Recepty - višně

Více z Ovoce ».

Višně

Recepty s višněmi  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  

Višně jsou velmi delikátní ovoce a společně s třešněmi tvoří typický letní pár. V Čechách se višňové sady vysazovaly již ve 14. století a dovezeny k nám byly pravděpodobně z východního Černomoří. Višně obsahují velké množství draslíku, železa, magnezia, vitaminy C a B a také barviva antokyany, které pomáhají při léčbě cukrovky.

 Rady při nákupu

Višně mají velmi krátkou sezónu. Čerstvé seženete pouze v červnu a červenci a to v některých supermarketech, zelinářstvích a hlavně pak na farmářském trhu nebo přímo u pěstitelů višní. Višně se rychle kazí, při nákupu proto dávejte pozor, aby nebyly nahnilé nebo naopak málo zralé. Prodávají se i višně zmražené, ale nemají tak výraznou a delikátní chuť jako ty čerstvé.

 Využití v kuchyni

Višně mají velmi výraznou sladkokyselou chuť, a proto jsou vhodné na tepelné zpracování. Používají se na výrobu džemů, marmelád, kompotů a různých likérů (griotka, pálenka kirsch), v Belgii se z nich dělá víno a ovocné pivo. Šťavnatá chuť višní je ideální do bublanin, různých dezertů, moučníků - višňová bublanina, pohárů a dortů (Schwarzwaldský dort). Delikátní kombinaci tvoří také višně v čokoládě. Hodí se ale i do slaných jídel a to hlavně na výrobu různých čatní doplňujících maso.

 Skladování

Natrhané višně nemají příliš dlouhou trvanlivost, zpracujte je nejlépe ihned nebo uložte do lednice, zde vydrží max. 2 dny. Višně si můžete také zamrazit, ale zmražením ztrácí svou výrazně nakyslou chuť.

 Sezóna

Sezóna višní je velmi krátká, sklízejí se v červnu a červenci.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Kuře na kapustě Kuře na kapustě
Krkovička v lístkovém těstě (velikonoční pokrm) Krkovička v lístkovém těstě...
Bramborový guláš s kabanosem Bramborový guláš s kabanosem
Štika na smetaně Štika na smetaně
Zelí s jablečným cidrem Zelí s jablečným cidrem

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz