Rozmnarýn

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
scorpio05
6 příspěvků 28.01.07 12:26
Rozmnarýn

Nevíte někdo, jak se starat o rozmarýn? Přes léto jsem ho měla v květináči venku. Byl krásný. Na zimu jsem ho dala na parapet domů a nevím, jestli ho můžu ostříhat, začal opadávat ze starých větviček a na konci nich raší nové. Díky všem

Reakce:
pekarka
410 příspěvků 28.01.07 14:26
Rozmarýn

Tuto rostlinku sice nepěstuji, ale koukla jsem se na vyhledávač a tam je psáno toto:http://dadala.hyperlinx.cz/…orr0009.html

DanaJ
1136 příspěvků 29.01.07 01:32
Rozmarýn pěstuji

a přes zimu ho nestříhám. Tvaruji ho až se udělá hezky a stěhují ostatní kytky ven (muškáty, fuchsie, citrusy..). Nevím, jestli ho teď ostříhat, ale podle mě je to zbytečné, protože stejně bude pořád vyčahovat, protože je málo světla.
PS: Rozmarýn už několik let nevenčím. Když venčím, tak přes zimu opadá a uschne (třeba jednu zimu vydrží a druhou to s ním sekne). Když nevenčím roste úplně bez problémů už čtvrtý rok. Přes léto zaštipuji výhonky a dávám do jídla. Přes zimu ho nechám odpočívat a neožírám ho. Vyčáchlé výhony z jarního tvarování vyhazuji.
Proč přes zimu natáhne vždycky brka nevím, ale stává se to v mém okolí každému (přítelově mamce, babičce, mojí mamce, mě a ještě jsem se ptala nějaký známých), tak už to neriskuji a přes leto nevenčím a vše je OK:

buraci
1136 příspěvků 29.01.07 02:26
Venceni

Ja rozmaryn s uspechem vencim a moje teta taky (ta ma skoro pulmetrovy). Ale mame na zimu k dispozici velice chladnou (max. 10 stupnu) a hodne svetlou mistnost, takze nemam problem s bledymi vyhonky, dokonce mi ted oba keriky kvetou

jau
457 příspěvků 29.01.07 02:42
DanoJ

Ahá…Já jsem nikdy právě rozmarýn nedokázala přes zimu uchovat a hubovala jsem si, že ho zalívám moc nebo málo Takže nevenčit…Tak dobře, díky za radu, naposledy to zkusím, už jsem to chtěla letos natrvalo vzdát

scorpio05
6 příspěvků 29.01.07 09:59
Rozmarýn

Díky všem za příspěvky, zkusím letos nevenčit, tedy jestli tuhle zimu přežije Na jaře ho kapku zastřihnu.

DanaJ
1136 příspěvků 31.01.07 06:23
Staré pořekadlo:

Rozmarýn pěstitelce uschně, když jí její milý podvede.

bedla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.01.07 06:43
Rozmarýn...

pěstuji jenom na okenním parapetu v kuchyni, neletním. Rozmarýna uschne, když ji z původního místa odnesete na místo jiné. Neznám žádné tenké výhonky, jako by v zimě odpočíval, příliš nezalívám.

buraci
1136 příspěvků 31.01.07 11:04
Ale ne, Bedlo:-)

Stehovat se muze, ale zalezi prave na tom zazimovani v chladne svetle mistnosti (chodba, kde neni pruvan, nevytapena zimni zahrada apod.). Ja takto pestuji rozmaryn uz pet let (a stehoval se se mnou behem te doby dokonce dvakrat do jineho bydliste) a vede se mu dobre. Pres leto je na nejteplejsim miste zahrady. Takto se daji pestovat vsechny stredomorske rostliny, mam jeste olivovnik, oleandr, bananovnik, vavrin… Chce to na podzim nechat rostliny co nejdele venku (pokud pres den nemrzne a na noc zakryvat netkanou textilii, tedy cca do konce rijna) a pak jsou pripravene na zazimovani bez nejakeho soku. Pres zimu zalevat minimalne. Na stejnem miste pestuji v zime take zahradni bylinky (petrzel, pazitku, salvej, tymian…).

bedla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.01.07 12:58
buráci...

já bydlím v paneláku, což jsem nenapsala předem, taková je zkušenost…nejen moje, ale je nás tady povícero. Letněním na parapetu bychom rostlinky upekly…

bedla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.01.07 12:58
buráci...

já bydlím v paneláku, což jsem nenapsala předem, taková je zkušenost…nejen moje, ale je nás tady povícero. Letněním na parapetu bychom rostlinky upekly…

bedla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.01.07 13:03
buráci...

bedla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.01.07 13:04
omlouvám se...

nějak se to zaseklo..

buraci
1136 příspěvků 31.01.07 14:34
Bedlo

Slo mi jenom o doplneni pro ty, kteri zase bydli v takove studene ratejne s prirozenou vlhkosti jako my. Samozrejme v panelaku je pestovani rostlinek problematicke, take jsem to zazila. Obdivuji vas vsechny pokud tam udrzite rostlinstvo delsi dobu pri zivote. Mozna by slo zimovat rostlinstvo nekde u okna na chodbe, ale to by asi lidi ukradli, co?

bedla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.02.07 02:43
Buráci...

my máme ten fajnovější panelák …na chodbě bez oken. Ale kytičky i bylinky pěstuji s úspěchem. Jen s tou rozmarýnou v době vánoční, kdy se z parapetu vše odstěhuje…mám tyto zkušenosti. Už po 3 roky rozmarýn zůstává na svém místě.

buraci
1136 příspěvků 07.02.07 14:56
Nove kyticky

V OBI i Baumaxu se prave objevily nove krasne velke rozmaryny, takze ten, komu rozmaryn neprezil, ma uz nyni sanci zakoupit nahradnika. V OBI maji jeste navic obrovske vonave saturejky, citronove tymiany a levandule. Jaro uz se blizi…

heja
312 příspěvků 07.02.07 16:18
Buraci,

díky za tip na sazeničky. Odpočítávám už dny do jara jako školák před prázdninami. Abych to urychlila, zaplnila jsem v neděli okenní parapety truhlíčky s vysetými semínky a ostříhala ibišky. Něco mi už začíná vzcházet, bohužel, nevím, co to je. Truhlíky jsem nepopsala (doufala jsem, že si je zapamatuji) a ono ne. Aspoň bude zábava.

buraci
1136 příspěvků 08.02.07 07:50
Hejo

Ja uz obchazim seminka v obchodech, semtam uz neco koupim, a vcera uz jsem nevydrzela a objednala poradnou naloz u Starkla. Mam rada jejich tzv. ruze franouzskeho venkova a netradicni muskaty (letos maji jeden krasny skoro fialovy a jeden se slozenymi jakoby jablonovymi kvety). Uz abych mohla vyrazit na zahradku!

scorpio05
6 příspěvků 11.02.07 03:59
Buraci

prosím můžeš mi napsat, jaké máš zkušenosti se sazenicemi od Starkla? Dostala jsem katalog a objednala bych vše od obálky až po poslední stranu. Ale jsem nedůvěřivá k zásilkovým službám,tak se radší ptám. Díky.

scorpio05
6 příspěvků 11.02.07 04:03
Díky

Jo a díky za tipy, už vyrážím do Baumaxu.

buraci
1136 příspěvků 12.02.07 02:30
Starkl

Moje zkusenosti jsou ruznorode. Nejproblematictejsi jsou asi trvalky, tech mi par zaslo, ale nevim, jestli to nebylo moji vinou a nezkusenosti, ale je fakt, ze ty sazenicky prichazeji takove vycouhle a nanicovate. Naopak vynikajici zkusenost mam s ruzemi, zasla mi zatim jenom jedina, a za tu mi poslali novou. Krasne jsou taky jejich cibuloviny, cibule jsou velke a zdrave a vzejdou vsechny. Takze krome trvalek, ktere je lepsi a asi i levnejsi koupit v zahradnictvi, tak muzu kvetiny od Starkla doporucit. Letos jsem objednala i jahody, ale ty zasilaji ve spicim stavu, a proto si myslim, ze snad s nimi problem nebude.

Hanka76
42 příspěvků 20.04.07 23:22
Olivovník prosím radu

Ahojky buraci,
jakou máš zkušenost s olivovníkem? Je schopný plodit v našich podmínkách dobré olivy ? Předem moc děkuju za rady.

buraci
1136 příspěvků 21.04.07 19:39
Olivovnik - Hanka

Bohuzel olivovnik v nasich podminkach pouze vykvete (mne treba kvete ted), ale oliv se nedockas, na to je u nas malo teplo a hlavne relativne kratce. Bohuzel tedy nase podnebi to neumoznuje, ale kdovi treba za par let… Mozna, ze nekde ve skleniku by to slo, ale obavam se, ze kvalita oliv by byla nevalna. U nas plodi z hrnkovych rostlin treba granatova jablka, fiky, nektere citrusy, ale zrovna olivam se u nas nelibi.

DanaJ
1136 příspěvků 23.04.07 14:09
Olivovník 100% rada

Jediná možnost je odstěhovat se na jih k olivovníkům.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz