Recepty - anýz

Anýz známe také jako: bedrník, badyán

Recepty s anyzem  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  Víno a anýz  

Anýz vonný (pravý) je koření s výrazným aromatem. Používá se proti kašli a zánětech dýchacích cest. Jeho působení má vliv i na zmírnění křečí zažívacího traktu, plynatosti, taktéž proti nadýmání. Pěstuje se v jižní Evropě, Indii, Číně, Argentině, Mexiku a Chile.

 Rady při nákupu

Anýz je k dostání v uzavíratelném sáčku již sušený. Sušená podoba prochází řadou procesů (dozrání, rozložení plodů na plachtě, větrání, prohazování, vydrolování nažky, třídění od nezralých plodů), než přijde na prodejní pulty obchodů s potravinami. Splést by se dal s hvězdičkovým badyánem, což je zvláštní druh anýzu.

 Využití v kuchyni

Anýz je typický svou aromatickou silicí. Přidává se do svařeného vína, sladkých pokrmů, obzvláště dobré jsou anýzové perníčky, ale i do lékořicových bonbonů, likérů a jiných destilátů. Milovníkům masa doporučujeme grilovaná žebírka s paprikou. Anýz se uplatňuje i v čínských pokrmech, ve kterých se využívá zejména na různé omáčky. Připravuje se z něj také čaj proti nadýmání.

 Skladování

V temnu, chladu a suchu vydrží anýzový extrakt až dva roky. Při teplotě nad 35°C se ztrácí silice, při pokojové teplotě do 25°C v uzavřeném obalu vydrží poměrně dlouhou dobu.

 Sezóna

Sbírá se v srpnu, ale k dostání je u nás celoročně.

 Víno a anýz

Anýz se přidává do červených vín k maceraci jednotlivých složek. Také svařené červené polosladké víno se bez anýzu neobejde. Spolu s perníčky tvoří typickou vánoční vůni.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Vepřové kotlety na pivě Vepřové kotlety na pivě
Středomořské krůtí špízy (BBQ) Středomořské krůtí špízy (BBQ)
Vepřové s vejci a brambory Vepřové s vejci a brambory
Pečená kuřecí stehna Pečená kuřecí stehna
Pomerančové rizoto nasladko Pomerančové rizoto nasladko

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz