Fatsia

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník Denda02
213 příspěvků 07.04.05 08:22
Fatsia

…sice vim, ze se takhle kytka neji, ale chodi sem hodne zahradniku, tak mi treba nekdo poradi. Koupila jsem si tuhle prekrasnou pokojovou kytku a tak mi to rve srdce, kdyz vidim, jak den za dnem odchazi. Zloutnou ji a opadavaji listy a kdyz chce vyrazit nejaky novy, tak vyhonek zaschne. Nemate s ni nejake zkusenosti?
 Diky.

Reakce:

ajta
590 příspěvků 07.04.05 09:08
Dendo...

sice nejsem vysloveně kytičkářka, ale vypadá to, že tvoje fatsia je v suchém prostředí… má totiž ráda vyšší vzdušnou vlhkost a rošení na list, jinak zasychá…
mrkni třeba SEM co o ní píšou na webu jiní…

přeji hezký den :o)

Labužník Denda02
213 příspěvků 07.04.05 09:11
Ajti

dekuju moc. Badala jsem na netu a na tuhle stranku jsem nenarazila. Opravdu to vypada, ze se ji nelibi v tom teplejsim pokoji. Cely den tam prazi slunicku (teda kdyz zrovna prazi) a tak i kdyz netopim, je tam teplo. Tak se holka holt bude stehovat. Diky moc a krasny den. D.

penda
4752 příspěvků 07.04.05 10:05
Dendo,

možná Ti pomůžu trošku i já… Mám knihu Rostliny v bytě od Reader's Digest, kde je pro Fatsii jako nejvhodnější stanoviště uvedena vstupní hala (studená místnost, s častým průvanem, slabé až průměrné osvětlení). Dále kniha uvádí:
Nejlépe se jí daří v chladných místnostech a na uzavřených terasách, balkonech a v zimních zahradách. V prostředí s vysokými teplotami jsou kmínky i lesklé dlanité listy měkké a šťavnaté, choulostivé a náchylnější k napadení škůdci. Hlavními škůdci jsou červci, svilušky a mšice. U dospělých rostlin je opadávání spodních (nejstarších) listů normální. Je-li prodara umístěna na příliš chladném, stinném nebo mokrém místě, může listy napadat šedá plíseň (botrytis). Odstraňte poškozené listy, postříkejte fungicidem a přemístěte rostlinu na lepší stanoviště.
Zemina: hlinitý substrát
Přesazování: na jaře. Rostlinu přesaďte do nádoby jen o něco větší. Po dosažení maximální požadované velikosti květináče každoročně jen vyměňujte svrchní vrstvu zeminy.
Množení: na jaře odeberte řízky z bazálních odnoží nebo z bočních větví. Do zakořenění je udržujte v teple a vlhku.
Další doporučení: Pokud je to nutné, seřízněte na jaře výhony zhruba na polovinu původní délky. Větvení podpoříte zaštipováním konců výhonků. V létě umístěte rostlinu ven na chráněné, zastíněné stanoviště.
Základní péče:- světlé, případně částečně stíněné stanoviště, ne silné letní slunce

• minimální zimní teplota 7 °C, jinak nepřesahující 16 °C
  • udržujte zeminu neustále vlhkou
  • na jaře a v létě přidávejte do zálivky jednou za 2 týdny tekuté hnojivo
  • otírejte listy od prachu vlhkým hadříkem nebo houbou, nepoužívejte žádný prostředek na zvýšení lesku listů

Labužník Denda02
213 příspěvků 07.04.05 10:13
...

Wow, diky moc za vycerpavajici informace Pendi. Ted jen vybadat kam ji dam
Hezky den, D.

Labužník Sarka
433 příspěvků 07.04.05 10:56
Cesky nazev

Fatsia japonika lat. - Aralia (cesky). Spousta lidi si to pamatuje podle ceskeho nazvu a latisky nazev nic jim nerika. Nekdy je ten stejny problem u prodavacu a tam zadni profici (vetsinou) nejsou. Jinak ji mam doma a tezce bojujeme spolu o prostor

penda
4752 příspěvků 07.04.05 16:53
šárko,

ale u té kytky je český název…aha…a jsem někde, protože knížka už je zabalená pro dendu..hihi…ten český název je na tom odkazu od ajty… ;-)

penda
4752 příspěvků 07.04.05 16:55
prodara...

Labužník Sarka
433 příspěvků 07.04.05 18:01
Pendo,

to mas pravdu, ale patri do skupiny aralkotvaré a proto se uvadi jmeno Aralie. Do tohotu druhu patri i Brectan popinavy. Ja se ve skole ucila Aralie. Kazdemu driv neco rekne Aralie nez Prodara. Dokonce i tady kdyz jsem rekla Aralie, tak vedeli o cem je rec a ani jsem nemusela lovit z hlavy latinsky nazev.

ajta
590 příspěvků 07.04.05 18:56
...

… tak mi to nedalo a vyštrachala jsem svoji vééééélmi starou knížku o pokojových rostlinách… (přiznávám se bez mučení, že jsem očekávala nález dalšího názvu této rostlinky… chi chi chi)
a koukám a hledám a čtu… Fatsia japonica - arálka, prodara…
Holky vypadá to, že tahle zelená potvůrka se prostě s jedním jménem nespokojí…

přeji vám hezký večer

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz