Stomie

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Dasty
75 příspěvků 5.6.08 23:01
Stomie

Byla bych moc vděčná za každou radu,pokud má někdo zkušenosti po operaci tlustého střeva a následně stomie jak dál zpestřit jídelníček. Co sníst bez obav a problémů.

Reakce:
gemma
245 příspěvků 6.6.08 13:24
Tak jako každá dieta,

je i dieta stomiků záležitost dosti individuální. Pacient si sám musí v průběhu doby vyzkoušet, co všechno může bez obtíží sníst. Obecně platí, že potraviny by se měly vybírat mezi tzv. bezzbytkovými. Je to bohužel zcela opačně než to, co jsme zvyklí pojímat jako „zdravou stravu“. To, co obsahuje mnoho vlákniny je zcela nevhodné - zelenina, celozrnné pečivo, mnoho druhů ovoce. Mnohem méně zbytků má bílkovinná složka potravy. Velmi opatrný musí být stomik s používáním tuků. Jako nejvhodnější se osvědčuje velmi malé obohacení stravy čerstvým máslem. Veškeré strava by měla být tepelně upravená. Zpočátku po operaci tekutá, pak mixovaná nebo mletá. Někteří pacienti se postupem doby dostanou k tomu, že jedí potraviny nerozmělněné a jenom velmi dobře a důkladně koušou, u některých to bohužel nejde. V každém případě by měla být strava doplněna o kvalitní širokospektré vitamíny a minerály. Značku a dávkování by Vám měl poradit ošetřující lékař nebo lékárník, který dobře zná trh v ČR. Lepší jsou doplňky v tekuté formě.
Zeptejte se v nemocnici, kde operace proběhla, zda můžete konsultovat dietetika, který by Vám měl poradit se složením, úpravou a množstvím stravy a měl by s Vámi sestavit jídelníček na několik prvních týdnů. V případě jakýchkoliv potíží byste se pak v jídelníčku vracel zpět a samozřejmě opět konsultoval dietetika.
Tento stav s sebou nese určité problémy, ale většina pacientů se s ním po čase zpravidla dobře vyrovná, protože moderní metody péče opravdu umožňují důstojný život. Navíc v drtivé většině případů není už dnes stomie trvalé řešení, ale pouze řešení na přechodné období, aby se střevu umožnilo vyhojit. Poté se přistupuje k plastické úpravě konečníku, aby stolice opět mohla odcházer „per vias naturales“. Hodně štěstí a odvahy gemma

jARKA77
141 příspěvků 6.6.08 13:28
Vyšla knížka s touto speciál. diagnozou

„Dieta u pacientů se střevními vývody a po operaci střev“
http://www.sevt.cz/…ev-D5679505/
V edici Rady lékaře, průvodce dietou vychází další knížka, která je určena pro edukaci pacientů, tentokráte často tápajících, kteří po operaci střeva či vytvoření umělého vývodu hledají informace o dietě, o dalším průběhu své choroby či dalších okolnostech, které by případně mohly jejich stav ovlivnit.
V knížce jsou přehledně uvedeny choroby, které jsou indikací k provedení chirurgického výkonu či vytvoření umělého vývodu, péče o tento vývod, dietní i režimová opatření po resekci střeva či vytvoření umělého vývodu střeva. Autoři se snaží vysvětlit pacientům možná úskalí a způsoby řešení, knížka je doplněná slovníčkem pojmů a rejstříkem. Nedílnou součástí knížky jsou dietní doporučení a 100 receptů na pokrmy, které jsou vhodné při těchto onemocněních.
Vydavá: SEVT, posílá dobírkou, cena 153,–Kč + pošt.
Držím palce a přeji moc zdraví

Dasty
75 příspěvků 6.6.08 13:36
...

Děkuji za odpovědi

SanH
1 příspěvek 12.1.15 18:19

Dobry den,
jmenuji se Sandra Hájková a vypracovávám bakalářskou práci na téma: " Problematika v ošetřovatelské péči u klienta s kolostomií". mohla bych poprosit o vyplnění krátkého anonymního dotazníku? velmi děkuji
Odkaz: http://www.survio.com/…9V3G4G5H2P4S

S pozdravem
Sandra Hájková

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz