prosím...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

penda
4752 příspěvků 26.07.04 09:51
prosím...

mám dost inteligentního syna, kterému je osm let a který občas zavítá též na stránky Labužníka…a pak se mne stále ptá, proč mu vysvětluji jinou gramatiku, než čte mezi recepty a komentáři…u zah­raničních přispěvatelů je to omluvitelné, ale u Čechů je to docela ostuda…někdy se to stane nechtíc, prosím, ale nešlo by před odesláním komentáře či receptu překontrolovat to, co jsme napsali…(nikoli „napsaly“)…když to totiž budeme po sobě číst znovu, třeba nás přejde i zlost, kterou jsme do komentáře vložili (nikoli „vložily“), a nakonec opravíme nejen chyby, ale i podtext našeho příspěvku…zrovna dnes jsem četla komentář, kde se to hrubkama jen hemží…a řeknu Vám, vypadá to příšerně!!!…dě­kuji.. :-))

Reklama

Reklama

Reakce:

esmeralda
4813 příspěvků 26.07.04 10:24
Pendo,

taky jsem si všimla a to že někdo bydlí v zahraničí není omluvou. Do školy v ČR jsme chodili všichni. Zvláště těžce to nesu u těch kteří tvrdí že mají vysokoškolské vzdělání. A někdy se ptám jak se tam dostali? A kdybych dělala chyby tak mi to klidně napiš ty, nebo kterýkoliv z Labužníků. Dříve to dělala moje maminka. Nikdy nebudu tak chytrá abych se nenechala poučit.

penda
4752 příspěvků 26.07.04 10:42
esmeraldo...

moje řeč…:-))…nikdy nikdo nebyl, není a ani nebude natolik chytrý, aby mohl tvrdit, že je bezchybný…i já i kdokoli jiný uděláme v životě ještě spoustu chyb a nejen gramatických…čili neberu jako urážku, když mne kdokoli opraví..naopak, budu ráda, že se naučím něco nového, či začnu listovat pravidly českého pravopisu… (mimochodem, chyběly Ti tam, myslím, tři čárky…:-)))…jdu Ti poslat odpověď na mail…zatím ahojky a pěkný večer..

esmeralda
4813 příspěvků 26.07.04 11:30
Pendo,

díky za reakci. Jsem si vědoma faktu, že čárky jsou moje slabá stránka. V angličtině je to také pomotané a tak z toho mám nepřehledno. Další jsou velká a malá písmena na začátku slov. Za to bych hlavu na špalek už taky nedala. A za 35 let se asi i v pravidlech jakéhokoliv jazyka určitě něco změnilo. Když už jsme u toho, co je správné? Kůra nebo kúra? a jestli je to kúra, tak proč?

penda
4752 příspěvků 26.07.04 12:05
kúra a kůra...

kúra jest léčebná, kůra je povrch stromů…a proč?…nemám zdání..

Kopretinka
565 příspěvků 26.07.04 12:45
Pendo

předpokládám, že myslíš můj komentář, jelikož se to nedá opravit, uvedu to pod recept na pravou míru, já to totiž chystala s mojí kamarádkou, která je u mě na návštěvě a proto jsme řešily, nevařily a oloupaly a to je myslím správně ne?

Sněhurka
446 příspěvků 26.07.04 17:23
Kúra

Esmeraldo, „kúra“ je slovo jazyku českému cizí, neboť bylo vytvořeno z německého slova „die Kur“, proto se neřídí pravidly českého pravopisu. V němčině slovo die Kur znamená nejen léčení, léčba, kúra, ale také volba a kurfiřství, což jsou ovšem již historické výrazy. Existuje více takových slov, např. již na chatu zmiňované „triko“, které vzniklo z německého slova der Trikot a které mate školáčky učící se tvrdé slabiky
Zdravím všechny labužnické jazykozpytce (že by vznikla nová rubrika?)

penda
4752 příspěvků 26.07.04 18:17
že je to...

slovo přejaté, ta kúra, to jsem tedy také věděla…já esmeraldin dotaz pochopila trošku jinak,…ale děkuji za zopakování snad pro každého dost jasných věcí..toto všechno se probíralo ještě na základní škole…ale když jsme u těch jazykových hříček…jestlipak víte, jak vznikla slova "jaro, léto, podzim, zima?

esmeralda
4813 příspěvků 26.07.04 23:03
kúra a kůra

Díky Sněhurko a Pendo za vysvětlení. Zase o něco chytřejší.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz