Až nám to dojde...mléko je velmi nevhodná potravina

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

PetrPan
6 příspěvků 20.02.04 20:37
Až nám to dojde...mléko je velmi nevhodná potravina

Zcela souhlasím s náhledem v druhé reakci. Kravské a nakonec i jakékoliv jiné mléko samo o sobě, ale i mléčné výrobky, jsou velmi nevhodnou potravinou. Sám jsem byl velkým milovníkem, hlavně sýrů, ale na radu dietetického poradce jsem je v podstate vynechal a z celé škály mléčných výrobků si ponechal jen trochu másla, alespoň zatím. A musím konstatovat, že to mělo a má opravdu výrazné důsledky na můj tělesný, potažmo mentální stav. Dá se říct, že v předchozím příspěvku zmíněná alergie je důsledkem vyhrocené reakce těla, resp. imunitního systému a svědčí o afinitě těla k této skupině potravin, špičkou ledovce, ale ono jde o to, co všechno musí tělo udělat a čím se zanáší, pokud má zpracovávat třeba čisté mléko /např. jogurty jsou o něco přijatelnější/. Dalo by se to popsat, ale trvalo by to dlouho. Doporučuji každému podrobit prozkoumání svůj tělesný stav a třeba vyzkoušet se na nějakou dobu vzdát či zredukovat mléčné výrobky/nelze opět vytrhávat z kontextu, pokud baštíte denně hodně uzenin, rafinovaného cukru atd., o zeleninu či obilniny zavadíte víceméně omylem a necítíte se úplně svěží a plní energie, nemusí být hlavním předmětem k vašemu zamyšlení plátek Eidamu, který jste taky snědli k snidani… /.
Smyslem téhle letmé zmínky o problému není nějaký výklad na téma - proč je dogma Jezte mléčné výrobky, jsou zdravé - přinejmenším zavádějící, ne-li naprosto zcestné, ale spíš snaha podnítit osobní zájem o zjištění vlivu na vaše zdraví a celkovou psycho-fyzickou kondici. Jinak, samozřejmě, pokud máte rádi ranní kávu s mlékem, dá se bez problémů udělat to, že si uděláte např. špaldovou kávu a přidáte ovesné, sojová, či kukuřičné mléko a osladíte třeba kukuřičným či rýžovým sladem a pak sledujte reakci svého zažívání, např. pálení žáhy či nepříjemný pocit kolem žaludku, které často provázejí běžnou ranní kávu s mlékem /nebo po nich následují/ a pak si tedy sami udělejte své rozhodnutí

Reklama

Reklama

Reakce:

Vendenyl
1 příspěvek 20.02.04 22:20
Kravské mléko

Kravské mléko není od přírody určeno nikomu jinému než telátkům. Lidská maminka také nebude dávat své mléko například pejskům a kočičkám, ale svému dítěti.

Labužník Alenka02
9 příspěvků 03.05.04 14:46
Nesouhlasím

Mám pocit, že se někdo snaží veřejnost přesvědčit, že mléko je nezdravé. Já sama jsem milovníkem mléka mléčných výrobků a nikdy to na mě nemělo sebemenší špatný vliv. Naopak. Mléko na mne působí velmi blahodárně. Používám ho na žaludeční problémy (velmi účinný prostředek). Pokud je samozřejmě někdo alergický, tak mu mléko nebudu nutit, ale pro normálního člověka (hlavně pro děti) je mléko nenahraditelným zdrojem vápníku, bílkovin a dalších látek.

penda
4752 příspěvků 03.05.04 15:16
má pravdu...

…Vendenyl…a všem ostatním doporučuji přečíst si kapitolu desátou s názvem Mléko a mléčné výrobky v americkém bestselleru Fit pro život od Harveye a Marilyn Diamond(ových), přeloženo MUDr. Boženou Žižkovou a vydáno v roce 1993, kde je jeho odpověď podána obšírněji a mnozí z Vás začnou mít na mléčné výrobky zcela jiný názor…

Aussie
45 příspěvků 02.01.05 07:43
Všeho s mírou

Kamarádka je velice zapálená obhajovatelka všech možných „zdravých“ způsobů stravování, o kterých si právě něco přečetla. Zapáleně mě přesvědčovala o nezdravosti mléka: „Ukaž mi dospělé zvíře, které pije mléko!“, byl její trumf. Tuhle debatu jsem ale vyhrála já. Podívala jsem se na stůl před ni a ani jsem o tom nepotřebovala přemýšlet: „A ty mi ukaž dospělé zvíře, které pije kafe!“

di
2449 příspěvků 04.01.05 13:00
Pendo

Dovoluju si nesouhlasit, o výživu se docela zajímám (koneckonců jsem ji vystudovala) a to, co píší Diamondovi jsou (mírně řečeno) nesmysly.

A pro PetrPana: ono se Vám to časem vymstí, nemyslete. Mléko nebo alespoň mléčné výrobky opravdu jsou nepostradatelnou složkou výživy.

barbaanek
99 příspěvků 05.01.05 08:12
Aussie:

Asi máme podobnou známou. Jenže ta moje má bohužel dvě děti (3 a 7), a jelikož zblbla totálně (argumenty o kravičkách, telátkách a ostatních zvířátkách) a mléko vůbec nekupuje, tak nechci vidět tyhle pobledlý chudáčky za pár let
Za některý články by měli být autoři hnáni k zodpovědnosti

vrba
106 příspěvků 05.01.05 19:57
mléko

přímo miluji, neumím si představit, že bych ho nepila nebo nejedla mléčné výrobky, mám dvě děti, a jim dávám mléko i ýrobky také, nikdy jsem například neměla zlomeninu ničeho, a to jsem závodně lyžovala …
A také ani mé děti „zatím“ nemají žádné zdravotní problémy které by měly souvislost s konzumací mléka. –A to jsem jen tak mimochodem ještě donedávna chodila k babičce do chléva s plecháčkem a pila mléko ihned od zdroje a žiju

Bradicka
163 příspěvků 05.01.05 20:20
Pro Di

můžu se zeptat, kde jsi výživu studovala? Jsem jenom zvědavá…

di
2449 příspěvků 06.01.05 09:55
Bradičko,

na VFU Brno (www.vfu.cz), obor hygiena potravin.

Bradicka
163 příspěvků 06.01.05 12:17
Di,

tam to vystudoval kdysi dávno i můj strejda Díky za odpověď

gabi
551 příspěvků 07.01.05 11:05
Di

Uplne s Tebou suhlasim… myslim si, ze zlata stredna cesta je najlepsia…Mnoho ludi podlieha vselijakym modnym novinkam - neoverenym…naj­horsie na tom je, ked z nevedomosti poskodia zdravie svojim detom…

goro
82 příspěvků 07.01.05 13:03
ptoraviny

Jak tomu nerozumím, mysím si, že tak, jak se vyvíjel člověk od prehistorických forem, vyvíjela se i jeho skladba potravin. Pokud bychom byli konzervativní, jedli bychom čerstvou zeleninu, syrové plody a semena, nasezená vejce stepních ptáků, čerstvé měkkýše a veškeré mršiny v nejrůznějším stavu rozkladu, včetně mršin vlastního druhu. To by mě potom zajímalo, jak by vypadal tenhle server a jeho receptářská část a jak byste vypadali vy, vy mlsouni! Buďme rádi, že jíme, co jíme a že každý máme raději něco jiného. Dobrou chuť.

Eleeen
1127 příspěvků 31.01.05 11:28
když ne mléko a mléčné výrobky,

tak čím mám teda nahradit vápník???? Nemyslím teď na vápníkové tablety, Dologran apod.

Mě osobně mléko moc dobře nedělá, ale třeba sýry … to by pro mě bylo těžké loučení…

kamilio
548 příspěvků 31.01.05 12:56
mléko a spol.

Nepatřím mezi mlékožrouty a nechytám žrací orgasmus když vidím kravské vemeno. Ale s výrokem o nevhodnosti mléčných výrobků pro lidskou výživu si dovolím polemizovat. Je téměř nepředstavitelné, aby např. ve francouzské výživě nebyly mléčné výrobky a mezi nimi hlavně sýry. Sýry jsou oblíbené jako dezerty, jako pří:,–(y do tepelně připravovaných kuchyňských pokrmů a jsou oblíbené v zapékaných pokrmech. Francouzský dezertní podnos se sýry („de riguer“) musí povinně obsahovat nejméně čtyři druhy sýra: jeden dobře uleželý měkký sýr, jeden tvrdý sýr, jeden plísňový sýr, jeden čerstvý sýr. A k tomu samozřejmě vhodně volená vína. A ejhle, když se podíváte do statistik o nemocnosti jednotlivých národů, tak tihle frantíci mají mnohem menší úmrtnost na civilizační choroby a i ty tisíce alergií tolik typických pro naši současnou populaci se jim jaksi více vyhýbají. Takže asi všeho s mírou…

kltko  31.01.05 12:43
...

Bežne sa u zvierat v hospodárstve stane to, že šťeňatá, ktorým uhynie mater, sa odkoja pri ovci, prasnici… (a samozrejme aj iné kombinácie zvierat) Čiže argumenty o nezlučiteľnosti mlieka iného druhu sú nezmyslom.
Lepšia stráviteľnosť kyslomliečnych výrobkov zväčša súvisí s osobami, ktoré majú problém s laktózou (či ju ťažšie trávia, alebo majú priamo alergiu). Pre nich je riešenie jednoznačné, môžu si dovoliť len výrobky kde je už laktóza skvasená.
Alergici na mliečne bielkoviny sú tiež bohužiaľ vyradení.
Avšak vzhľadom k rozsahu alergií v populácii, tento problém mlieko určite nespôsobilo.
Ale ostatok argumentov proti mlieku je nezmyselný. Desiatky, ba až stovky generácií našich predkov mali hlavný zdroj živočíšnych bielkovín mlieko a výrobky z neho (kravské, kozie, ovčie), keď mäso bolo len zriedkavým doplnením jedálnička roľníka.
Inak, najlepšou odpoveďou je Európa ako taká, ktorá je v gastronómii prakticky mliečnym kontinentom.

DanaJ
1136 příspěvků 25.02.05 10:30
...

Souhlasím s kamilio.

Podle mě se má jíst úplně všechno. Prostě co mi chutná, to si dám. Vždyť si tělo samo o to říká, co potřebuje. Stačí jen správně naslouchat. A když si řekne, že chce sejra, tak chce holt sejra. Jako si řekne o kuře, špenát, rýži, čokoládu…a další a další.

Jediný, čeho se snažím spíš vyvarovat, tak to sou Éčka, dochucovadla, jogurty nejogurty, prostě ty umělotiný, co se převlíkaj za dobroty. Chodím nakupovat do prodejniček se zdravou výživou. Snažím se nakupovat v malých obchůdkách a né v super a hypermárketů a já už nevím jak se tumu všemu říká. Když si něco můžu udělat doma sama, tak si to radši ukuchtím - aspoň je trochu prdka, i když se to nepovede -, než abych kupovala polotovar. Samozřejmě, že také hřeším, jako třeba s Krtkovým dortem, protože to se nedá udělat doma. HE

A je třeba pravda, když do jídelníčku zařazuji nové a nové potraviny, které jsou již u nás běžně v prodejnách: bulgury, cizrny, manga, melouny, různé celozrné mouky a pečiva, sojová a rýžová mléka, kozí a ovčí sýry, čajíčky ovocné, černé, zelené a bílé i jiné, mořské řasy, sójové výrobky, žraloky, avokáda atd., tak vlastně mírně vytlačuji suroviny, které jsem používala každodenně a běžně. Samozřejmě rozšiřuji jídelníček a to mléko, které se tady tolik řeší nepiji každý den, už kolikrát si ho nedám ani celý týden. Takže vlastně chtě nechtě z jídelníčku mizí.

Dejme tomu, taková pizza. Do těsta se mléko nedává a když budu chtít, tak nahoru místo kravskýho sejra dám třeba ovčí a je vymalováno. Neznamená to, že nechci „Krávu“, ale prostě chcu jiné a rozličné chutě.

Ale taková spokojená kráva na louce… ehéé …, to je potom mlíčko.

Jaara
25 příspěvků 03.08.05 13:29
PENDA

proč sama ve svých receptech mléčné výrobky používáš, když máš na ně takový názor?????????

Papaja  04.08.05 09:30
Přidávám se.....

…k celkem zbytečné diskusi: Jíst se má všechno a nic se nemá přehánět. Když se někdo bude cpát jogurty (ač jsou zdravé) od rána do večera a kromě toho nebude jíst nic jiného, tak se to časem na jeho zdraví musí projevit. Opačný extrém je nejíst mléčné výrobky vůbec. Stejný názor mám na vegetariány.
A s těmi dětmi: Já mohu mít názor a výživové zvyky, jaké já chci. Ale děti, ty až budou rozum brát, ať se samy rozhodnou, jak se budou stravovat. Znám to ze svého okolí. Takové malé dítě pak přijede např. na tábor a má problém si tam v jídle vybrat.
V jídelníčku našich babiček bylo kravské mléko neodmyslitelnou součástí a myslím, že my se jejich věku ani nedožijem.....

Je pravda, že když chce člověk tzv. „vyčistit tělo“, dají se mléčné výrobky na chvíli vynechat. Ale vynechat napořád? To už je na zvážení.
 P.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Jarmark

bazar, oblečení, hand made
www.jarmark.cz