Čajová lžička

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník housenka02
609 příspěvků 08.09.07 18:16
Čajová lžička

Jsou to již 2 roky co jsem se zaregistrovala na Laužníkovi a jako asi i ostatní i já byla zpočátku tímto serverem dost nadšená. Postupem času mé nadšení opadalo, až nyní jsem se opět nechala uchvátit a začala ho pozorněji sledovat. Je to též dáno i tím, že jsem v současné době dlouhodobě nemocná a tak mám i podstaně více času. A proto jsem opět oprášila svou letitou krabici s recepty a rozhodla se o ně podělit s ostatními, zejména proto, že se jedná o recepty vyzkoušené a mými strávníky oblíbené. K některým se vracím častěji, k některým méně, ale to na věci nic nemění.
A nyní k meritu věci - na Labužníka je vkládám tak jak je mám napsané i já se všemi zkratkami, zejména množstevními. Jedinou zkratku, kterou záměrně neužívam na Labu / ale v soukromí ano / je „prdopeč“ neboť si pamatuji s jakou nelibostí se to tu setkalo. Všichni víme o co se jedná, ale najdou se tací, kterým to opravdu moc vadí. A nyní k té lžičce - již roky si znamenám - dáme 2 ČL, nikdy mne nenapadlo, že by byl nějaký rozdíl mezi ČL a KL, já mám ve svém příborníku lžíci a lžičku, kterou používám jen na odměřování ingrediencí při vaření a pečení. Jestli jsem někoho tím zmátla tak se moc omlouvám, jsem opravdu zvyklá na ČL. Pokusila jsem se toto vysvětlit i bedle v soukromé poště, ale byla jsem osočena, že jsem sprostá, dokonce 2×, byť jsem nepoužila jediný výraz, který by se jen vzdáleně podobal sprostému. Ale s tím nic nenadělám.

A tak pro všechny ostatní - zpočátku jsem byla rozhodnutá ve všech svých receptech opravit ČL na KL, ale po bedliných odpovědích to už jen z principu neudělám, takže promiňte a berte mne takovou jaká jsem.

Reklama

Reklama

Reakce:

karminek
757 příspěvků 08.09.07 23:22
je

pravdou že spousta lidí trvá na detailech,ale prosím tě nenech se zviklat a piš jak ti to přijde.Kdo nepochopí - zeptá se.

muso
118 příspěvků 09.09.07 20:33
...

To se ještě někde používá-čajová lžička?Když se labužníci dohodli na kávové lžičce,tak se nesnaž je rozhodit,to předci nemůže být pro tebe zas tak velký problém.

zlata
1200 příspěvků 09.09.07 23:33
Čajová lžička

Jsem asi ze staré školy, za pár dní mi bude nó hodně skoro důchodově, ale naprosto souhlasím s tím, že by se měly ctít pravidla jednou daná a to „zřizovatelem“. Nechce se to čertit ani stavět na zadní, ale logicky uvažovat…pokud se tak chovám já…tak i ostatní a může se to zabalit…, ááále to přeci nikdo nechce. Jsme přeci všichni rádi, že sem můžeme. S pozdravem Zlata

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.09.07 10:05
lžička kávová nebo čajová ?

Já osobně bych zavedla měření na lžičky a lžíce. Ona i polévková lžíce je objemově různě velká. Pak už bychom mohli i tato množství uvádět přesně v mililitrech nebo nanolitrech. Myslím, že rozdíl v jednotlivých modelech lžiček a lžic zas tak velký není, aby výrazně ovlivnil výsledek vaření či pečení.

Vali
1326 příspěvků 10.09.07 10:37
jojo

když ono dost lidí nemůže pochopit, že jsou zde na návštěvě a tak se mají chovat…to znamená dodržovat daná pravidla…komu to je proti srsti může si založit své stránky a tam se dosytosti vydovádět jak prdopečem, tak hrubkami a ostatními nesrovnalostmi, které se tu ke škodě mnohdy moc pěkných receptů řeší…nadšení Labužníkem mě už taky opustilo, zřejmě to tak je vždycky po několika letech pobytu na jedněch stránkách…našla jsem si jiné mému srdci bližší…jsem ráda, že se pod mými recepty nediskutuje o lžičkách, snažím se daná pravidla dodržovat…ope­čovávám si svůj deníček, který dnes dosáhne jubilejní návštěvnost - 50.000…

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.09.07 11:17
Čajová lžička

ona ta čajová lžička právě nebyla tou špičkou ledovce … to byl jen převod a ukázka do pravidel daných tímto webem. Důraz byl dán na nesmyslné zkratky v ingrediencích, kterých si bohužel nikdo nevšiml a proto jsem je musela zmínit opakovaně. Máš pravdu Vali prdopeč a sl.ml. papriku si mohu psát doma do poznámek, protože to nenajdu nikde v žádné Kuchařce. A s tou originalitou a stádečkem je to pořád stejné, z jednoho stádečka vylezeš a do druhého se zařadíš, protože originálních lidiček je na světě opravdu málo. Nechtěla jsem se již k tomuto vracet, ale budu opakovaně tvrdit housenko, že od sprostých lidí mejlíky nečtu. Ty jsi mně psala?

DanaJ
1136 příspěvků 10.09.07 12:23
Proč se handrkovat o KL nebo ČL? ..je to směšné. Když nevím, tak

Je to těžký. V návodu, jak psát recept je uvedeno, že cituji: ´Kuchyňské míry jsou hrnek nebo šálek, kávová lžička nebo zkratka KL, polévková lžíce nebo PL.´ ..což je trochu málé, páč se nepočítá s tím, že by někdo použil dokonce moka lžičku, naběračku nebo dokonce pudink, vanilkový cukr atd. Řešit, že má každý jinou neběračku a nebo jinak velký pytlík vanilkového cukr (přítelovic maminka má dvakrát tak velký pytlík vanilkového cukru, než kupuju já se svou mamkou) je marnost, protože ani PL není stejná, když vidím to ´pádlo´u babičky v šupliku, natož hrnek, který má od dvou deci až do půl litru nebo šálek nebo moka šálek a kolik má šálek na kapučíno.
Když už poukazovat na chyby, tak se mět o co pořádně opřít. To už nemluvím o tom, že nikde není uvedeno, že má být lžička či lžíce rovná nebo vrchovatá. Samozřejmě víme, že hrnek by měl být čtvrtlitrový. ..ale víme to všichni? ..a to nemluvím o tom, že čtvrt litru je v hrnku zpravidla 1-2 cm pod okrajem a někdo dává vrchovatý.
Mám ráda kuchařky, ve kterých je hned na začátku napsáno, že se v receptech počítá s lžičkami a lžícemi rovnými, hrnek, že je čtvrtlitrový a šálek má jednu decku apod. A ještě, když se objevuje měkký tvaroh (někdo myslí ve vaničce a někdo v obalu jak máslo) a konec je u kelímku jogurtu.
Spíš bych brala, kdyby se to upřesnilo v článku: Jak psát recept. ..i třeba gramáž u lžičky i lžíce a doplnila bych, že čajová lžička je rovna lžičce kávové a byl by pokoj.

PS: Taky se nedivím, že si toho odkazu na Jak psát recept nováčkové nevšimnou. Já si ho taky nevšimla. Chtělo by, aby to bylo třeba tučně nebo ve výrazném rámečku.

buraci
1136 příspěvků 10.09.07 13:51
Miry

Nejlepe to maji vyreseno v anglosaskem svete, tam si proste koupite odmerku 1 hrnek (o neco mene nez 250 ml), 1 lzice a 1 cajova lzicka a mate problem vyresen. Mimochodem doporucuji si tyto odmerky sehnat, pokud mate ambice varit podle receptu z teto jazykove oblasti.

Labužník housenka02
609 příspěvků 11.09.07 09:40
Bedlo...

… ono není sprostý jako sprostý… už Božena Němcová v Babičče psala… a byla to jen sprostá žena… asi bych to tedy od tebe měla brát jako vyznamenání a toho si já považuji, dokonce i od tebe…

esmeralda
4813 příspěvků 11.09.07 10:00
Buráci,

i v tom anglosasském světě je v tom někdy binec. Čajová lžička je 5 ml.
Polévková je v USA a Velké Británii 15 ml, ale u nás v Oz je 20.
Asi jsme pažravější.

Bali
1254 příspěvků 11.09.07 10:23
...

nechte toho jo?! Pojmenovani „nejvulgarnejsi labuznice“ jsem tu kdysi ziskala ja a nikdo mi ho brat nebude!

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz