Čeština

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

jaga13
399 příspěvků 06.01.11 14:20
Čeština

nechci pokračovat pod receptem boubelky… usuzovat na nedostatek smyslu pro humor, na to, že jsem suchý inťouš, jenom proto, že preferuji dobrou češtinu bez hrubek - wydra smekám, tak daleko jsem se ještě v odhadu lidí nedostala :-)
To, že se obecně zhoršuje vztah k dobré češtině a používání PC, SMS atd. to jen umocňuje, podle mně neznamená, že těm, co to vadí, to nechají plavat. Právě proto, že tohle JE veřejný web, by ti, co sem píší, měli ctít pravidla, i českého pravopisu :-)

Reklama

Reklama

Reakce:

wydra 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.01.11 14:54
ale ano, jaga ,

s tvym nazorem se take ztotoznim, proc ne, jenze je tady to ale !
Dobre to myslim, udelala adminka. Pokud pujdou recepty korekturou, bude to ku prospechu. V diskuzi pak at si lide pisi jak umi.
Ja take nemam patent na pravdu, (stejne je relativni) spis mam potrebu se zastat slabsich a nelibi se mi, ze tu par lidi veli.

glama 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.01.11 20:36
Jaga13

:palec: Pregnantně řečeno!
Začneme kašlat na češtinu, je přece fuk, jaké i/y se kde píše…kdo s tím otravuje?!?! Šťoura jeden hnidopišný.. proč dodržovat gramatiku při psaní receptů?! je to přece o vaření…
A co přijde na řadu potom??
Pak přestaneme dodržovat společenská pravidla, zdravit, prosit, děkovat, …proč se chovat kulturně, dodržovat základní normy a pravidla… vždyť si každý může psát jak chce, chovat se jak chce a nikdo nemá právo mu do toho mluvit..
Opravdu?! Opravdu si tohle myslíte?
To mi humorné nepřijde a nikdy s tím souhlasit nebudu. Českou gramatiku nikdo nezrušil a její prznění na běžnou normu nepovýšil…
Seknout se občas může každý…pak stačí se jen opravit…
A vůbec to není o lidech, kteří dlouhá léta žijí v zahraničí..ko­likrát mají češtinu lepší než kdejaký tuzemec.
Hrubky ještě stále nejsou běžnou normou!
Na to žádné ALE neplatí…
Pokud na tohle rezignujeme…o­tevřeme hlouposti dveře dokořán..
Klasik řekl: Boj s lidskou hloupostí je nekonečný a marný…ale nikdy se nesmí vzdát!
:mrgreen:

esmeralda
4813 příspěvků 06.01.11 21:47

Glamo, tohle je voda na můj mlýn (nebo mlejn?), ale bojovat už nemám sílu.
Ať se ti daří!! :potlesk:

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.01.11 22:09
Glamo, co přijde na řadu potom?

Řeknu ti, co již přišlo. Neúcta a pohrdání právními předpisy je vidět na každém kroku. A pokud jsi aspoň občas účastník silničního provozu, máš během hodiny důkaz několikrát. :-( A když pak slyšíš ty vytáčky, místo aby se řidiči k přestupku nebo i trestnému činu postavili čelem, je mi z toho všeho blivno.

jolana
5064 příspěvků 06.01.11 23:35
Glamo,

neprehanaj prepaaanajana…Jaga vyjadrila svoj nazor, nechcela pod receptom a wydra jej odpovedala a vyjadrila svoj nazor takpovediac zhodny s jej..a ALE! naviac objasnila svoj postoj k danej veci!..hezkej ..aj tvoj je, aj ostatnych..pekny vecer :)

glama 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.01.11 00:27

Esmeraldo, Ivo, děkuji…Esme, klidně oba, Ivo, vím o čem mluvíš, jezdím denně.

Jolano…s Jagou bezezbytku souhlasím, s Wydrou nemohu a nikdy v tomto nebudu, Wydra rozhodně nevyjádřila totéž co Jaga..spíše přesný opak, přečti si pod receptem… ale to jsem, myslím, dostatečně vysvětlila ve svém příspěvku..

A jsem moc ráda, že jsou tu lidé se shodným názorem…
Co z toho ti připadá přehnané???

Popravdě…mě ani tak neděsí ten, kdo hrubku udělá, jako spíš ten, kdo se bije za jeho právo, ty hrubky dělat..Protože ten je mnohem nebezpečnější…

Hrubky nejsou správné, pravopis zrušen nebyl.
Obhajoba práva dělat hrubky je zcestná.
Za hrubky dosaď cokoli jiného, co se příčí slušnému chování, pravidlům, normám, zákonům..

Lhostejnost nebo nemístná tolerance věcí, které nejsou správné a které bychom tolerovat rozhodně neměli, je začátek..
Kam to vede, vidíme všichni okolo sebe třeba na politické situaci..
To ale už mluvím ne v konkrétní, ale v hodně obecné rovině a v širších souvislostech..
Ale zdánlivými maličkostmi či malichernostmi to jen začíná..

Prosím nevztahovat na konkrétní recept a jeho autorku.

A díky Bohu za ty, kteří to cítí stejně.. :mrgreen:

jolana
5064 příspěvků 07.01.11 09:47
Prosim ta,

nazor mozeme mat rovnaky ale v urcitej situacii sa moze nas postoj k danej veci vyrazne lisit..a zeby nasa socialna, spolocenska, politicka a ekonomicka situacia sa zacala riesit tym, ze sa zrovna tu na Labuzniku uplne a totalne a jednohlasne postavime za daco ..prosiiim ta…to sa musi na zemi a musi to spojit ludi s roznymi nazormi a postojmi tym ze sa budu RESPEKTOVAT…o to respektovanie inych vlastne ide vsade..ako na zemi tak aj na nete..a kedze tu uz mame admina Terezku a pekne z cista dokaze svoju pracu zastat, tak naco o tom..nemusime sa ani rozculovat ani sa bit do prs..ale pokecat si mozeme, preco nie.. :-P :lol:
PS:
rešpektovať
vážiť si, mať v úcte, uznávať; riadiť sa podľa niečoho alebo niekoho, dodržiavať, zachovávať

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.01.11 10:53
Jolano,

bohužel nám uplynulá léta ukázala, že nejhorší zločiny začínají schovívavým postojem k takovým „drobnostem“, jako je třeba nedodržování pravidel pravopisu nebo obecních či jiných vyhlášek. Je to jako s malým dítětem. Také zkouší, co až si může dovolit. A když mu rodiče dovolí vše, pak se nemůžou divit, že vezme do ruky zbraň a jde jen tak někoho zabít.

glama 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.01.11 11:35

Jolano - opravdu nechápu, co máš proti správnému pravopisu…
Cituji: „rešpektovať
vážiť si, mať v úcte, uznávať; riadiť sa podľa niečoho alebo niekoho, dodržiavať, zachovávať“ - tohle všechno uznávám! Ale respektuji jen lidi slušné, kteří mají úctu a uznávají obecné a základní lidské hodnoty a pravidla.
Hloupost respektovat nebudu nikdy, natož i jen tolerovat..

A poslední, co chci ještě dodat…

Od začátku, co tu Labužník existuje, se tu vyžadoval také kultivovaný písemný projev. Psaní bez hrubek, srozumitelné, s interpunkcí.
Dohadování tady kvůli tomu bylo také dost…
Ale, bohudíky, tu bylo vždycky víc těch kteří preferují poctivou češtinu, než těch kterým to bylo jedno.. Prostě pravopis není nadbytečný ani u receptů..
Bohužel..spousta těch lidí odešla jinam..
Chybí tu!
A opravdu nechápu, pro by tomu po cca 10 letech fungování Labužníka mělo být jinak..
Nad pravopisem není potřeba diskutovat, je daný.
Proč dobrovolně snižovat laťku a … kam až…? Na úroveň negramotů?? Aby se cítili dobře??…notabene, pokud existují i automatické kontroly pravopisu..

Prohlédněte si recepty…je jich tu přes 30 tisíc.. ale takové paskvily jako v poslední době nenajdete…
Pokud Terezka bude podobné hrůzy opravovat, smekám..čest její práci, je to ku prospěchu Labužníka..
:wink: :mrgreen:

jolana
5064 příspěvků 07.01.11 12:21
Glamo,

jeziiisi..nic.. prave naopak.Ved sa pozri na napisane. Nazor mame rovnaky a vsetci..ide len o postoj k danej veci v urcitom case a k urcitym podmienkam. To je vsetko.Co z toho ked to roztiahneme az do zakonodarstva a…a…Jednoducho sa mi pacilo ako sa wydra postavila za slabsieho … tak tazko to pochopit?!…paci sa mi to…a to aj napriek tomu, ze si myslim ze nickname boubelka sem prisla aby sa zabavala a priznam sa, ze som sa chechtala od ucha po ucho…pravda to nemusi byt a moze..sme na nete a ktohovie..:)
Hezkej den :)

Admin Labužník.cz
610 příspěvků 07.01.11 13:21

Až se dořeší technické změny na Labužníkovi a stránky poběží ke spokojenosti všech, chystám se každý nově přidaný recept zkontrolovat, to nebude problém.

Pěkný pátek,

adminka Tereza

glama 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.01.11 13:30
:palec: :potlesk: :mrgreen:

zébulon 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.01.11 23:17

Kdo chce tepat pravopis jiných, neměl by být schovívavý, ale dycinky jen shovívavý.

wydra 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.01.11 23:53
:-)

Zebulon , :potlesk:

anickav
2904 příspěvků 09.01.11 22:14
Ahoj,

ja považujem znalosť pravopisu a spisovného jazyka za jednu z veľmi dôležitých vecí. Vždy ma prekvapí jeho neznalosť u celkom vzdelaných ľudí. O používaní nárečia ani nehovorím, to ma vždy privádza do úžasu.

alena45
588 příspěvků 10.01.11 08:29

Súhlasím, pre mňa je tiež pravopis veľmi dôležitý a nechápem, že dokonca v televíznych titulkách nájdem rôzne gramatické chyby. Hanba!
Každý môžeme spraviť chybu, ale robiť chyby v bežnej konverzácii, to je príliš.

Alis
2617 příspěvků 10.01.11 09:53

Spíš než cokoli jiného mě zaráží nedostatek studu. Překvapuje mě, jak málo lidí se stydí za své nedostatky. Taky mi není český jazyk lhostejný., ale dokážu pochopit, že ne všichni na něj mají buňky, ne všichni měli štěstí na učitele, měli podmínky pro učení.
Nemám buňky na matematiku a neměla jsem štěstí na učitele. Může se mi lehce stát, že například špatně přepočítám mililitry na zlomky litrů u receptu. Někdo mě na to upozorní. Pak mám dvě možnosti:
1/ Rozzlobím se a začnu vykřikovat: Cože? Myslela jsem, že tohle je server o vaření a ne matematický server! Co si myslíte? Odcházím, mějte se tu dobře, vy bando intelektuálská!!!
2/ Napíšu: Omlouvám se, na tohle jsem fakt tupá… Můžete mi někdo poradit, jak je to správně? Opravím to.
Mám-li mluvit za sebe, zvolím druhou možnost :-)

sveva
751 příspěvků 10.01.11 13:26
Kam s ní?

Myslím tím češtinu. JAGA děkuji za názor, čeština, jako každý jiný jazyk, si zasouží nekonečné opečovávání. Několikrát jsem se ohradila, i proti vulgárnosti a někdy jsem dostala přes prsty.
ALIS já bych se pod váš příspěvek mohla podepsat. Jen ten stud je možná náročný požadavek na ty, kteří opravdu nemohou za svoje neznalosti a tedy nevědí, že by se měli stydět. Pokud všichni tolerantně upozorníme na chyby, možná se budou vytrácet. A já vím o čem mluvím. Sama si pomáhám, zadám pochybný výraz na český vyhledávač a hned mi to napíše: možná jste hledali …! Je to rychlejší než otvírat slovníky.
ANIČKO já mám moc ráda nářečí a považuji za velkou škodu, že ta česká se vytrácejí. Souhlasím s vámi, že by mělo být dobře odlišené kdy je vhodné mluvit nářečím a kdy spisovně. Ale asi všichni milujeme různé krajové názvy, to je také kultura.
Zdravím.

jaga13
399 příspěvků 10.01.11 15:19

…ach jo, někdy mám pocit, že se řídíme podle hesla „i pád na držku je pohyb vpřed“ :cry:

dag
539 příspěvků 10.01.11 15:29
Pro Alis

Milá Alis,
dovol, abych se přidala k Tvým úvahám. Čeština byla dlouhou dobu jedním z mých pracovních nástrojů, ale to není hlavní. Hlavní je, že jsem ji měla a mám ráda. Tak, jako Ty.
Obdivuji její libozvučnost i její zvláštnosti, její nezvyklou drnčivost i měkkou sladkost a držím se jí jako poutnické hole.
/když jsem se dozvěděla, že Učená společnost snad nic nenamítá proti nerozlišování slůvka bysme a bychom, bylo mně do pláče/
Ale to bylo mně a možná by bylo i Tobě.
Ale ne každý to tak cítí.
A je to vždy jeho chyba?
Alis, přece víš, že na kulturu rodného jazyka se podepisuje mnoho vlivů. Rodinou počínaje, školou, učiteli, literaturou, denním tiskem, televizí a Bůh ví čím ještě konče. A taky víš, že to nejsou vždy dobré vlivy.
A chceš trestat?
Labužník jsou stránky o vaření, kultivují naše chuťové buňky a ukazují nám zajímavé a mnohdy nezvyklé možnosti.
A možná také kultivují vztahy.
Zůstaňme u toho, je to cesta. Je to začátek cesty.
Pozdravuji Tě a podávám ruku. Dag

Alis
2617 příspěvků 10.01.11 16:54
Pro Dag :-)

Přiznávám, Dag, že nějak nevím, co odpovědět. Buď jsem nepochopila vyznění tvého vzkazu pro mne nebo jsi ty nepochopila mne?

Jestli tomu dobře rozumím, píšeš v podstatě totéž, co já. Ty říkáš: „na kultuře jazyka se projevuje mnoho vlivů“, já říkám : „dokážu pochopit, že ne všichni na něj mají buňky, ne všichni měli štěstí na učitele, měli podmínky pro učení".

Říkám někde, že chci trestat? Naopak, říkám „dokážu pochopit“.

Jediné, v čem se možná lišíme, je pohled na reakce některých lidí, pokud jsou upozorněni na chybu. Nelíbí se mi tón a výrazy typu „já si můžu dělat co chci“. Vím, jsem v tom asi trochu staromilská, ale mám radši vlídný tón (jak na straně kritika tak na straně kritizovaného) a mám ráda lidi, co umí uznat a opravit chyby, umí pozdravit, poděkovat a dát přednost ve dveřích.

Upřímně a z vlastní zkušenosti ti mohu říct, že labužník už mnohé vztahy zkultivoval, dokonce některé přetavil do hezkých a pevných přátelství. Věřím, že ještě mnohé zkultivuje. :-)

Také tě zdravím. Alis

P.S. Kdybych teď připsala „a také ti podávám ruku“, připadala bych si trochu pateticky, proto jsem si to odpustila. Ale pokud bychom se setkaly někdy tváří v tvář, ruku ti ráda stisknu :-)

anickav
2904 příspěvků 11.01.11 18:17
Sveva,

u nás sa hovorí: „Vtáka poznáš po perí a človeka po reči.“ Myslím, že to platí aj v tomto prípade, poznanie spisovného jazyka teda hovorí o jeho úrovni.
Nárečie - napr. záhoráčtina je zaujímavá na Záhorí, šarišské nárečie na Šariši. Ak je používané v inom prostredí, vyznieva bizarne a vyvoláva úsmev.
Ja som mala šťastie, doma sme hovorili spisovne, napriek tomu, že som vyrastala v dvojjazyčnom prostredí a mala som aj dobrých učiteľov.

mrtvola
1394 příspěvků 12.01.11 14:49
Dnešní doba

je dobou vypjatého individualismu. Je jistě správné uvědomovat si a rozvíjet vlastní osobnost, ovšem individualismus dovedený do důsledků je anarchie. Čeština tak, jak ji používá většina dnešních lidí a uživatelů internetu zvlášť, ovšem není anarchií, je to spíš duševní leností, bezohledností a sobectvím. Málokdo skutečně neví, jak se co správně píše či říká. Všichni mají za sebou devět let základní školy, kdy se učili češtinu každý všední den. Znám spoustu starších lidí, kteří do školy chodili jen pět let, ale v češtině nechybují a jsou na to hrdí.
V žádném případě se nechci dotknout lidí s poruchou učení ani lidí, kteří dlouhodobě žijí v zhraničí. Ostatně jejich chyby jsou spíš roztomilé.
Ovšem chyby, s nimiž je možno se potkávat tady, jsou většinou skutečně z toho druhu, který „si může dělat, co chce“ a také to dělá a na ostatní kašle. Ostatně všimněte si, jak často jdou ruku v ruce kvalita receptu a kvalita jazyka a písemného projevu.
Jakákoliv diskuse na toto téma je ovšem bezpředmětná, protože bohorovným sobectvím a ignorancí těchto lidí pár námitek v diskusi neotřese.

gmp
1603 příspěvků 13.01.11 15:43
návrh

… a co takhle přejít na LATINU!
Leč vážně. Nebyl by myslím problém, aby admini, pokud nestíhají poprosili některé naše labužnické češtinářky o spolupráci. Recepisy by byly uveřejňovány, až po úpravě. Zadávání surovin provádět pomocí tabulky kde by byly pevně uvedeny jednotky (gramy, litry atd). :?:

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz