šterc

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Milasek
1 příspěvek 16.4.07 10:28
šterc

Ahoj všichni labužníci. Dnes jsem se mezi Vás zaregistrovala a mám jednu velkou prosbu a dotaz. V naší rodině ( jsme z jižních čech ) se od nepaměti vaří jídlo zvané šterc. Tady jsem honašla taky, ale je to úplně něco jiného. U nás se dělá z nasucho opražené hladké mouky ( do hněda ), do které se přidají najemno nastrouhané vařené bambory, omastí se to sádlem a osolí. Konečný vzhled a konzistence jídla je jako drobenka na koláč. Zapíjí se to mlékem nebo podmáslím. Chtěla bych zjistit původ tohoto pokrmu, případně jiné krajové názvy. Pomůžete mi ???

Reakce:
bedla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.4.07 10:58
šterc

Milásek,
co jsem vyčetla: již v roce 1945 M. Tilschová-Úlehlová píše, že se jedná o bramborové kaše s přídavkem mouky, a je to …
fucmouch, kucmouch, škubánky, šuska, šustka, šterc, šusterka.
Pokud budeš chtět vědět více zadej si do vyhledávače M. Tilschovou-Úlehlovou a určitě najdeš rozřešení. Brambory a jídla z nich krásně popisuje i p. Sandtnerová, p. Vrabec, p. Fialová, p. Vašák nebo určitě najdeš rozřešení i v místopisných Kuchařkách. Hodně zdaru …

Manana
1512 příspěvků 16.4.07 21:42
šterc

je historické šumavské jídlo, které se vařilo na Šumavě hlavně v zimě, kdy byly chalupy odříznuté od světa a ve sklepě pomalu nebylo nic jiného než soudek se sauerkrautem - kyselým zelím, se säuerem - kyselým mlékem, kam se každý den přilévaly zbytky mléka čerstvého, a bramory. Druhé podobné jídlo bylo šmorn. Tato a další šumavská jídla jsou v Šumavské kuchařce, jméno autora jsem zapomněl (protože jsem přišel o všechny mé paměťové jednotky) a tu kuchařku mám v Praze a ne tady na Šumavě.

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz