Starodávné či krajové názvy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

glama  14.12.10 09:42
Starodávné či krajové názvy

Taky občas slyšíte výraz, u kterého nechápete, co znamená..? Nebo použijete a nechápou ti okolo vás…?
Znáte tyhle?

Žufánek = naběračka

Portfišek = smetáček

Škařoupky = vaječné skořápky (z Litomyšlska)

Rožnout/rožni = rozsvítit/rozsviť (z Litomyšlska)

.

Přidá někdo další…? :mrgreen:

Reklama

Reklama

Reakce:

bocianka
528 příspěvků 14.12.10 14:53

Erteple, kobzole, zemčata = brambory

jaga13
399 příspěvků 14.12.10 17:04

dobré téma :-)
A co takhle legátka = židle
cviklání = řepný list coby krmivo pro dobytek a drůbež
rola = pole
užička = lžička
hrant = koryto ve chlévě či stáji
houra = půda pod střechou
A je zajímavé, že škařoupky, šufánek a rožni se říkalo i na Moravském Slovácku

di
2451 příspěvků 14.12.10 18:28

Jago, kupodivu se to takhle říkalo a říká i v Brně. A minimálně to rožni se používá i v Ostravě, pokud vím.

jaga13
399 příspěvků 14.12.10 19:37

di, možná, že naši předci migrovali víc než si myslíme :-) hodně slov, která jsou specifická pro oblast Moravského Slovácka jsem zaznamenala v okolí Prachatic, hlavně v lidových písničkách

di
2451 příspěvků 14.12.10 19:42

Jago, všecko je možné. Navíc tu byl docela podstatný vliv němčiny; spousta slov, o kterých si myslíme, že jsou opravdu česká, zrovna z němčiny (ale i z latiny, maďarštiny nebo okrajově třeba i turečtiny) pochází.

Frantiska
927 příspěvků 14.12.10 20:56

na moravskem slovacku se to rika dodnes :)))) ale je to žufánek

di
2451 příspěvků 14.12.10 21:00

Dobrý žufánek je prý i tenhle: http://www.zufanek.cz/ - ale z vlastní zkušenosti nevím, nic jsem od nich neměla.

gmp
1603 příspěvků 15.12.10 09:00
Rožni

Hrůzná vzpomínka z časů malin nezralých. První den na iinternátě v Luhačovicích. Všichni nahnáni do společenské místnosti. Projevy, výklady atp… Konec oficiální části, já jsem skromně stál u dveří na konci davu. Náhle dívka, krásná jako sen, přes celou místnost na mne začala pokřikovat: rožni, rožni! Si potrůblé, neslyšíš? Rožni!"
Já rudý jak vlajka bratrského státu marně přemýšlel proč mě ta blonďatá „Andžela Dejvisová“ nadává do rožňů.

gmp
1603 příspěvků 15.12.10 10:04
Nastrmančen

Nastrmančen - ustrojen
kamnovec - do uhelného sporáku zabudovaná prohlubeň, ve které se udržovala teplá voda. Já ho heště pamatuji doma.

HelcaK
960 příspěvků 31.12.10 22:59
od Opavy

Sestřenice mi onehdá líčila, že ještě před revolucí za nimi do Prahy přijely tetičky od Opavy a jedna si stěžovala, že v železářství chtěla „ružicu na oblyskanu (obliskanu?)“ a oni ji neměli. Prý šlo o hlavici na konev či kropáč, česky asi taky růžici…

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz