Prosím o pomoc

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Labužník Berry02
80 příspěvků 30.5.05 09:31
Prosím o pomoc

Prosím o pomoc labužníky, kteří mají zkušenost se stravováním při trombóze. Bohužel se tato nemoc vyskytla i u nás doma a dle letáku který jsme si přivezli z nemocnice nesmí pacient např.: luštěniny, čerstvou zeleninu jako rajčata, papriky, petržel, pažitku, salát (vlastně veškerou zeleninu obsahující chlorofil = všechno zelené a v letních parnech tak dobré a osvěžující), vše co obsahuje vitamít K vč. rostlinných tuků a olivový (i olivy) zde byl zvláště zdůrazněn jako nevhodný. Jde mi z toho hlava kolem, protože živočišné tuky se u nás nekonzumují a představa, že vařím vše na sádle mi moc příjemná není, jelikož na to nejsme zvyklí. Vynechávat v létě čerstvou zeleninu mi také přijde dost brutální, ale asi se nedá nic dělat. Lékař nám na dotaz zda je to s tou zeleninou a oleji opravdu tak nebezpečné nesdělil nic určitého. Tak nevím. Máme zkoušet co udělá list salátu nebo těstoviny s rajčaty a kapkou olivového oleje, nebo to raději neriskovat a všechno to „závadné“ vynechat? Také nám není jasná konzumace alkoholu (nemám na mysli nalévání se dvanáctkou, prokládanou hanáckou) ale na dovolené nebo na chaloupce na nějaké to pivo dojde. V letáku o zakázaných potravinách o tom není ani zmínka, na letáku k medikamentům se nedoporučuje a lékař alkohol v rozumných dávkách zcela nevyloučil.
Je to strašné když se člověk musí omezovat zrovna v tom o čem si myslel že bez toho nemůže být (tím nemám na mysli to pivo :)).
Pokud někdo z Vás milí labužníci podobnou záležitost podstoupil, budu moc ráda za každou radu či zkušenost.
Hezké letní dny.

Reakce:
Labužník Triss
160 příspěvků 30.5.05 11:21
...

konkretni radu nedam, ale doporucuji si najit kontakt na nejakou dietni sestru, ci proste otravovat doktora tak dlouho, azu da konkretni informace

Eja
3887 příspěvků 1.6.05 14:21
Berry,

ta dietní omezení nemají vztah k tromboze jako takové, ale k Warfarinu či Lawarinu, který pacienti po tromboze po určitý čas užívají. „Zelené lupení“ účinek léků mění, snižuje, proto se nedoporučuje. Alkohol funguje spíše naopak… ale netroufla bych si tipnout, jestli 1 pivo = 2 rajčata, hehe. Dávkování léků se kontroluje krevními testy, takže není problém dávku upravit. V rozumném množství účinek není až tak veliký, jistě ne kilo salátu, ale miska míchaného salátku nic strašného neudělá. Olej raději slunečnicový. Léčba většinou trvá 3 až 6 měsíců, opatrnější bych byla hlavně v začátku, ten první měsíc, pak bych se toho lupení už tolik nebála.

Labužník Berry02
80 příspěvků 2.6.05 08:41
Ejo děkuji

za odpověď. Já vím že největší omezení způsobují ty léky, v našem případě Warfarin. Já jsem se ptala na zkušenosti ostatních hlavně proto, že jsem našla tolik různých informací (knihy, internet, lékaři), že jsem chtěla vědět nějakou zkušenost jak to funguje v praxi. Někde je psáno o úplném vypuštění zelené zeleniny apod., někde je psáno že se to nemusí přehánět, jeden lékař radí konzumovat vše v rozumném množství (tento názor se mi líbí nejvíce), druhý zase dávat pozor na zeleninu a oleje. Jde mi z toho hlava kolem.
Snad se to ale nějak časem upraví a přijdem na to co škodí a co nevadí.
Zdravím všechny labužníky!

Eja
3887 příspěvků 2.6.05 11:40
Berry,

mám pacienty, kteří berou Warfarin několik let i doživotně, a je jich poměrně dost, a proto doporučuji střídmost - na celý život nelze vyloučit čerstvou zeleninu......a nemám zkušenost, že by byl problém.....

glama
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.05 07:08
Berry

jsem na Warfarinu už asi 6 let (8mg denně asi 4 roky) a prý se ho už asi ani nezbavím.
Na kontroly chodím pravidelně každé cca 2-3 měsíce - když nevyjde INR - kontrola krve - úplně optimálně, jdu za kratší dobu, ale dávkování se prakticky nemění. Jednotlivé výkyvy moc neznamenají, mohou být způsobeny právě tím jídlem.
Za celou dobu mi můj lékař, specialista, neřekl, abych omezila nebo vypustila něco z jídelníčku! Chce to moc se nekontrolovat a moc to neprožívat. Důležité je, že léčba funguje, optimální dávkování je nastaveno a pak ať to sem tam někdy klidně trochu ulítne, však on se svět kvůli tomu nezboří.
Tak držím palce a sláva zelenině!

Labužník Berry02
80 příspěvků 13.6.05 11:46
Děkuji všem

za odpovědi a praktické rady. Jsem ráda že i když to ze začátku vypadalo že budu muset od základu překopat náš jídelníček, nakonec to zůstane prakticky při starém.
Více sluníčka všem přeje Berry!

Labužník Sarka
433 příspěvků 13.6.05 12:25
Berry,

moje maminka mela nedavno trombozu. Uzivala Lawarl, ale zadne omezeni v jidle nemela. Pouze si musela davat pozor na skrabnuti a nebo pripadne na nejake zraneni ostrym predmetem.Lawarilem se redi krev, ale lekar o zadne vyjimce ve stravovani nic nerekal.

Eja
3887 příspěvků 13.6.05 15:16
Glamo, Šárko,

tak to je tedy dost ostuda, neboť dietní omezení při léčbě Warfarinem =Lawarinem opravdu existují, vše co obsahuje vitamin K ve větším množství MĚNÍ účinek léku. Druhý extrém je příbalový letáček, kde je naprosto brutálně zakázáno všechno. Takže jak jsem již psala - všeho s mírou.

kamilio
551 příspěvků 13.6.05 23:25
Berry,

jsem na Lawarinu 7 let a nic se neděje. Jen je vhodné nepřecpávat se zeleným lupením např. špenát, salát a pod. Mnohem horší jsou interakce s jinými léky, které bys užívala bez konzultace s lékařem jako Ibalgin, Ibuprofen a pod. To je mnohem vážnější problém. Takže čerstvá zeleninka problém skutečně není

kamilio
551 příspěvků 13.6.05 23:25
Berry,

jsem na Lawarinu 7 let a nic se neděje. Jen je vhodné nepřecpávat se zeleným lupením např. špenát, salát a pod. Mnohem horší jsou interakce s jinými léky, které bys užívala bez konzultace s lékařem jako Ibalgin, Ibuprofen a pod. To je mnohem vážnější problém. Takže čerstvá zeleninka problém skutečně není

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz