Recepty - višně

Více z Ovoce ».

Višně

Recepty s višněmi  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Višně jsou velmi delikátní ovoce a společně s třešněmi tvoří typický letní pár. V Čechách se višňové sady vysazovaly již ve 14. století a dovezeny k nám byly pravděpodobně z východního Černomoří. Višně obsahují velké množství draslíku, železa, magnezia, vitaminy C a B a také barviva antokyany, které pomáhají při léčbě cukrovky.

 Rady při nákupu

Višně mají velmi krátkou sezónu. Čerstvé seženete pouze v červnu a červenci a to v některých supermarketech, zelinářstvích a hlavně pak na farmářském trhu nebo přímo u pěstitelů višní. Višně se rychle kazí, při nákupu proto dávejte pozor, aby nebyly nahnilé nebo naopak málo zralé. Prodávají se i višně zmražené, ale nemají tak výraznou a delikátní chuť jako ty čerstvé.

 Využití v kuchyni

Višně mají velmi výraznou sladkokyselou chuť, a proto jsou vhodné na tepelné zpracování. Používají se na výrobu džemů, marmelád, kompotů a různých likérů (griotka, pálenka kirsch), v Belgii se z nich dělá víno a ovocné pivo. Šťavnatá chuť višní je ideální do bublanin, různých dezertů, moučníků - višňová bublanina, pohárů a dortů (Schwarzwaldský dort). Delikátní kombinaci tvoří také višně v čokoládě. Hodí se ale i do slaných jídel a to hlavně na výrobu různých čatní doplňujících maso.

 Skladování

Natrhané višně nemají příliš dlouhou trvanlivost, zpracujte je nejlépe ihned nebo uložte do lednice, zde vydrží max. 2 dny. Višně si můžete také zamrazit, ale zmražením ztrácí svou výrazně nakyslou chuť.

 Sezóna

Sezóna višní je velmi krátká, sklízejí se v červnu a červenci.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Zapečené brambory s cuketou Zapečené brambory s cuketou
Jarní ratatouille s česnekovými brambory Jarní ratatouille s...
Vepřové podzimní závitky Vepřové podzimní závitky
Vatovec (pýchavka obrovská) v trojobalu Vatovec (pýchavka obrovská)...
Kynuté lívanečky ze špaldové celozrnné krupice Kynuté lívanečky ze...

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz