KUBA 2006

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník Jiti02
170 příspěvků 30.11.05 16:32
KUBA 2006

Ahoj všichni. Mám prosbu, zaplatili jsme si s miláčkem 13-ti denní zájezd na Kubu v lednu 2006. Protože vím, že je zde spousta zcestovalých lidí (že by někdo žil přímo na Kubě, to mě uniklo), napadlo mě, že poprosím o informace. Pro mě je to něco tak exotického, že uvítám jakékoliv vychytávky, kulinářské zejména. Typický suvenýr??? Něco, na co v žádném případě nezapomenout??? Otázek by bylo spousta.

A ještě jedna, skutečně trochu mimo mísu: opalování. Jsem světlejší typ (plavé vlasy, šedé oči), ale opaluji se dobře. V Čechách se mažu maximálně Indulonou, a v Chorvatsku ničím (nasolení stačí) nebo maximálně faktorem 2. S ochranným faktorem 6 mám tu zkušenost, že jsem po celodenním pobytu na slunci bílá a nenamazaná místa opálená (trochu do červena, ale přes noc, po mléku na opalování, je to OK). A teď váhám, protože je to Karibic a ještě k tomu v lednu, kdy našinec má stažený pigment. A BetaKaroten jsem už začala baštit.

Poraďtě, inspirujte, ..... děkuji
Už se strašně moooooc těším, a vůbec nemám soustředění na vánoce, to to bude u nás vypadat… J.

Reklama

Reklama

Reakce:

habana 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.05 21:01
Dobře zvolený opalovací krém na Kubu - neupadneš na hubu

No, upřímně řečeno, nejlepší doba na Karibik (a speciálně na Kubu) je říjen až prosinec. Takže toto období úspěšně minete.
To mi ale připomíná, aby jste se vybavili nějakym deštníkem a pláštěnkou. Neměla by to ale bejt žádná tragedie.
To nejhorší, co pamatuju bylo když v Havaně na ulicích plavaly popelnice a my se chodili s výhodou sprchovat na ulici, protože z kohoutků tekla standardně poloslaná voda
Jinak tedy co se opalování týče: slunce zde má poněkud a zatraceně rentgenovatější charakter než v našich končinách.
Já tam byl, kdy byl v podstatě k mání jen český Contraviol. Takže na to si přesně vzpomínám: buď se člověk ihned spálil, anebo prostě chodil voblečenej. A vůbec nezáleželo na tom, jestli jeden mazal, či nikoli.
Chodil jsem tehdy každodenně tak na 3 hodky lovit havěť do moře, takže do vody se šlo taky jedině s trikem. Jinak následovaly spáleniny. Nic mezi tim se vpodstatě nikdy nekonalo.
Doporučuju tedá nějakej krém s hodně velkým faktorem, a aby byl pokud možno odolný vodě. Předpokládám, že se budete ponejvíce koupat.
Není totiž nic frapantnějšího, než hned první den vopařená prdel. Vim vo tom svý v tom mám dost bohatý zkušenosti. To sluníčko je tam fak úplně jiný a i když se to nezdá, tak teda umí svojeeee.
A našinec to nemá šanci vodhadnout. Bejval jsem typ snědšího charakteru (nyní již jen omšelého charakteru), takže teoreticky bych neměl mít problémy. Opak byl pravdou.
A ještě: sluníčko je tam opravdu jiný. To poznárte, až přijedete zpátky domů: nebudete ani tak dohněda vopálený, jako takoví došeda popelaví. Takže ani neni vo co státtttttttt.
A něco exotického, nějaký suvenýr?
No záleží kde budete, ale tak alespoň něco, co seženete všude: celý Ostrov Svobody je naveskrz promořen pohlavními chorobami. Největší specialitou je jakýsi domorodý druh syfilisu, kterej tam má snad každej a léčej to jako my chřipku. Bohužel však při infiltraci do našeho evropského, touto nemocí nezatíženého organismu je léčba bohužel naprosto nemožná, ba přímo konec se dostavuje velice záhy. Vyzkoušeno a funguje to nabeton.
A jedna rada nakonec: nenechte se zaskočit početnými hejny buziků, sou jich tam mraky.
Takže: Patria o muerte, venceremos!

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.05 22:43
Typický suvenýr

je přece RUM !!!
Nevím, kde budete, ale v centru Varadera je trh, kde se dají koupit vyřezávané masky nebo sošky z pro nás exotických dřevin. Dětí sbírají přívěšky na klíče, našla jsem v Trinidadu netypické z kůže a dřeva.
Bacha na černé taxiky, víme, co to je, když vám v noci zatknou řidiče a čekáte na místní policejní stanici a nevíte, jestli nezbalí i vás.
No a ke sluníčku, vysoký faktor je nutný. Manžel se v Řecku apod. maže nanejvýš 6-kou a na Kubě si pěkně připekl obličej a hlavně jeho velmi vysoké čelo Já normálně jedu od 40 po 12, takže mně to divné nijak nepřišlo.
Pěkně si to užijte a přeji krásné počasí.

Labužník Jiti02
170 příspěvků 01.12.05 08:30
Počasí a podnebí

„Příjemné kubánské subtropické klima je silně ovlivňováno prouděním mírného severovýchodního větru, který se v průběhu léta otáčí více k jihu. Vzhledem k protáhlému ostrovnímu tvaru jsou některé lokality zcela ochuzeny o proudění mořského větru a proto jsou zde naprosto minimální teplotní výkyvy. Jedinou sezónou je zde dešťová sezóna od května do října a suchá zimní sezóna od listopadu do dubna. Leden a duben jsou nejslunečnější měsíce v roce. Průměrná teplota v nejteplejších měsících (červenec a srpen) dosahuje 27,4°C, v nejchladnějších měsících (únor) 22,2 °C. Krom horských planin je obecně východní Kuba teplejší než západní. Průměrná roční teplota je 25.5°C. Vlhkost je mezi 81 % v létě a 79 % zimě. Vlhkost způsobuje zdání teplot větší než doopravdy je, mírný vánek tak přináší úlevu. Průměrné srážky jsou 1375 mm za rok , při dešťové sezóně se jedná o 1059 mm a suchá sezóna přináší asi 316mm. Nejdeštivější měsíce jsou září a říjen nejvíce na východě. Bouřky jsou krátké a vydatné. Sezóna hurikánů je od června do listopadu s nejhoršími bouřkami v září a říjnu. Nejvíce bývají zasaženy Havana a Pinar del Río. Rychlost větru se pohybuje kolem 250 km za hodinu doprovázené bičujícím deštěm, ale toto období není hodnoceno jako životu nebezpečné pro ty, co bydlí v moderních budovách.“
tolik citace z www.marcopolo, tak proč je leden tak haněn?????
S vysokým faktorem jste mě asi přesvědčili… doufám, že na mě v drogerii nazavolají doktora Chocholouška…

RUM a doutníky jsou už naplánovaný. Akorát nás děsí představa, že se může dovézt 1l alkoholu na osobu. Je to pravda???
Mám takové tušení, že zde kdosi kdysi zmiňoval mátu, že tam roste jiný druh. Lze propašovat rostlinku?
A miláček touží po pásku z krokodýla?????
Přeji pěkný den. J.

marmelada
1643 příspěvků 01.12.05 08:39
Krém

Jako ochrana před sluníčkem se mi osvědčil krém Daylong. Dělají ho s různými faktory. Já začínám minimálně s 25. Je výborný proto, že je i voděodolný - inzerují 8 hod. intenzivního máchání na 1 namazání. Já to tolik nedráždím a přimazávám. Obličej si mažu tímhle faktorem po celý pobyt u moře, mám sklony k tvoření tmavých skvrn. Je pravda, že mnohdy na mě ten pobyt není vidět, vracím se skoro bílá, ale lepší bílá, než spálená či skvrnitá. Je pravda, že největší exotika pro mě byly letní Kanáry, ale přežila jsem je ve zdraví narozdíl od některých, povícero německých opečenek, které jsem kolem sebe viděla.

habana 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.12.05 09:23
KUBA 2006

Nevim, proč hanit leden. Nicméně nám prostě z dlouhodobých zkušeností vycházely nejpříznivěji říjen až prosinec.
A suvenýr rum: pak tedy vězte, že jsou dva základní typy: hnědý a čirý (.. jako voda).
Ten hnědý chutná tak trochu jako koňak a ten čirý je břečka, co se dává výhradně do koktejlů. Pít se to samotný dá, ale s maximálním sebezapřením.
A co se týká dovozu a vývozu potravin, tak bejvalo, že při příletu udělal celník každýmu z kufrů „leteckej den“ a všechno jídlo i pití zabavili.
To, že se směl vyvézt omezený počet flašek rumu, to je pravda, ovšem když měl jeden účet z tamního dolarovýho krámu, tak jich mohl vyvézt třeba kamión. Problémek však byl, že v dolarovym krámu přišla flaška asi na tolik, kolik sála u nás na krámu. Časy se ale mění a jak to je nyní, to vám nejspíš poví na kubánskym velvysranectví, nebo někde tamm. I když pochybuju, že jejich informace budou pravdivé.
Před čím ale rozhodně varuji, je vývoz přírodnin ze země. Tak na to bacha.

habana 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.12.05 09:33
tropická máta = PŘIVÉZT !!!!

Ano, na Kubě roste tropická forma máty, říká se jí tam Hierba Buena (čti: jerba buena) = dobrá tráva.
Dá se to u nás lehce pěstovat, tam to musí růst u každýho baru.
Přivézt, sem první zájemce !!!!
Měl sem jí, ale nechal sem jí omylem jednou na podzim na mrazu.

karda
72 příspěvků 01.12.05 10:35
...

Daylong je opravdu super, mám ho vyzkoušený v těch nejtěžších tropických podmínkách a opravdu jej vřele doporučuji!!!

Labužník Jiti02
170 příspěvků 05.12.05 15:45
Jste zlatíčka

moc Vám děkuji. Mátu se pokusím ukořistit a ráda se pak podělím…
S opalovíním jste mě už doopravdy přesvědčili. Sice jsem ještě neměla čas se po DayLongu podívat, ale jdu do něj. V lékárně? Nebo v drogerii???? Jinde????
Pěkný den. J.

kltko 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.12.05 19:02
...

Jiti,
dlhé roky chodievam s cestovkou, ktorá robí zájazdy aj na Kubu (kde som ešte nebol :o)). Majú veľmi slušne spracovaný web, pozri sa na ich diskusné fórum (dá sa vybrať len príspevky z krajiny), ako aj do sekcie príbehov z ciest - iste nájdeš mnohé zaujímavosti z posledných 2 rokov, rovnako aj nejake e-mail kontakty pre prípadné priame otázky. A adresa? www.bubo.sk

marmelada
1643 příspěvků 05.12.05 20:00
Daylong

koupíš v lékárně.

Florentyna
439 příspěvků 06.12.05 08:47
Jiti,

nezapomeňte si přibalit

• šnorchl a ploutve (je škoda jet do Karibiku a nepodívat se pod tamní hladinu moře), případně taky podvodní foťák a vodotěsné pouzdro na klíče, doklady atp.
  • něco na čtení a ukrácení dlouhé chvíle, první týden budete díky časovému posunu vstávat v době, kdy domorodci budou mít ještě půlnoc
  • nějaký insekticid nebo dobré nervy (nevím, jakou úroveň ubytování máte zaplacenou, my vyzkoušeli několik zařízení a v prvním z nich lezly do apartmánu zvenčí hnusné mnohonožky, sousedi tam dokonce měli velké šváby. Naštěstí se to jinde už neopakovalo…). A taky tam všude bylo dost tropických komárů.
  • Pláštěnku s deštníkem klidně nechte doma, sice obvykle v turistické sezóně každý den prší, ale je to hned pryč, déšť je hustý a teplý a není nic nepříjemného, když zmokneš a vzápětí jsi zase suchá od sluníčka. Tak se nenechte zaskočit tím, že obloha nebývá úplně vymetená a bez mráčku.
  • Na písečné pláže je lepší vzít si raději staré prostěradlo než froté ručník, líp se z něj vytřepe jemný písek.
  • Hodně filmů nebo velkou paměť do foťáku, typické tropické kýčovité nahnuté palmy nad tyrkysovou hladinou moře najdete na každém kroku…

Já jsem ale nebyla na Kubě, leč na jiném karibském ostrově, nicméně všichni si odtud odváželi kytice tropických květin. Velice dlouho vydrží ve váze a vypadají krásně, až extravagantně. Co se týká karibské kuchyně, na můj vkus byla moc sladká a ovocná a brzo se mi přejedla, takže jsem si po týdnu musela aspoň uvařit obyčejné špagety. Nicméně pokud miluješ mořské plody, mořské plody a zase mořské plody, tak se tam vyřádíš až hrůza…

Jo, a bacha na kokosové háje, vstup do nich bez přilby je životu nebezpečný

Labužník Jiti02
170 příspěvků 09.12.05 13:58
Ach jo, já už mám asi cestovní horečku,

děkuji za odkaz na www.bubu.sk, trošku jsem se zapojila do fóra, dostala odpověď, ale trochu jsem se styděla, protože to vypadá, že jedu s nimi.
Florentýnce děkuji za tipy. Je pravda,že na insekticid bych ani nevzdechla (i když do Chorvatska ten do zásuvky vždy vozím). A pevné nervy ty nenosím
Ještě mám dilema: ručník nebo prostěradlo - to jsme byli těsně po revoluci s mámou v Itálii a Češi se poznali podle prostěradel… Tak k tomu mám trochu odpor.....
A co ten pásek z krokodýlá???? Dá se tam koupit, nebo chovají krokodýly opravdu jen pro maso????
A co ty květiny??? Jak převézt v letadle??? To není zakázané??? A co se tedy z přírodnin nesmí přivézt??? Z toho jsem trochu zmatená.
Moc Vám děkuji za Váš čas a já už bežím z práce domů… aspoň lehký předvánoční úklid. Hezký víkend. J.

Florentyna
439 příspěvků 09.12.05 14:25
Jiti,

na všechno ti neodpovím, ale pár postřehů ještě mám:
Prostěradlo je fakt lepší, jednak stejně nebudeš nikde celý den polehávat na pláži, to tam snad ani nejde, a jednak mnohem líp vyschne než ručník. V tamním vlhkém klimatu nic neproschne dokonale a vše zůstává navlhlé. Pokaždé, když polezeš do plavek, budeš mít pocit, že jsou ve stavu, v jakém jsi je pověsila na šňůru :-)))

Co se týká květin, my jsme byli na ostrově, který patří Francii, takže jsme letěli s Air France a turisti si kytky brali bez problémů, ježto se to do Francie smělo. Taky na to byli v letadle zařízení, kytky se braly na palubu a tam je letušky umístily do nějakých nádob s vodou. Ale jak by to bylo s dopravou do ČR, to fakt nevím, pravdou je, že pár Čechů si je s sebou na rozdíl od nás vezlo. Schovávali si pro ten účel potvrzení o nákupu, aby mohli prokázat, že kytky neuřízli nikde v přírodě.

Jediné, co jsem na výletu do Karibiku fakt neocenila (a děti už vůbec ne), bylo vystupování z letadla. Trvalo to hodinu, než jsme se propracovali k východu…

Philipa
3 příspěvky 09.12.05 21:46
RE:Kuba 2006

Ahoj,

byli jsme s manzelem na Kube ted v zari. Byli jsme velmi spokojeni, stalo to opravdu za to. Nenapsala jsi, kam jedete a pres jakou cestovku, to by hodne pomohlo pri tom,co poradit.

Bydleli jsme v 4hvezdickovem hotelu, all inclusive.. jidlo dobre, cistota, menily se rucniky kazdy den.. pozor ale, menily se rucniky, ktere byly nahazene ve vane.

Jejich suvenyry: rum a doutniky.
Rum se deli na bily a hnedy.. bily je jednolety, svetle hnedy je trilety a pak jsou rumy sestilete, sedmilete az dvanact, patnactilete a ty jsou velmi dobre. BIly rum mi chutnal jako lih, ten trilety uz je lepsi a chutove nejlepsi jsou ty starsi rumy.
Pokud si berete platebni karty, bacha at nejsou od americke banky, jinak si tam ani neskrtnete a ani nevyberete z bankomatu.. Je lepsi menit eura nez am. dolary - na nich je 10 %srazka.

CO se tyka opalovani doporucuji vzit aspon min. faktor 15 a vzit ho hodne, opalovaci kremy jsou tam drahe.

Rum se da koupit v jakemkoliv obchode.. Kubanci docela smeli, bydleli jsme v hotelu, all inclusive a sehnali jsme rum o neco levnejsi nez v hotelovem obchode.. ale pozor, obhlidnout si v tom obchode, jak vypadaji etikety a pak kdyz nabidnou ti cisnici ten rum, a etiketa je stejna nebo ho vezme z baru (normalne ho pred nama vzali z baru, odnesli za roh a prodali), tak ho koupit.. u nas v hotelu byly kamery.
Doutniky: nekupovat na ulici, jedine v obchode a uvidite tam na krabici kolek..tak se podle toho orientovat..
Da se vyvezt: 2 l rumu na jednu osobu. Pocet doutniku bez povoleni do 22ks/osoba, kdyz vam vydaji doklad o prodeji tak 25.. Pocet cigarillos 100 ks a pocet cigarettes 200 ks. Kubanske kavy se da vyvezt 500kg na osobu..
Prepocet: 100 euro je zhruba 108-112 peset. Da se tam pujcit auto, motocykl, kolo, da se jet na vylety.. Muzete si objednat pres hotel vylet do Havany, ale budou vam to tam i nabizet ti cisnici nebo my jsme jeli pres plavcika.. bylo to levnejsi a bylo to vynikajici. Vyzkousejte pina koladu z kokosovych orechu, u nas na plazi se prodavali cerstve rozseknute kokosove orechy, vypijete mleko a pak vam to rozseknou a muzete vybrat kokos, je to moc dobre…DOporucuji si dale vzit repelenty, jsou tam moskyti..
Vyzkousejte napoje: pina colada, mojito aj..
Pokud jedete all inclusive do hotelu, tak hotel ma plaz a da se tam pujcit rucnik na vratnou zalohu 20 pesos / osoba , kazdy den do sedmi vecer jsme vratili rucnik a dali nam na dalsi den cisty a v den odjezdu jsme dostali penize zpet po vraceni rucniku.
Jidlo mi tam chutnalo a taky tam bylo dost ovoce..
Přeji hezkou dovolenou.

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.05 09:21
Prostěradlo s sebou

určitě vezmi !
V hotelu Ancón v Trinidadu byla na pláži jen křesílka, v kterých se dalo opalovat popředí, pokud chtěl někdo opalovat pozadí, musel lehnout na písek. Křesílka byla nepolohovatelná ve tvaru vajíčka, ale dalo se v nich houpat. Vozím s sebou vždy prostěradlo „pro sichr“ a tam jsem byla opravdu ráda, že si mám na co lehnout rovně. Co jsem měla možnost vidět na Varaderu, tak všude byla klasická polohovatelná lehátka.

lydia
1227 příspěvků 10.12.05 09:47
kazda dobra cestovni kancelar

ti urcite poradi. Dulezite je i ockovani , ale to urcite vis.
Co se tyce doutniku a rumu, to uz ses dozvedela, opravdu nezahazovat ucet za zaplaceni. Vyvoz chranenych rostlin je zakazan. Npr. kaktus se nesmi vyvazet a jeste nekolik jinych rostlin a kvetin. Vyvoz chranenych zvirat je tez zakazan. Zakazan je i vyvoz vyrobku z techto zvirat. To znamena, ze krokodyl je chranene zvire.
Nepit vodu, radeji mineralku (nebo rum )

Preji krasnou dovolenou!

Labužník Jiti02
170 příspěvků 12.12.05 15:23
Očkování

tak to jste mě překvapili. Dle mých informací od cestovky není žádné nutné, a teď už je stejně pozdě… :-(((.
Jedeme s EXIM TOURS, do 3*,all inclusive, a letíme s ČSA bez mezipřistání (pouze na cestě tam je technické mezipřistání v Madridu) - to bude masakr. To mě připomíná, že jsem si ještě nekoupila ty nikotinové žvýkačky, abych netrpěla, 13 hodin opravdu nevydržím nekouřit.
Stále mi vrtá hlavou ten krokodýl. Jasně, chráněné zvíře, OK. Ale přeci ty, co chovají na maso zabíjejí, a proč by tedy nezpracovávali kůži… která by šla vyvézt… No, asi je opravdu možné všechno Revoluci pamatuji ještě jako školačka, a člověk rychle zapomíná, co je všechno možné, spíš nemožné.

Budu moc ráda za každičkou větu o Kubě, protože jsem už trochu pološílená cestovní horečkou. J.

Labužník Jiti02
170 příspěvků 12.12.05 15:31
Varadero

A ještě pro informaci - aby byla úplná. Sklerotik.

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.05 21:50
Do letadla

doporučuji stahovací punčocháče (naše oblíbené). Let je dlouhý a ani neodvažuji tipovat, jakým strojem poletíte. My letěli s Air France Jumbem (alias stodola) a tam se nechá docela dobře korzovat a občerstvovat na stojáka v bufetu. Přesto jsem měla nožky po přistání oteklé, ale díky punčoškám jsem mohla i chodit. A protože jsme začínali dovču v Trinidadu, čekalo nás ještě 5 hodin jízdy mikrobusem. Úchvatný zážitek.
Co se týká očkování-neslyšela jsem, že by ho někdo měl nebo doporučoval.

Renee
93 příspěvků 15.12.05 19:16
Jó kuba

No a Jiti ještě zvaž, jestli chceš svýma prachama financovat Fidelovi rudý ráj, fízlování disidentů a jiné radosti komunistické totality…

Sorry, nedalo mi to.

Labužník Jiti02
170 příspěvků 16.12.05 10:07
Renee,

nemusíš se omlouvat. Myslím, že těch našich pár dolárků Fidela nevytrhne a ani nezruinuje (kdybych nikam nejela). Ale je pravda, že důvodem mého rozhodnutí, je právě Fidel. Neeeee… volím ODS. Ale myslím si, že díky Fidelovi je tento Karibik pro mě ještě cenově zvládnutelný, teď zvlášť po tom embargu šla Kuba trochu cenově dolu. Prý je to strašně bezpečný stát - to je právě ta daň za nesvobodu… A myslím si, že až Fidel umře (nebo jestli už umřel, a bude to oficielně přiznáno) tak bude Kuba cenově pro mě nedostupná a američani, kteří prý milují kubánské pláže, ji úplně zplundrují a vydrancují. Toť můj pohled na věc. ..........A už se nemůžu dočkat.

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.05 07:45
Jiti,

jeli jsme tam právě proto, že teď se tam ještě dostaneme. Pokud by tam vtrhli Američani, tak si ani neškrtnem.
Byli jsme pozváni do dvou rodin na langustu. Pro Kubánce je to protiprávní, přesto nás v Trinidadu oslovovali takřka na každém rohu (všechny vylovené langusty patří státu). Měli jsme stejně trochu strach, ale ti lidé jsou milí, ty „dolary“ jim hodně pomůžou. A překvapilo mne, že všichni jsou vymydlení, děti i odpoledne mají opravdu bílé košile (školní uniforma). V domech všude čisto, i když je znát nedostupnost moderního vybavení.
Ještě chci upozornit na měnu. Jako cizinec nesmíš mít jejich peso, ale musíš směnit nejlépe EUR (USD jsou zatíženy 10% poplatkem) na „konvertibilní peso“ (kurs 1:1). Jinou měnu od tebe nesmí v obchodě přijmout. I za langusty jsme platili v kovertibilních. Když známý vytáhl USD, objevil se v očích paní domu neskutečný strach. Kubánci mají základní potraviny na příděl za symbolický poplatek, ale za tahle konvertibilní peseta mohou nakupovat „nadstandard“.

lydia
1227 příspěvků 17.12.05 18:46
Renee, sorry.....

ale taky mi to nedalo. Mas jistotu, ze doma nemas nejaky vyrobek „made in China“? Boty, tricko, el.spotrebic…
Kam jezdis ty na dovolenou? Jen tak pro zajimavost:
Vis, ze podle UNICEF celosvetove pracuje a za spatnych podminek kolem 200 milionu deti? Deti pracuji na bananovych, kavovych, kakaovych plantazich, pracuji v dolech, brousi diamanty, vazou koberce, siji… a jsou nuceny k prostituci. To neni nic?
Omlouvam se, ze jsem odbocila, nic ve zlem......

Jiti tady najdes hodne inromaci o Kube.

Preji krasnou dovolenou!
Pohodovy zbytek adventu vsem.

Renee
93 příspěvků 19.12.05 12:53
Lydie,

Jo, to asi mam, minimalne caj z Ciny by se tu urcite nasel…
Musim rict, ze ostatni veci asijske provenience moc nekupuju, pokud to neni licencovana vyroba pro zapadni firmy, jednak proto, ze nebyvaji kvalitni, jednak proto, ze na nich casto pracuji deti a tak dal a tak dal..... Cimz nechci rict, ze nemam maslo na hlave, protoze to snad ani nejde, ale snazim se pri nakupech premyslet, jak spotrebou zatizim planetu a jestli neprispivam k tyrani lidi. Ale nedelam si iluze o svem vlastnim rozhledu......

Ta namitka o pracujicich a prostituujicich detech mi nejak nedochazi. To, ze tomu nemuzu zabranit, prece neznamena, ze rezignuju na jakekoli zodpovedne rozhodovani v jinych oblastech, ne? Podle logiky „zastrelim sveho otravneho souseda, stejne by tak jako tak casem umrel“. Budu se ucastnit na kubanske saskarne pro cizince, protoze stejne ve svete otroci spousta deti. Nebo jak?

Souhlasim s Jiti, ze ani tak nejde o tech par dolarku. Jde o signal, ktery davam ostatnim - treba obycejnym Kubancum, ktere ale v tech cizineckych resortech vlastne ani nepotkam, tak me to vlastne nemusi trapit.

Jiti mi odpovedela, otazku ma pro sebe zodpovezenou, nemela pocit ze jsem ji slapla na kuri oko a toho si cenim. Ja bych na Kubu z vyse uvedenych duvodu nejela, minimalne ne s cestovkou do turistickych oblasti, a taky z toho nikdo nemusi mit pupinky.

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.12.05 13:54
prognoza na 7 dní dopředu

počasí

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.12.05 22:25
ještě jsem si vzpomněla

u receptu na Ananas Holguinera:
Pokud budete mít příležitost a cestu z Havany do Matanzas (nebo opačně) přes den, pojedete jistě přes údolí Valle Yumurí po nejvyšším mostě na Kubě (Puente Bacanayagua-110 m). Zde je „občerstvovna“, kde stojí za to se zastavit. Delegátka ESO Travel Lenka tam staví vždy. Dělají tam tu úplně nejlepší Piňacoladu. Ale nesmí se člověk nechat nachytat hned v bufetu. Až u vyhlídky na údolí je stánek, kde mixují čerstvý ananas s čerstvým kokosem, cukrem a ledem. Rumu si doleje každý sám podle chuti a odvahy - nezapomenutelný zážitek.

Labužník Bibi
47 příspěvků 29.12.05 18:20
Cuba,Cuba,Cuba

a jenom par dalsich drobnosti (kdybych se opakovala tak sorry, necetla jsem vsetky prispevky) - psala jsi ze si kurak, urcite si nevoz sebou cigarety - daji se tam koupit i na ceske pomery pomerne lacino - cervene holywood jsou prijatelne stoji kolem dolaru - vyhni se popularkam- jestli nejsi dobrodruh - cerny tabak, stejny jako do cigar. Neco asi utratis na tipech (dyskach) - my to resime 1convertible peso pro pokojskou/den a 1convertible peso/bar/den nebo podle obsluhy - ale pro mne je to asi trosku unosnejsi (litame tam z Kanady). Letos jsem vezla spoustu satu a levne kosmetiky a nejakych veci pro skolni deti - ale je trosku „tricky“ komu to dat - kdo to potrebuje nejvic. Takze jsme obdarovali spis zahradniky a udrzbare nez barmany, kteri si na sve prijdou a veci pro decka do skoly jsme dali nasemu pruvodci v horach. Ale to zalezi na tobe, zda se chces s necim tahat. Letos jsme byli v Trinidadu, tam jsou lide chudsi, ale na Varaderu a okolim uz nad oblecenim ohrnuji nos a chteji jenom dolarky. Kuba je urcite nejbezpecnejsi zeme v oblasti Karibiku - defacto se muzes podivat kam chces a nic se ti nestane. Urcite zkus veceri u nekoho doma, neni to zakazane, Fidel uz povoluje drobne podnikani. V obycejnem kramu nekoupis nic, a tim myslim nic - za vsetko musis platit v dolarech, takze kdyz jsem kupovala vodu 1 l za cca 1,25 USD, tak se mi protaceli panenky - to je skoro i na mne dost. Neutrat vse - p[otrebujes 25 convertible pesos na osobu a vyjezd ze zeme a nestratte turistickou kartu - to by byl problem.
Ochranny krem urcite - ja jsem dost neopatrna, ale na tohle si davam pozor - u more obvykle fouka, takze sse to ani nezda a pak knucis jako pes. Doporucuju zivocisne uhli - muze a zpravidla se hodi. Taky mozna neco proti paleni zzahyNeni to tim, ze by jidlo bylo zavadne- ale ze „turisto stupido“ do sebe natlaska cokoliv a pak mu je blbe. Dalsi vec - pina colada je mnamka, ale kokosove mleko a kokos vubec je laxativum! (takze lehky prujem se muze objevit). Letos jsem se drzela mojita - tradicni napoj - a bylo to dobre - ale zzas toho cukru.
Kubanci uz nahodili svetove ceny - takze opravdu mozna jen malinky suvenir - treba masku a zkus smlouvat. Jinak - rum, rum, rum - ale jak psal habana - pouze hnedy - to je slunce v lahvi a chutna i samotny. Rumu muzes vyvazet kamion, je jim to jedno - zalezi co pak v Cechach - ale ti asi maji jine starosti nez se krkat o 2 flasky rumu. Pozor na cigara - muzes vyvazet!!!!! kolik chces ale musis na to mit papir - pokud nemas - tak pouze max 24kusu! Na tohle jedine si dej pozor - doporucuju koupit neco oficialne (ceny priserne) a pak neco potaji na plazi - ale s tim, ze to ochutnas predem nez to koupis - obvykle to neni problem - ale pozor na ochranku - obvykle vetsi problem pro domaci nez pro tebe. Co jeste - uzij si to, bude se ti to libit. Hasta luego

Labužník Bibi
47 příspěvků 29.12.05 18:45
Jeste jsem zapomela

urcite pojisteni (cestovni) a ockovani neni potreba. Pozor na vodu - nepij z vodovodu, ale v kazdem rezortu maji velke nadoby s vodou - ta je OK. Bud pripravena na to, ze uvidis hodne bidy - s nasim socialistickym Ceskoslovenskem absolutne nesrovnatelne. Ale neco je taky zivotni styl - nelituj je ze naji okna a koberce - to je kvuli klimatu - nikoliv kvuli bide - to by tam asi nevydrzeli horkem. Lide jsou pratelsti, ale dost se zebra a dost neodbytne - to predtim nebyvalo a dost to dokaze obtezovat, ale kdyz nedas - nic se nedeji. Ja sebou vozila bonbony a zvykacky pro decka - ale pak je problem se jich zbavit - nebo jak kde. Jesli zbydou finance - zkuste vylet na katamaranu - delaji to skoro vsude cca 40 USD/osoba, myslim ze to stoji za to a jak uz nekdo zminil - urcite snorchlovani - ale vybavu (i kdyz ne nejlepsi ) maji v kazdem rezortu. Obvykle i lekci potapeni v bazenu (jednou zdarma).
Bueno suerte!

Labužník Jiti02
170 příspěvků 03.01.06 09:28
Děkuji, děkuji, děkuji

dnes v noci letíme. Mám už skoro sbaleno. Ve velkém sešitě zapsány všechny vaše poznatky a připomínky. Mám cestovní horečku jako pitomec. Ale jinak se těším. A samozřejmě poreferuji. J.

Marjanka2
214 příspěvků 03.01.06 11:27
Kuba 2006

Šťastnou cestu, hodně zážitků a přivez receptíky .

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.01.06 12:17
Jiti,

přeji hezkou dovolenou, pěkné zážitky, žádné spáleniny…
Ještě-bezva výlet z Varadera katamaránem na Cayo Bianco (nebo Blanco?) se zastávkou u cvičených delfínů - plave se mezi nimi Náš kapitán dal nejdříve v přístavu dvoudecáka rumu, pak se asi přestal bát a vyrazil…
P.S. Nevešla bych se k vám do batůžku…?

Labužník Jiti02
170 příspěvků 03.02.06 10:23
Všem

chci moc poděkovat. Chtěla jsem napsat jen pár postřehů, ale protože jsem se trochu rozepsala, dala jsem to do deníčku. Omlouvám se, že jsem neoslovila všechny, kdo mi dal cenné rady před cestou.
Byla to prostě krásná dovolená. J.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz