Potvory na bazalce

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

tea63
935 příspěvků 02.07.07 10:26
Potvory na bazalce

Prosím labužníky- pěstitele a zahrádkáře. Na balkóně mám několik truhlíků drobnolisté bazalky, je to taková džungle. Teď se mi objevily lepkavé lístky, při bližším ohledání jsou tam miniaturní béžové potvůrky. Tak je denně ostřikuji a smývám vodou a ony se stále množí a množí. Nevíte, co to je a co s tím? Vyhodit?
Děkuji.

Reklama

Reklama

Reakce:

Tasma
415 příspěvků 02.07.07 11:00
...

Myslím, že to bude molice. Na internetu určitě najdeš nějaký přípravek, který by je mohl zahubit. Ale určitě celé truhlíky budeš muset osprchovat a ty potvory oddělat ručně. Což Ti v případě drobnolisté bazalky moc nezávidím.

Tasma
415 příspěvků 02.07.07 11:06
...

Ještě než použiješ nějaké jedy, zkus
mýdlovou vodu

Úspěšně s ní hubím mšice ve skleníku a někdo koukám právě i molice

tea63
935 příspěvků 02.07.07 11:39
Tasmo

diky moc,… tak molice! Já tyhle škůdce vůbec neznám. Pokusím se ještě omývat, ale už mám připravený černý pytel, že to tam vyklopím a směr kontejner. Bohužel. Možná je to tím, že jsou bylinky příliš nahromaděné u sebe a na té lodžii je dusné klima a pak se množí molice Díky.

Tasma
415 příspěvků 02.07.07 12:47
...

Vyhodit, to by bylo škoda. Vyzkoušej tu mýdlovou vodu a popřípadě tu bazalku trochu protrhat, jestli je tak nahusto jak píšeš. Pak dej vědět, zda se zadařilo, nebo zvítězil černý pytel

jitkap
115 příspěvků 02.07.07 17:31
...

Můj manžel úspěšně zlikvidoval molice nálevem z cigaretových nedopalků, které spařil vařící vodou a po vychladnutí nálev aplikoval na rostliny.

tea63
935 příspěvků 02.07.07 22:54
Jitko,

jsme už dávno nekuřáci, tak nevím , kde ty nedopalky budu sbírat, ale zkusím navázat kontakt v místní hospůdce, možná nějkou sbírku na moje bazalky uspořádají Díky za radu. Ahoj. T.

suma
114 příspěvků 03.07.07 07:05
tabák ne

Dávno používané nedopalky se dnes nedoporučují, jsou velmi škodlivě, horší něž postřiky. Na bazalce máš pravděpodopbvně mšice, molice jsou drobné bílé létavé něco jako velmi malé mušky. Použít buď postřiky, na vosičky je asi už pozdě nebo opravdu ten černý pytel - dokud ti to nezaleze na ostatní.

Tasma
415 příspěvků 03.07.07 11:27
Sumo,

ale mšice by poznala, protože jsou zelený. V každém případě mně všechna tato havěť každým rokem psychicky ničí a ačkoliv mám ráda zvířátka, nelítostně je ničím
Největší vztek jsem měla letos na slimáky, kteří pokosili na co přišli.

tea63
935 příspěvků 03.07.07 13:46
Děkuji

všem za rady. Mšice jako jediného škůdce poznám. Budou to ty molice. Když jsem do toho hrábla rukou, tak nějaký ten motýlek vylétl. Vidím to na černý pytel, protože ještě mám rozmarýn, oregano a tymián a těm se zatím velmi daří, tak aby náhodou molice nepřesídlily. Holt bazalka bude zase jenom ze supermarketu. Ahoj.

spanny
159 příspěvků 03.07.07 13:57
Potvory na Bazalce

Jeste nez tu bazalku vyhodis tak zkus to postrikat pivem. Ja jsem pivem strikala moje pomerancove stromky (mam je v kvetinacich) a podarilo se me ty potvurky co na nich byly z nich dostat. Mozna ze to bude fungovat i na tu tvoji bazalku. To co jsem na tech pomerancich mela se Anglicky jmenuje Meely bug. Bohuzel nevim jak se to nazyva Cesky. Vyrustala jsem v byte bez zahradky.
Je to takovy brouk ktery se obali do neceho co vypada jako vata a je velmi tezke je vyhubit. Ale to pivo fungovalo. Lidi take doporucuji to postrikat vodkou. to pivo je ale levnejsi a tak jsem se rozhodla ze nejdrive zkusim to pivo.

Jarka7
208 příspěvků 11.07.07 11:46
čím na molice?

Myslím, že černý pytel je poslední možnost, já bych to nevzdala.
1. protrhej bazalku tak, aby měla více vzduchu. Molice milují „zapařené dusno“.
2. Kup v drogerii přípravek Mospilan na molice a drž se poctivě návodu. Je to běžná chemie pro pěstování zeleniny, aromat. bylin a koření.
Patel počká. Jen si nedávej do bytu napadenou bazalku. Molice milují i pokojové kytky!
Držím palce a dej vědět, jak to dopadlo.

suma
114 příspěvků 11.07.07 12:47
mospilan

ochraná lhůta 28 dnů, bazalku mepoužívat.

tea63
935 příspěvků 14.07.07 13:17
Milé, zlaté zahradnice,

tak včera nastoupil černý pytel. Bazalky, kromě molic, začaly najednou žloutnout a usychat. Prostě šly do háje. Nikdy se mi toto nestalo, zvlášť u drobnolisté. O té jsem tvrdila, že vydrží všechno, už to netvrdím. Ta salátová s velkými listy ráda černá, je to choulostivka. Nevím, přikládám to také tomu bláznivému počasí, jednou 15, pak hned 30 stupňů, v noci málem mráz - no kdo to má vydržet? Také mám každý rok balkónová rajčátka a letos se mi tam krčí místo obalených keříků asi 7 kousků, které nikdy nedozrají. Prostě je asi nějaký špatný rok, alespoň u mě na balkoně.. Tak příští rok už budu připravena s Mospilanem, i když s chemií na bylinky se mi moc nechce. Ale kdo ví, čím jsou postříkané ty ze supermarketu,že? Díky za rady, za chvilku mi pokvete kaktus, letos již podruhé a má najednou 7 květů, tak aspoň něco. Ahojky a ať se vám ta zahrádka daří lépe, než mně. Tea.

Pája38
1 příspěvek 12.09.12 09:47
Potvory na bazalce

Zdravím Teu63, řeším v současné době stejný problém a pěkně mě ty potvory štvou! To, že jsou to molice, už vím od maminky, ale jak se jich zbavit, resp. jak předejít tomu, aby se usídlili zrovna na mojí bazalce ještě nevím:-( Bohužel jsem už na dvě krásné úrody musela použít ten pytel, což mě pěkně namíchlo. Ale jak zde píšete, nahusto ji nemám, právě naopak, každá rostlinka má svůj prostor. Mám ji doma za oknem a nikdy se mi to nestalo, až teď dvakrát. Taky vedle toho mám oregano a tymián a ty odolaly.Taky se bráním chemickým postřikům vzhledem k tomu, že je to k přímé spotřebě. A ty ostatní varianty řešení jsem už vzdala, protože lístky jsou už zešedlé a poschlé, takže i když je vyženu, tak je to už zničené. Asi hloupá otázka, ale předejít se tomu nějak nedá, aby se tam vůbec neusídlily?

mkotasova
1 příspěvek 04.05.16 08:37
bílí škůdci

Dobrý den,
poprosila bych ty více zkušené o radu. Bazalku jsem měla přes zimu na parapetu uvnitř a teď se mi na ni objevili bílí škůdci. vyžírají malé dírky a listy začínají pomalu nenápadně žloutnout - viz foto. Dokáže někdo porait, co s nimi. Vedle mám oregano a to vypadá, že je v pořádku.
Děkuji za pomoc.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz