Neloupaná pohanka chutná mnohem lépe (a je také zdravší) než neloupaná. Stejně jako řýži musíš ji dobře proplachnout a uvařit podobně jako řýži. Já dávám do toho trochu masla a používám jako přílohu
pohanka
ale pokud jsem se dočetla na internetu, tak jsou slupky z pohanky příliš tvrdé a nestravitelné, a proto se odstraňují. Píše se to např. **tady **. Já sama jsem ji ještě nezkoušela, ale chystám se na to. Hodně povídání je i na stránkách **Pohankový mlýn Šmajstrla **.
Nevím to přesně, ale mám ten dojem, že tady došlo ke spletení pojmů - existuje pohanka loupaná celá a dále pak pohanková lámkanka - zrna jsou rozdrobená. Jsou menší a dříve hotová. Dále mají ještě pohankovou krupici a mouku. Pohankové slupky se taky prodávají, užívají se jako náplň do polštářků na krční páteř, určitě se nejedí.
pre moderného človeka je iste zdravšia nelúpaná (viac vlákniny, minerálov… a podobne, čo máme inak deficitné) ale vidím to rovnako ako u ryže. Nelúpaná ryža môže byť celkom dobrá na samostatnú prílohu, ale ryžový nákyp, či nejakú inú sladkú ryžovú kašu budem isto robiť s lúpanou. Rovnako si treba nájsť vhodnosť chutí a štruktúr pre pohanku - podľa osobných preferencií.
Neloupanou pohanku nevařte. Není v žádném případě určena
k vaření a konzumaci! Je to semeno k setí! Semena naházejte do lehce
zkypřené půdy, občas zalijte, a za pár dní už raší pohanková nať -
použít do salátů nebo na čaj - má více rutinu, než semeno.
a dále: Tmavá a světlá pohanka se neliší odrůdou, ale procesem loupání.
Pokud probíhá za tepla, pohanka ztmavne, pokud za studena, tak zůstane
světlá.
Myslím si, že došlo k záměně tmavá=neloupana. Tmavá i světlá jsou obě loupané, jedna taplem, druhá mechanicky. Rozdíl je však v jejich úpravě - ta tmavá se musí déle vařit, kdežto světlou stačí spařit a dát jako rýži do peřin.
Jeden čas jsem se v pohance trochu zhlídla, ale nějak mi rozbouřila trávení. Má nékdo z vás podobné zkušenosti? Možná jsem ji konzumovala moc často…