Recepty - třešně

Více z Ovoce ».

Třešně

Recepty s třešněmi  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  

Třešně jsou naším domácím ovocem. Je to peckovice, která se pěstuje v alejích, sadech, a zahradách. Jejich plody jsou asi 1 – 2 cm v průměru velké, světle až tmavě červené, kuličky rostoucí na stopkách samostatně, anebo po dvou, třech nebo ještě více srostlých k sobě. Po obvodu třešně je rýha a na konci opačném od stopky bývá ostrý výběžek. Ve středu plodu je kulatá pecka bílé nebo krémové barvy. Před zpracováním nebo konzumací se třešně někdy snadno někdy hůře odpeckovávají. Pecku obklopuje světlá dužina, která je poměrně šťavnatá. Dužnina je tvořena více než 80 % vody, fruktózou, minerály (železo, jód, fosfor, zinek, vápník, draslík, křemík) a vitamíny (C, P, E, A a vitamíny skupiny B). Třešně bývají často napadány červy.

 Rady při nákupu

Třešně se mohou pěstovat v sadě či na zahradě, ale rostou i planě u silnic, cest či na okrajích polí. Nakoupit se dají u velkopěstitelů, na trzích, v prodejnách ovoce a zeleniny a v supermarketech. Třešně se velice rychle kazí, a proto se musejí trhat i se stopkami. Při nákupu je třeba dávat pozor na to, zda nejsou třešně nahnilé nebo červivé.

 Využití v kuchyni

Třešně se dají konzumovat čerstvé, své uplatnění ale najdou i ve studené a v tepelné kuchyni. Přidávají se do různých kaší, nákypů apod., používají se na přípravu alkoholických i nealkoholických koktejlů, bowle, ovocných salátů, na koláče, bublaniny - Jemná třešňová bublanina, ozdobu zákusků a dortů. Připravují se z nich také kompoty, marmelády, džemy, džusy, šťávy, zmrzliny. Konzervují se nakládáním do cukru (kandované třešně), nakládáním do rumu a sušením. Další známým způsobem jejich využití je zpracování na destilát – třešňovici.

 Skladování

Natrhané třešně (se stopkami) se dají skladovat (v chladném prostředí) nejvýše dva tři dny. Bez stopek začínají téměř hned tmavnout a hnít. Také se do nich dávají velice snadno červi. Před zpracováním se máčejí do slané vody, aby červi vyplavali na povrch.

 
Váš příspěvek
jezinka49
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.7.18 09:02
Třešňový sirup

Mě se docela zamlouvá udělat si třešňový sirup. Dočetla jsem se o něm zde: http://zdravi-hubnuti.cz/…-i-cukrovku/

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Další »

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Králík pečený na česneku Králík pečený na česneku
Kuřecí prsa obalená pršutem Kuřecí prsa obalená pršutem
Karbanátky Karbanátky
Francouzská česnečka vhodná k večeři Francouzská česnečka vhodná...
Kuřecí nugetky s hořčicovo - medovým krémem Kuřecí nugetky s hořčicovo...

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz