Plynová trouba

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Hronska
4 příspěvky 28.2.12 09:01
plynová trouba

Dobrý den, prosím o radu,přípravuji se a peču koláče na svatbu v plynové troubě a a koláčky jsou zespoda upečené a zvrchu bílé. Dala jsem i na spod pekáč s vodou ale stále jsou okraje koláčků nako nedopočené i když v podstatě jsou upečené. Chci si koupit nový sporák, protože ten co mám doma je z roku 1994 a jsem zvyklá na plynovou troubu tak bych to nechtěla měnit, ale všichni říkají že elektrická trouba je mnohem lepší. Kdybych věděla, že koláčky budou v jiné plynové troubě dokáži upeci i zeshora, tak bych si koupila opět plynovou, protože jsem na ní léta zvyklá. Regulace teploty se myslím u plynové trouby nedá nastavit, jak uvádíte v receptu „pečeme na 5 stupňů a dvacet minut“.

Reakce:
di
2453 příspěvků 28.2.12 09:32

Jestli můžu doporučit, pořiďte si troubu elektrickou, jakákoli plynová Vám tohle bude dělat pořád.

glama
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.12 09:33

Léta peču v plynové troubě :-) Řekla bych, že pokud máš koláčky stále bílé, přestože upečené, chtělo by to zvýšit teplotu. Alespoň před koncem pečení. Připadá mi, že možná pečeš na moc nízkou. Nestačí tak zčervenat. Takže bych potřela koláčky rozšlehaným vajíčkem a zvýšila teplotu, aby zezlátly.
Nádobka s vodou se vkládá ne kvůli pečení, ale protože plynová trouba trošku vysušuje. Tedy aby se zvlhčilo prostředí, aby nebyl pečený výrobek vysušený. U koláčků se mi to zdá na místě.
Plynová nebo elektrická…?
Pokud mohu mluvit za sebe… Na jednu stranu by mi bylo jedno, jakou troubu, protože pokud umíš péci v plynové a jsi na ni zvyklá, v nové plynové se ti bude péci pohodlně a určitě se nové typy dají i lépe regulovat.
Protože mám ale zkušenost i s elektrickou, řekla bych, že pečení v ní je..pohodlnější. Daleko lépe se teplota reguluje, prostě ji přesně nastavíš, a trouba peče, nevysušuje.. Ale stejně budeš muset hlídat :-)
Začneš ovšem shánět přesné časy a teploty, protože na el. troubě to musíš nastavit dopředu. A pak je musíš používat jen jako vodítko, ne jako zákon. Stejně musíš sledovat a korigovat podle situace.
Kdybych se já dnes měla rozhodovat mezi plynovou a elektrickou, volila bych podle dalších okolností, dispozic kuchyně, celý sporák nebo jen troubu.. aj.
Asi bych chtěla spíš elektrickou ale plynová by mi rozhodně nevadila (mám ji vymakanou), protože v plynové troubě upečeš naprosto dokonale a naprosto všechno (snad jen makronky by mohly zlobit) i koláčky krásné, chce to jenom trošku vychytat techniku :-)

Říká se ale, že na vaření je lepší plyn - přímý plamen - a na pečení elektrika. Právě kvůli ovládání a regulaci. Proto doporučuji kombinaci elektřiny a plynu, tak budeš mít kombinaci toho nejlepšího.
:mrgreen:

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.2.12 14:51

no a já bych ještě doporučila, že pokud to dispozice kuchyně dovolí, místo sporáku pořídit plynovou vařidlovou desku a elektrickou vestavnou troubu. Ta se pak zabuduje do výšky, takže se při manipulaci s plechy nemusíš ohýbat. :wink:

Hronska
4 příspěvky 1.3.12 11:24

Dobrý den, děkuji všem za radu, rozhodla jsem se koupím si kombinovaný sporák s horkovzduchem zn. Mora. Doufám, že budu spokojená. Někde jsem četla, že na vaření je nezdravější oheň, potom plyn, pak elektrika atd. Z plynu mi vše chutnalo i z trouby. Snad to bude ještě chutnější na elekrice.

di
2453 příspěvků 1.3.12 12:05

Tak přeju s tím novým sporákem hodně štěstí. Já měla 20 let celoplynový, teď mám asi rok ten kombinovaný (plyn na vaření jsem si nechala) a nemůžu si jej vynachválit, opravdu se to nedá srovnat.

dag
546 příspěvků 1.3.12 14:20
kombinovaný sporák

Di, prosím, byla instalace nového sporáku s elektrickou troubou spojená s nějakým děsným kopáním na elektrické vedení, nebo na to stačila normální zásuvka?
Už předem děkuji za odpověď Dagmar

Hronska
4 příspěvky 1.3.12 14:33

Bydlím v paneláku a bylo mi doporučeno, že si nechat dát akorát silnější jistič, že by to mělo stačit. Tak to snad bude dobré. Budu ho zapojovat až příští týden.

wydra
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.3.12 14:38
dag,

staci ti normalni zasuvka, ale potrebujes mit vzhledem k dalsim spotrebicum, vetsi jistic. S tim ti urcite nekdo poradi. Zalezi ma spotrebicich ktere doma pouzivas. Trouba ma vysoky prikon. Ale s horkovzduchem je perfektni!

di
2453 příspěvků 1.3.12 15:10

Dag: My vloni komplet předělávali koupelnu a kuchyň, takže se v jádře předělávala i elektrika, přidávaly se zásuvky a měnil jistič za silnější - doporučila nám to jednak stavební firma a jednak pan opravář sporáků, se kterým jsem ten nový sporák vybírala. Pořizovali jsme si i mikrovlnku a myčku, které jsme předtím neměli, takže jsme je poslechli. Sporák mám Electrolux a jsem s ním maximálně spokojená. Před rokem byl celkem drahý, ale letos stojí snad jen polovinu té loňské ceny, což se myslím vyplatí. Viz http://www.datart.cz/…511509X.html

glama
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.3.12 15:11

Ano, jistič je to podstatné..právě proto nemohu mít el. troubu a kombinovaného sporáku jsem se musela taky vzdát.. A výměna jističe za silnější nemusí být vždycky možná.. :-(

Wolfg
584 příspěvků 1.3.12 16:34

Sporák děvčata, je přežitek. Protože je to plechová kráva s málo přesnými rozměry, není pevný a neustále se mírně pohybuje, proto nejde přesně přistavit k pracovní desce a spáry utěsnit. Za ním je neskutečnej binec mastný špíny, stejně tak po jeho nepřístupných stranách. Když se instalují nové kuchyně, odstavil se sporák, si neumíte představit, jak se kalupinky styděly. Pravdu má Iva. Deska plynová lze umístit do vhodné skříňky a pod deskou je dost prostoru pro kuchyňské potřeby. Deska se připojuje zástrčkou pro zapalování a pružnou hadicí plyn. Keramická plynová se lépe udržuje čistá, i když to není tak snadné, jako plochá elektrická. Jediná nevýhoda desky jsou ovladače na plyn. Když postavíte velký hrnec nebo pánev, ovladače v blízkosti se ohřívají a pokud jsou po straně, není k nim dobrý přístup.
Troubu si necháte vestavět do vyšší skříňky a hlavně do správné výšky. Trouba nemá tak vysoký příkon, cca 2,4 kW, když jde naplno. Není dovoleno ji připojit zástrčkou, ale napevno svorkami. Kabel se většinou přitáhne z nejbližší krabice a žádné velké kopání netřeba. Jistič 10 A je sice nadoraz, ale udrží ji v chodu. Na jistič 16 A mi jde trouba, myčka a vůbec neřeším, co ještě mohu zapnout.
Ještě existuje vestavný sporák. Ovladače pro desku i troubu jsou v obvyklé poloze, ale trouba je dole, což není výhoda.

di
2453 příspěvků 1.3.12 20:20

Wolfgu: zcela souhlasím - pokud by to jen trochu šlo, určitě bych byla pro oddělenou troubu ve vhodné výšce a samostatnou varnou desku, jenže to dispozice naší (malé panelákové) kuchyně bohužel neumožňuje.

dag
546 příspěvků 2.3.12 08:21
děkuji

Děkuji di a wydře za vysvětlení

casino
4498 příspěvků 2.3.12 09:31
Wolfg píše:
Trouba… Není dovoleno ji připojit zástrčkou, ale napevno svorkami. Kabel se většinou přitáhne z nejbližší krabice a žádné velké kopání netřeba.

No, a jakpak dlouho je toto nařízení v platnosti? :think:
První vestavnou troubu jsem instaloval sám do vlastnoručně vyrobené kuchyňské linky (letos je tomu 30 roků)…
Poslední vestavnou troubu instalovala odborná firma (letos je tomu 5 roků)…
V obou případech se tak stalo flexo šňůrou z trouby vedoucí!
Včéééra jsem tu měl elektrikáře… Pravil, že lze připojit tak i tak (pokud prý si nechci zřídit velkopekárnu… hihi) Ale možná mám blbého elektrikáře (a bylo by dobré to vědět - dejte tedy vědět jak to s tím pevným připojením je) ;)
Po zkušenostech z minula máme troubu v takové výšce, že ji lze (z energeticko-úsporných důvodů) zavřít kolenem (když obouruč manipulujete se pštrosem v pekáči) :)
Dříve jsme měli varnou desku plynovou… :palec:
Nyní máme jakousi sklokeramickou… :evil:
Uvažuji, že do kuchyně natáhnu trubky s plynem…
Sou jídla, kerá na eletrice neuvaříte…
A chcete-li vařit i úsporně, pak je to mnohdy „makačka na bednu“, kdy plotýnku zavčas vypnout aby zbytečně nežhnula… :roll:

Wolfg
584 příspěvků 2.3.12 14:31

Spojení zásuvka-zástrčka není z elektrického pohledu považováno za zcela bezpečný přenos vyšších výkonů. Vyšším výkonem je míněno nad 1,2 kW. Tedy přenosná topná tělesa, pračky, friťáky, žehličky, trouby. Ve spojení kolíků s dutinkami není přesně definována plocha, ani přítlačná síla. Tedy záleží na provedení zásuvky. V posledních létech se objevují na trhu polské i jiné výrobky, jejichž kvalita rychle klesá s dobou používání a to zkušební úřad neřeší. Například, když pračka ohřívá, zkuste vytáhnout zástrčku. Pokud je dobrá, jsou kolíky nejvýš vlažné, ale většinou se o ně spálíte. Takové zástrčky jsou častou příčinou požáru. Nevěřte, že každá zásuvka přenese 3,5 kW, tedy 16 A jen proto, že je to na ní uvedeno. Spolehlivé je pouze spojení pod dobře utažené šrouby nebo pérovými svorkami Wago. Celoelektrický sporák nemůže být připojen zástrčkou v žádném případě a nejen proto, že je napájen 3×400V
Pevné připojení znamená, že je nelze rozpojit bez použití nástroje, ale není to dáno druhem kabelu.

Eja
3887 příspěvků 3.3.12 21:01

Di, mám panelákovou kuchyňku do L, miniaturní, a mám zvlášť plynovou varnou desku, pod ní prostor na hrnce a pánve, a elektrickou troubu na druhém konci toho L-ka ve výši pracovní desky mezi dvěma skříňkami. Nemyslím si, že je to prostorově náročnější než sporák. Po šesti letech si myslím, že to byla ideální volba. Přechod z plynové trouby na elektriku je kupodivu větší problém u masa než u sladkého pečení, pár omylů se vyskytlo :mrgreen:

iva
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.3.12 11:33

Ejo, já mám tuto variantu už 27 let. ;)
Tehdy totiž na tuto kombinaci nebylo třeba povolení plynáren k nákupu nového sporáku a já měla PB lahve načerno… :oops: Takže u mne to byla spíš z nouze ctnost. :mrgreen:

glama
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.3.12 15:18

zajímavý článek o vaření na plynu
:mrgreen:

2905
753 příspěvků 27.3.12 01:42

Jestli někdo vlastní tento sporák, má možnost vrátit
http://www.dtest.cz/…-cooker/4329

2905
753 příspěvků 27.3.12 01:58

Glamo, zajímavá plynová deska i povídání.
Naprosto souhlasím s druhou větou v nadpisu, stud nechápu.
Na elektřině jsem pár let vařila, nic moc. Pořídila jsem dvě malé bomby, koupila plynovou desku, nechala přetryskovat a vaření bylo téměř zábavou ;)

Sylvie
2302 příspěvků 27.3.12 08:22
Elektrické vaření

Bohužel jsem nyní nucena už pár týdnů vařit na elektrice a je to pro mne za trest :(. Jinak jsem zvyklá péct v elektrické troubě a jsem s tímto způsobem pečení spokojená.

Hronska
4 příspěvky 27.3.12 08:47
plynová trouba

Vyměnila jsem sporák plynový, za kombinovaný a jsem zatím spokojená. Vypadá to, že změna byla k lepšímu. Věci v troubě dělané jsou nějak chutnější. Ještě nemám tolik zkušeností, co a jak péci, zkouším také péci s horkovzduchem a myslím, že to bude dobré. Myslím, že v troubě se věci pečou i rychleji. Baví mě to. Pořád něco vymýšlím.

jozan
2 příspěvky 26.3.14 12:48

Chtěl bych se zeptat když peču v plynove troubě tak je taky straně stiplavy smrad nevíte někdo co to muže bejt děkují za nějakou radu

birkana
1741 příspěvků 26.3.14 14:11

Mě kdysi páchla trouba na PB. Tedy ze začátku, když se zapálila. Po rozehřátí (cca 10 minut) zápach slábl a později zmizel docela. Dávala jsem vinu nečistotám v plynu :cert:

jozan
2 příspěvky 26.3.14 16:43

Děkuji

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz