sa neprejavuje len v beznom zivote(co kazdy isto iste pozname ) ale aj vo virtualnom.
Akurat ze v beznom zivote je clovek hmatatelny a ked uz ho nevidime tak ho aspom pocujeme a ked nie tak mame po nom hmatatelne daco..
Kdezto vo virtualnom, nevidis, nepocujes…mozes najst na troch forach toho isteho „cloveka“ a mozes byt stopropresvedceny ze je to on a nikto iny..vo virtuale moze byt jeden =sto a sto=1…mozes byt vsetko Napoleon, Bush aj Posledny mohykan…dokonca aj Lopata copata a Koza rohata, Hnila hruska alebo Mila beruska, Cecok, Tea 64, Kostlivec, Jezisko, Jolana aj Polana.. …mozes „byt“ a „existovat“ na neviemkolko miest v jednom case a robit zo seba martana, hadat sa, diskurovat alebo aj laskovat ako Casanova..mozes sa hrat, zabavat, diskutovat, polemizovat, odporovat…
Tomu vsetkemu sa vravi virtualita!!!
Ku uvedenej diagnoze. Pre mna je kazdy clovek clovekom (s vykricnikom ) nech uz ma diagnozu/nemoc aku ma…poznam ludi s touto diagnozou/nemocou! a su to fantasticki ludia ktorych si nesmierne vazim.

Manana
1514 příspěvků 21.10.08 14:25
Jolanko,

hlasitě ti tleskám!!

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz