Recept Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

habana Do oblíbených Chci uvařit Tisk

Postup

Uvařené a oloupané brambory necháme vychladnout a přes kovovou sítku propasírujeme na kostky. Přidáme lák z okurek, opatrně promícháme a dáme do chladu odpočinout. Mezitím uvaříme doměkka v mírně osolené vodě mrkev, celer a petržel, po vychladnutí je pokrájíme na drobné kousky a přidáme k bramborám, rovnoměrně pokrýváme brambory rozprostřené po dně kastrolu (optimální je plastový lavór...), zatím nepromícháváme,jen vršíme ingredience na sebe. Přidáme hrášek, vejce rovněž propasírovaná na čtverečky, červenou papriku, salám, okurku, dochutíme. Smícháme majolku s jogurtem a opatrně vše promícháme, nejlépe rukou. Slepené bramborové čtverečky prsty uvolňujeme z aglomerovaných slepenců a volně distribuujeme do salátu. Salát v této fázi zlehka poprášíme kurkumou, která nám salát obarví pěkně dožluta. Kurkumu pořádně zapracujeme. Pozor, kurkuma se nesmí přehnat, nakládejte s ní opatrně. Přidat další množství lze vždy, vrátit ale nelze. Když kurkumu přeženeme, barva pokrmu se zvrátí do žlutozelené. Salát opatrně dochutíme hořčicí a Worcestrem, dosolíme a necháme v chladu odpočinout, optimálně do příštího dne. Ingredience stačí na vytvoření cca 2,63 kg kvalitní salátové hmoty. Hezké Vánoce!

Recept je z kategorií: Bramborová jídla

Nahlásit recept

 • 23.12.04 vloženo
 • 6126x zobrazeno

Čas přípravy

 • Äą

Ingredience

 • 1 kg lojovitých, ve slupce uvařených a oloupaných brambor
 • 200 ml lák z okurek
 • 12 dkg mrkev, oloupaná
 • 12 dkg celer, oloupaný, krájený na plátky
 • 12 dkg kořenová petržel, oloupaná
 • 4 lžíce sterilovaného hrášku
 • 6 vejce natvrdo, oloupaná ;-)
 • 5 dkg červená paprika, jemně pokrájená
 • 30 dkg točený salám, pokrájený na malé kousky
 • 30dkg okurka sladkokyselá, pokrájená na malé kousky
 • 1-2 vrchovaté kávové lžičky hořčice plnotučné na dochucení
 • 1 ks ocet na dochucení
 • 3-6 špriců Worcestrové omáčky na dochucení
 • 1 ks sůl
 • 20 dkg majolka
 • 15 dkg jogurt bílý
 • kurkuma

Doporučená příloha

 • štědrovečerní kapr, co jinýho?

Tip redakce

Na AkčníCeny.cz najdete, kde seženete nejlevnější suroviny k tomuto receptu.

Uvařeno uživateli

Vyzkoušel jsem tento recept Přidat hodnocení nebo fotku

Diskuse k receptu Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

Odebírat nové komentáře a uvaření tohoto receptu do upozornění

Váš příspěvek

Přečtěte si recept na Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

heja
312 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

Už je to po štědrovečerním salátu, ale přidám své poznatky: doporučuji místo láku z okurek lák z Moravanky - je pikantní a méně kyselý. (Moravanku bez láku rozkutruji do pomazánky nebo ji přidám do salátu také). Navíc mě maminka učila přidat do salátu také opatrně uvařené drobné bílé fazole, samozřejmě jablka a drobně nakrájené uzené tam přidávám já. Tatínek dokonce přidával vykostěného uzenáče - ale to jsem sama nezkoušela. Brambory - rohlíčky. Ty jsem letos bohužel koupila na salát za dvojnásobnou cenu než např. osvědčené Marabel a byly nedobré (neslušně řečeno, přímo odporné) - černé a s moučnou příchutí.

Ivo
1045 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...) - Eji,

viděno prizmatem chasníka z Moravy mi v Tvém salátu schází kořenová zelenina. Musím však uznat, že když jsme byli v Chorvatsku uhoštění rybou, ke které nám byl servírovaný bramborový salát, skládající se z brambor na kolečka, cibule na půlkolečka, soli, vinného octa a olivového oleje, tak jsem poznal nový rozměr „bramborových salátů“ - skvělé.

Já jsem však z domova zvyklý na salát spíše „lahůdkového“ typu. Ovšem změna programů nebývá vyloučená..... :-)

Eja
3887 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

Hezký vánoční večer všem - k diskuzi o salátu, potažmo o okurkovém láku - záleží na intenzitě chuti toho láku a je to vždycky otázka citu , bych si dovolila jen přidat letošní zkušenost ( Habanův bude jistě skvělý, ale pro mne ke kapříkovi nepřijatelný - v jednoduchosti je síla, takže jen brambory, okurky, cibule, sůl, bílý pepř a JABLKO, vše na kostičky miniaturních rozměrů, lehká majonéza). Z kostičkování už jsem byla tak vyřízená, že jsem dvě velká krásná šťavnatá KYSELÁ jablíčka ( na 4 kg brambor), místo kostičkování prohnala mrkvovým struhadlem a z prkénka i se šťávičkou smetla do lavoru s ostatními surovinami. Ten sosík z těch nastrouhaných jablek udělal úžasnou věc, brambory ideálně navlhčil a ochutil, bílý pepř doladil a spotřeba majonézy klesla o čtvrtinu.
Malé vykostěné porce kapříka se válely 24 hodin v mléce, pak se osušené osolené obalily klasicky jen s tím, že do strouhanky jsem přidala strouhané mandle. Myslela jsem, že po těch letech žádné vylepšení nevymyslím, ale strouhaná jablka v salátu, kapr naložený v mléce a mandle ve strouhance udělaly své…

Florentyna
439 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...) - Ivo,

šetři síly, letos se prý kvalitní brambory neurodily a všechny jsou údajně o půl až celou kategorii horší, než udává jejich zařazení, takže salátová áčka se při vaření spíš chovají jako béčka…
Taky užívej pohodové a klidné atmosféry!

Ivo
1045 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...) - Florentýnko,

…musím uznat, že Tvoje teorie zní přesvědčivě. A vzhledem k tomu, že už asi třetím rokem dělám vánoční salát v období od Štědrého dne do Nového roku minimálně 2×, tak budu mít možnost ještě tento nápad odzkoušet. Jen opravdu velmi zápasím se zdrojem slušných a kvalitních brambor. Musím si dát více záležet na jejich získání.

Měj se, Florentýnko, pěkně a užívej si svátečních dnů, Ivo.

Florentyna
439 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...) - Ivo,

tady právě pomůže nenechávat brambory vystydnout do druhého dne, ale loupat a krájet je ještě pěkně za tepla a hned do nich lák zamíchat. Dobře se do nich vsákne a nic se nevysráží (fakt, už mám salát třetí den v chladu a je bez příznaků volné tekutiny), ale je pravda, že stejný chuťový efekt se dostaví i po okurkách. Čili můžeš v naprostém klidu zůstat u své technologie bez újmy pro chuťové buňky :-)))

Ivo
1045 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

Mánku…v tom případě jsi opisoval ode mě…hihi…v podstatě jsem chtěl říct, že v okamžiku, kdy jsem přestal do salátu používat nálev z okurek (a balancoval jsem to množstvím okurek) (a to mohu říct, že sladkokyselé okurky včetně jejich nálevu, patří mezi moje nejlepší kamarády), přestala se mi na salátu vysrážet jakási tekutina (která se do druhého dne v misce vždy vytvořila). Tato věc sice nebyla na závadu (dalo se to lehce zamíchat), ale šlo o dojem :-)

manek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

Habánku, vynechávám nepodstatné věci, jako jogurt, kurkumu a červenou papriku a lák z okurek, ale můžu ti říct, že salát dělám MŇAM!!! :-)))

Hezké vánoční svátky tobě i Pendě - Vladce přeje

Mánek

folpy
12 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

…habano to vis ,ze mam potrebu:-)…takze jdu taky dneska na to:-)… hezke vanoce vam tam na vysocine

esmeralda
4812 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Vladko, vítej zpátky, ani nevíš jakou mám radost....

…vím, dalo by se to napsat do soukromé pošty, ale chci aby to věděl každý.

Zároveň využívám této příležitosti abych popřála nejen Tobě a Habanovi a vašim rodinám, ale i ostatním Labužníkům na které nemám E-mail adresy, krásné, klidné vánoce a hodně zdraví a spokojenosti do Nového roku.

P.S.: Labužníci nekřičte na mě. Vím že to patří do jiné přihrádky. Tady mám ale jistotu že si to přečte každý z Vás.

penda
4751 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

Marmeládo, Tvůj komentář mi vyloudil na tváři takový ten krásně hřejivý úsměv, že jsem neodolala a po dlouhé době jsem se přihlásila, nikoli už ale jako Penda. Máš štěstí, že miluješ jen Habanovo recepty, protože celej ten zbytek (tj. celého habáněho od špiček prstů až po tu jeho sladkou plešku miluji už já..a navíc i s těmi jeho recepty ;o) ) Právě je na cestě za mnou, doufám, že někde nezapadne a že v pořádku přijede ukuchtit tento skvělý salát plus se mnou a s „našimi“ 4 dětmi oslavit naše druhé Vánoce… hahaha, právě zabloudil a přejel Velký Beranov, kde měl sjíždět z dálnice.
A k těm bramborám: já také habáněti tvrdila, že celý život používali naši a po nich já na salát „rohlíčky“, které se speciálně pěstovaly u naší babičky, ale on mi včera do telefonu sdělil, že jeho brambory jsou speciální brambory na salát, tak až přijede, určitě podá podrobné hlášení, jaké že jsou ty jeho brambory.
A ještě pro šťourálky: na nápad vyzmizíkovat Pendu jsem přišla v tu chvíli, kdy se habáně omylem „přenickoval“ na jiné jméno a já ho podezírala, že to udělal schválně, abych mu nešťourala do jeho soukromí..a on zatím plakal a prosil, ať z něj zase udělám habanu…a při té příležitosti jsem z Pendy udělala prostou vladku, jinak sem příležitostně chodím a pomáhám upravovat deníčky, vpisovat recepty na požádání či si jen tak anonymně číst, co dobrého uvařit.
Tak ještě jednou přeji všem krásné svátky a přeji tomuto serveru od nového roku míň urážek, hádek a víc pochopení a dobrého papu.

marmelada
1642 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

Ano, nejvyšší čas, dneska dávám vařit brambory - rohlíčky. Tak mě napadá, už tady byla diskuse o nejvhodnějších bramborách na salát?
Ale o tom jsem nechtěla psát. Chtěla jsem říci, jak Habano miluji tvoje do detailů propracované recepty. Úplně mě to vtáhne do děje a chci se zúčastnit. Jen připomínám, že zapomínáš popisovat vůně, které se v tu kterou chvíli linou z lavóru. Jinak skvělé! Zkusím z dvojité dávky (a zvážím ho, potřebovala bych asi
5,26 kg salátu, tak snad to vyjde).
Habano přeji tobě a Pendě hezké vánoce !!!

habana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...), FOLPY

Folpy, Folpy, tak zejtra du na to. Nemáš potřebu?
Pošlu ti ho když tak tim DHL (viz níže ;-)hehehehehe

habana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát ...FOLPY:

DHL

folpy
12 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

habano,ze jsou ty vanoce ,tak mam nejakou slabsi chvilku,jsem trochu tolerantnejsi nez normalne a uz jsem ti odpustil......staci mi,ze jsi uznal svoji chybu,coz na tomhle servru posledni mesice dela par labuznikum problem…a ocenuji ,ze jsi mi sem pres vodu chtel poslat nejak humac…to cloveka hned potesi:-).....a asi jsem jeste vetsi negramot nez jsem si mysle,protoze vubec netusim co je DHL…jinak salat delam uplne stejne,jen tu lojovatost brambor jsem nejak letos netrefil

habana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...),

folpy, no dobrá, dobrá, jen mi řekni, kterou spedicí ti ho mám poslat - bereš DHL ??
Salátek by tam byl tak do tří dnů. Obávám se, že z něj bude ale pěknej humáč. hahaha… ;-)

folpy
12 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)Habano

na to ochutnavani jsi mel upozornit v receptu sakra…peclive jsem kontroloval jestli se salat nekazi ,ale na stedry den jsem zjistil zadny cca 2.63kg ,ale necely dve kila salatu…ted sedim,mam v kazde ruce rizek a jsem bez salatu…zkazil jsi mi cely vanoce.....doporucuji ti poslat mi to zbyvajici pul kilo salatu,jinak na tebe poslu vsechny trpasliky i s jejich sefovou…presto ti preju a vsem ostatnim ,kteri neberou hned vsechno smrtelne vazne co se tu napise ,stastnej novej rok

habana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...), Vencale:

No hele, ta hmotnost nemyslíš, že taky záleží na tom, jak často a jak moc se vochutnává? To víš, musí se pořád kontrolovat, jestli se salát náhodou nekazí… ;-)

vencal
213 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

Jó, naprosto skvělý a jako vždy do detailů precizní recept, jenom si myslím, že ta výsledná hmotnost se bude spíše blížit ke 2,64kg. Hezké Vánoce Habáno a Pendo.

habana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)
;-)
Eja
3887 příspěvků 25.1.09 03:43
Re: Habanův bramborovej salát (je nejvyšší čas...)

Pendo, Habano, tak nějak jsem si mistrovský kousek představovala. Krásné vánoce.

Vložit nový komentář

Nejlepší recepty

Rebarborový crumble Rebarborový crumble
Nejlepší zelný salát - s fíglem! Nejlepší zelný salát - s...
Jarní pochoutka - chřest Jarní pochoutka - chřest
Zelí s jablečným cidrem Zelí s jablečným cidrem
Chléb s celerem Chléb s celerem

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz