Tapas

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Cuso
345 příspěvků 22.11.04 10:01
Tapas

Neviete mi prosím Vás niekto poradiť, kde by som mohol nájsť nejaké inšpirácie na španielske tapas? Moja dcéra si ich praje na narodeninovú oslavu a nejaké recepty som aj našiel, ale stále je to málo. Vopred ďakujem za pomoc.

Reakce:

babi
6360 příspěvků 22.11.04 13:15
...

Milý cuso, když si zadáš do hledání ¨tapas¨najdeš jich 10. Ale abys měl větší výběr, ještě pro Tebe nějaké napíši.

Zatím zdravím na Slovenko

Cuso
345 příspěvků 22.11.04 13:32
...

Babi, velmi pekne ďakujem. Ja som vedel že ma zachrániš. Včera som sa aj pokúšal hľadať, ale zjavne som zvolil zlu metodu.

babi
6360 příspěvků 22.11.04 19:30
...

Cuso, třebas polévka Gazpacho, Bramborová tortilla, nadívané pikantní olivy, Paella atd. to jsou všechno pokrmy vhodné pro Tapas a mnoho je jich mezi recepty na Labužníku. Můžeš se také podívat na recepty podle národů pod Španělsko. Při Tapas si člověk musí dát pozor, kolik od každého receptu vyrobí porcí, protože čím větší výběr, tím víc na osobu.

Dej nám potom prosím Tě vědět, co jsi připravil a jak chutnalo

Cuso
345 příspěvků 23.11.04 09:04
Babi,

Určite dám vedieť. Už som si ich vytlačil, dnes večer prebehne výber. Sám som zvedavý ako to dopadne:-)

Cuso
345 příspěvků 28.11.04 11:43
Babi

Tak a už je po oslave. Dopadla výborne. Z tvojich receptov som vybral Česnekové pikantní krevetky, Smažené olivy, Pikantné plnené datle v trojobale, Rýchlo marinované huby, a aj ked to nie je tapas tak křupavú švestku k vínu. A samozrejme opečenú bagetu s paradajkovým pretlakom. Aby aj mäsožravci neprišli zkrátka boli malé steačiky zo sviečkovice, bravčové medailónky a kuracie prsia v bylinkách. Úspech bol fenomenálny, ďatle, olivy a slivky mizli ako jarný sneh. Dovol mi v mene celej rodiny ti veľmi pekne poďakovať za fantastické recepty. Je to síce piplačka, ale stojí za to. Komentár k jednotlivým receptom pridám priamo pod ne, aby som nalákal aj iných labužníkov na tieto skvelé jedlá.

babi
6360 příspěvků 28.11.04 13:00
Milý cuso,

gratuluji Ti k úspěšnému zvládnutí oslavy.

Naopak já Ti musím poděkovat za Tvou důvěru v mnou na Labužníka uváděné recepty. Jsem moc ráda, žes uspěl s těmi Tapas, ale píšeš o dalších receptech, nejspíš svých vlastních, které znějí absolutně výborně! Můžeš, budeš-li mít čas, nějaké přidat mezi recepty? Musíš být výtečný kuchař!

Eleeen
1127 příspěvků 08.12.04 13:00
...

Byla jsem požádána, abych těm, kdo to neví, vysvětlila trošku pojem TAPAS. Zadala jsem si toto slovo ve vyhledávači, ale vypadá to, že se o něm žádný článek nezmiňuje. Pokud ano, tak mi to vyhledavač nenašel.
A těm, kdo to ví, nemusím vysvětlovat nic.

Podle mých osobních zkušeností a dotazů přímo ve Španělsku na význam TAPAS jsem se dozvěděla toto: TAPAS je vlastně jídelní aperitiv. Španělé rádi chodí na společné rodinné večeře do restaurace, kde si objednávají primero plato, segundo plato a postre. Ale před tím, než jim vůbec přinesou ten první talíř (primero plato) je obyčejně nějaká časová prodleva, a tak si objednají několik TAPAS, aby si ukrátili čekání a nabudili chuťové buňky.
TAPAS se pak ale rozšířili dál, při jakémkoliv posezení v restauraci i doma si každý rád dá něco malého a dobrého … a k tomu slouží TAPAS. Ve Španělsku už existují přímo TAPAS bary, kde můžete pít a objednávat si jedno tapas za druhým. Podle zde uvedených receptů je jistě všem jasné, že to může být úplně cokoliv: rybky nakyselo, osmažené, kalamárové kroužky v těstíčku, slávky jedlé, kousky jamón serrano (sušená šunka), chorrizo, olivy - jakékoliv, okurčičky, soustíčka baget s omáčkou, dokonce jsem viděla i malé vaječné omeletky a jednou ochutnala španělská míchaná vajíčka coby TAPAS!!!! Takže něco podobného doma taky dělávám a kráásně si při tom vyprázdním lednici: třeba bramboráčky potřené zbytkem špenátu, salámové ruličky plněné taveným sýrem nebo nějakou pomazánkou, kostky sýra, olivy, nakládaná zelenina, smažené papriky smotané a propíchnuté párátkem … dle vlastní fantazie.
Srovnání tapas s našimi jednohubkami a obloženými talíři nechávám na každém z Vás. Jistě mezi španělskými TAPAS najdete něco, co už znáte a také něco nového, čím ozvláštníte anebo obohatíte Váš stůl.
Dobrou chuť a uspořádejte si někdy doma třeba TAPAS večírek!

Váš příspěvek
Další témata z kategorie

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz