Vitalion
zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz
Labužník Milan04 Česká kuchyně Do oblíbených Chci uvařit Tisk
Do vody vsypeme cukr (pokud máme vodu z vodovodu, necháme přes noc odstát, aby vyprchal fluor, respektive chlór). Vodu přivedeme k varu (zpočátku mícháme, aby se cukr rozpustil a ne přichytil dna hrnce). Když začne voda vřít, vsypeme kyselinu vinnou a živnou sůl pro kvasinky. Odstavíme z vařiče. Nalijeme (opatrně, je to horké!) do demižonu (nejlépe desetilitrového - kvůli pěně), do kterého jsme předtím vsypali lipový květ, takže ten vlastně tím horkým roztokem přelijeme. Již před několika dny jsme rozkvasili kvasinky: v trošce vody jsme povařili půl rozstrouhaného jablka (lze použít také chemicky neupravený jablečný mošt) a čtyři kávové lžičky krystalového cukru; po vychladnutí jsme vsypali sáček vinných kvasinek. Kvasinky - pokud nejsou staré - se rozkvasí. Takto rozkvašené kvasinky vlijeme do vychladlé vody s ostatními ingrediencemi a demižon uzavřeme kvasnou zátkou (jelikož se nejedná o přípravu vína, alebrž o přípravu quasi-burčáku, tak postačí i kus látky s propíchanými otvory). Mošt se rozkvasí. Počkáme na bouřlivé kvašení (je to zcela individuální a pokaždé jiné - od půl dne do tří dnů nejčastěji). Jakmile se mírní (demižon je trochu teplý), je quasi-burčák v dobré kondici. Naléváme do sklenek; quasi-burčák je připraven ke konzumaci! PRAVÝ BURČÁK TO ROZODNĚ NENÍ! Ale má to autenticitu čerstvosti! Ani chuť není špatná; máme-li kvalitně usušený lipový květ, tak i tu lipovou vůni zachytíme… POZNÁMKA: Vedle výše zmíněné varianty existuje i varianta vulgárnější, zato rychlejší. Místo ušlechtilých kvasinek použijeme obyčejné droždí. Kvašení začne za několik minut po vsypání podrceného droždí, za několik hodin je quasi-burčák hotov. Ovšem musíme se smířit s tím, že bude cítit po kvasnicích velmi výrazně (nu, ona se v každém - i pravém - burčáku najde stopa po kvasnicích, ale tady je ta stopa skutečně dosti silná; ale mnohým to vůbec nevadí).
Recept je z kategorií: Výroba alkoholu a destilátů
kousky moravského uzeného nebo cokoli chcete - či nic
Na AkčníCeny.cz najdete, kde seženete nejlevnější suroviny k tomuto receptu.
Odebírat nové komentáře a uvaření tohoto receptu do upozornění
Přečtěte si recept na Quasi-burčák z lipového květu
1439 příspěvků 25.1.09 03:43
moja maminka svojho času robievala víno z púpavy a najmä z bazy, jej sesternica z agátu, tak prečo nie burčák z lipy?
37 příspěvků 25.1.09 03:43
Manžel se už ptá, kde mám uložený sušený lipový květ!
546 příspěvků 25.1.09 03:43
Z hlediska našeho vinařského zákona lze jako burčák označit částečně zkvašený hroznový mošt pocházející VÝLUČNĚ z vinných hroznů, které byly sklizeny a zpracovány na území České republiky. Termín částečně zkvašený hroznový mošt definují předpisy EU (ale také například maďarské) jako produkt získaný kvašením hroznového moštu se skutečným obsahem alkoholu vyšším než 1 % objemové a nižším než tři pětiny celkového obsahu alkoholu. Burčák se konzumuje zá:,–(ně jako čerstvý a nijak se nekonzervuje; prodávat a vyrábět lze v období od 1. srpna do 30. listopadu; vše ostatní již není burčák…
Mnoho ´burčáků´ prodávaných na ulici jsou padělky (nejčastěji jablečné - poznáme je podle tmavě hnědého zbarvení). Čerstvý a kvalitní burčák musí mít žlutou barvu s lehce nahnědlými tóny. Perlení neboli burčení musí být patrné již při pohledu na burčák v láhvi či sklence…
TOŽ TAK…