STARÉ OBYČEJE

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Eleeen
1127 příspěvků 04.01.06 10:09
STARÉ OBYČEJE

Jeslipak víte, že čtvrtek, 5. ledna 2006 je tzv. TUČNÝ ČTVRTEK a že v pátek 6. ledna 2006 začíná MASOPUST?

Mnoho z nás už tyto obyčeje nezná, nedodržuje anebo neví proč se tak děje. Něco malunko Vám k tomu napíšu a pokud mi čas dovolí, budu průběžně přidávat.

Reakce:

Eleeen
1127 příspěvků 04.01.06 10:11
5. ledna 2006, čtvrtek

TUČNÝ ČTVRTEK
Je to „den zabijaček“, předcházel vždy masopustu. Naši předkové co nejvíce jedli a pili, aby byli celý rok při síle.

Vzhledem k tomu, že jsme všichni Labužníci, měli bychom se na zítřek připravit!!!!

Eleeen
1127 příspěvků 04.01.06 10:14
6. ledna 2006, pátek

ZAČÁTEK MASOPUSTU
Masopust je lidový svátek trvající do Popeleční středy (1. března). Je to vlastně doba klidu v přírodě a odpočinku od práce, vzájemných návštěv, svateb, karnevalů a bujarých oslav.

TŘI KRÁLOVÉ
Kašpar, Melichar a Baltazar označují svěcenou křídou domy, které navštíví. Končí vánoční svátky!!!
(pokud někdo máte další informace, připojte se!)

Marjanka2
214 příspěvků 04.01.06 15:14
Staré české obyčeje

U nás se každé úterý během MASOPUSTU smažily kobližky plněné rybízovou zavařeninou nebo šišky z téhož těsta s rozinkami. Nevím proč, ale babi tvrdila, že se to musí.

Ivo
1045 příspěvků 05.01.06 14:01
Eleeenko...

…tím datumem pro Tučný čtvrtek si nejsem jistý - bývá to čtvrtek před masopustní neděli. A mám pocit, že výraz „masopust“ má dva významy:
1. označuje obecně dobu od Tří králů po Popeleční středu
2. označuje třídenní svátek před Popeleční středou (vlastně jakési vyvrcholení masopustu v onom širším slova smyslu).
A vzhledem k tomu, že letos Popeleční středa vychází na 1.3., tak Tučný čtvrtek bych odhadoval na 23.2.

Ale třeba jsem to celé špatně pochopil a pak si budu sypat popel na hlavu místo na čelo…

penda
4752 příspěvků 05.01.06 14:36
další info

zde
a tady
a ještě třeba tady …

Eleeen
1127 příspěvků 05.01.06 14:33
...

vyhledala jsem ještě jiné zdroje, asi máš pravdu a mám chybu v kalendáři (365 dní s Aromaterapií - firma Cosmetik Karl Hadek International).
Cyklus do 40 denního půstu je následující:

Sexagesima
9. neděle – devítník (9 týdnů před Velikonocemi)
8. neděle – sexagesima

Masopustní (Tučný) týden (začíná Tučným čtvrtkem a končí masopustní nedělí nebo úterým)
7. neděle – masopustní

Guadragesima (čtyřicetidenní půst)
Popeleční středa - začátek 40-denního půstu

(a mám problém, jak to napravit. že by Pepíček???)

Ivo
1045 příspěvků 05.01.06 14:47
Eleeenko...

…to není problém - to je vývoj - to neřeš - bude hůř.....

Ivo
1045 příspěvků 05.01.06 19:48
Tři králové alias Zjevení Páně

Narozenému Ježíšovi se přišli poklonit i lidé velmi vzdělaní a mocní. Byli to tři králové, někdy se říká mudrci. Ve své zemi, daleko na Východě, často pozorovali noční oblohu. Jednou objevili novou, jasně zářící hvězdu. A také pochopili,co ohlašovala: že se mezi lidmi narodil nový král, větší než všichni vládci před ním. Zatoužili ho uvidět, a proto se s odvahou vydali směrem, který hvězda ukazovala…

Mnohé národy dodnes zachovávají dobrý zvyk, který všem tři krále připomíná. Děti se převlečou za dávné krále, chodívají s dospělými dům od domu a po ulicích, zpívají koledy a prosí o nějaký dar. Navštívený dům označí svěcenou křídou.....

Jenofefa
1315 příspěvků 05.01.06 21:53
Před rokem jsme s kolegou diskutovali

na dané téma a kolega objevil docela zajímavé články s jasným a jednoduchým výkladem. Protože jsou dlouhé, dala jsem je do svého deníčku TADY , opravila v nich několik hrubek (doufám, že jsem nějakou nepřehlédla) a máte je k dispozici.

Ivo
1045 příspěvků 02.02.06 22:12
HROMNICE aneb Uvedení Páně do chrámu...

V bohoslužbě této slavnosti vyniká zvlášť symbol hořící svíce - světlo k osvícení národů, tedy Krista. Před hlavní Mší svatou se světí svíce a to nejen pro světelný průvod, který bude symbolizovat setkání Simeona s Jéžíšem, ale pro liturgické potřeby a také k soukromému použití věřících. Název svící - Hromničky, a od toho odvozený název svátku Hromnice - pochází od toho, že se rozsvěcovaly zvlášť při bouřce a lidé se při nich modlili, aby Bůh uchránil jejich dům i úrodu před hromem (tzn. bleskem). Lidé věřili, že jejich světlo je ochrání od všeho špatného. Báby kořenářky jimi léčily - dávaly je do rukou nebo křížem pod krk nemocnému. Rozžatými svícemi, které symbolizují očistu, se obcházely i včelí úly. Také umírajícím se tato posvěcená svíce kladla do rukou. Když někdo v domě zemřel světlo svíce jej mělo provázet na cestě do věčnosti… Na Hromnice hospodyně neměla šít, neboť se věřilo, že by špička jehly mohla přitáhnout blesk. Nemělo se ani klít či mluvit nevážně. Na Chodsku lidé věřili, že kdo bude toho dne tancovat, zemře. Ve středověku se o Hromnicích hrály hry zvané „žalostné“ (chandeleur).

Ještě k tomu podivnému svátku v kalendáři:

Druhého února je v kalendáři sice “moderní” Nela, ale stále zde najdete ještě ono tradiční – Hromnice. Dnes se takové věci z povědomí lidí už začínají vytrácet, ale Hromnice opravdu není křestní jméno – takže hledat nějakou Hromnici Novákovou by se vám asi nepovedlo (i když jsme už zažili leccos – různě Leninie a Stalinky i Pětiletky…). Svátek má jméno podle toho, že se skutečně světily (a zřejmě dodnes světí) ochranné svíčky proti bouřce. Ona to zas taková pitomost není; člověk “moderní” si může vliv takového plamínku svíčky u okna v dřevěné chalupě vysvětlit jako rušivý prvek ionizace vzduchu vytvářející kanál pro snazší přeskok blesku…oni ti naši předkové měli přece jen “pod čepicí”!

Manana
1515 příspěvků 02.02.06 22:54
trochu z toho jiného soudku

Ivo, máš plnou pravdu! Já sám sice ne, ale můj kamarád znal sourozence Mazancovy. Ona se jmenovala křestním jménem Pětiletka, a on Dněprostroj.

Mazancovi!! pokud si to přečtete, přihlašte se prosím!

Ivo
1045 příspěvků 13.02.06 22:00
Sv. Valentýn

Svatý Valentýn, jehož svátek připadá na zítřek, by se asi zděsil toho, jaké třeštění dokáže jeho jméno vyvolat. Stejně jako mnoho dalších produktů americké kultury, které řádně přetransformovány dorazily zpět na starý kontinent, odkud původně vzešly. Člověk má někdy dojem, že 14. únor je spíše svátkem obchodníků než milenců. Stačí osvědčený trik. Na zboží běžně prodávané nebo dokonce na ležáky se přidá srdíčko, pokud možno s nápisem LOVE a peníze hlavně v obchodech s květinami, cukrovinkami či klenoty se jen sypou.
Kdy vlastně vznikl tento tak trochu šílený svátek, na tom se učenci nemohou domluvit. Existují však dvě hlavní verze učení.

Svatý Valentýn se oslavuje každého 14. února, ale jeho počátky jsou pod rouškou tajemství.

Římské pohanské oslavy plodnosti s názvem Lupercalia oslavovaly Junonu, královnu římských bohů a bohyni žen a sňatků. V den před jejich začátkem, 14. února, ženy psaly zamilované dopisy a vkládaly je do obrovských uren.

Muži pak vytahovali dopisy jako v loterii a pronásledovali tu ženu, která ten daný dopis napsala. Tento zvyk prý setrval až do osmnáctého století, kdy si muži raději začaly vybírat ženy dle jejich vzhledu.

Je zde však také kontroverze, týkající se Svatého Valentýna, podle kterého byl 14 únor pojmenován. Archeologové, kteří odkryli římské katakomby a v nich kostel věnovaný Svatému Valentinovi si nejsou jisti, zdali byl jenom jeden, nebo více Valentýnů. Katolická církev dnes uznává tři svaté se jmény Velentine a Valentinus, kteří všichni byli mučedníky se smrtí datovanou 14. února.

Nejpopulárnějším je však svatý Valentýn, který žil během třetího století za vlády císaře Claudia II, jenž věřil, že svobodní vojáci jsou dobří vojáci a zakázal jakékoliv sňatky. Svatý Valentýn však nepřestal oddávat a byl za to uvězněn. V den své popravy, asi roku 270 AD, dostal tajný dopis, údajně od dcerky žalářníka, ve kterém stálo „staň se mým Valentýne“, což je fráze, která se používá dodnes natištěná na kartách.

DanaJ
1136 příspěvků 14.02.06 10:23
Valentýn..

..nejvíc se mi líbí pověst o Valentýnovi, který oddával na tajňačku. Je to takové srdcetrhající. JÉ. Už se těším, jak budu mučit svého chlapáka. Ten bude mít dneska „véélikou“radost, že je Valentýna.

PS: Pěknýho Valentýna všem labužníkům.

babi
6360 příspěvků 15.02.06 22:16
Ivo...

není to náhodička? Koukni ZDE .

Zdraví babi

babi
6360 příspěvků 16.02.06 13:48
IVO...

ještě zkusím jednou Nemyslím si že to, co jsi napsal o Sv. Valenýnovi máš z mého článku, přotože můj nadpis nezní česky, ale zní Svatý Valentin (jeho/jejich pravé jméno). Článek jsem psala ještě v Kanadě. Někdo ten text ovšem odněkud má a to i s stou mojí ¨češtinou¨ Byl bys tak laskav a sdělil mi Tvůj zdroj?

Děkuji Ti předem a s pozdravem,

babi

Ivo
1045 příspěvků 16.02.06 14:00
No, Babi....

…to je ten drobný problém…již od rána se snažím najít web, z kterého jsem čerpal a zatím jsem byl úspěšný jen částečně. Věř nebo ne, o existenci Tvého článku zde na Labu jsem nevěděl a myslím si, že uznáš, že by bylo poněkud krátkozraké, kdybych Tě okopčil. Ale prověřím Internet pomocí vyhledávačů ještě jednou a snad budu úspěšnější. To, co jsem původně stáhnul, je obsáhlejší - mohu Ti to pro Tvoji informaci přeposlat. Na Horovku zdraví Ivo.

penda
4752 příspěvků 16.02.06 22:13
Ivčule...

trochu jsem Ti pomohla, jen to chce vědět, jak na to a jde to…;o)))
Ten Tvůj zdroj je zřejmě tady . Pac a pusůůůůůů.......

Manana
1515 příspěvků 16.02.06 22:46
O Valentinovi

toho moc nevím, natož o jeho popravě v r. 270. Za svatého musel být prohlášen daleko později, protože křesťanství bylo jako náboženství v Evropě přijato až za vlády Konstantina I. Velikého v roce 313. První křesťanskou církví byla Arménská církev apoštolská, kterou založil biskup Grigor v roce 301.

Manana
1515 příspěvků 16.02.06 22:57
No jo,

já vim. Ale sem už starej a tak hodně pamatuju, né?

Ivo
1045 příspěvků 17.02.06 06:10
Vladko dík...

…ale tam to asi nebylo…ti to také zcizili…já to kdesi stáhnul už v okamžiku, kdy Eleeen s těmito „Obyčeji“ vyběhla a Loskuták to tam prdnul později......snaha se však cení.

Ale Babi jsem nekopíroval…až tak hloupý snad nejsem.....

babi
6360 příspěvků 17.02.06 11:21
IVO...

už se netrap a nehledej. Jednoduše to lítá po webu. No tak vidíte vy všichni moji kritici a ti co mě nemáte rádi, ještě budu slavná, ha ha ha, protože i takovému ¨Ftáku¨nevadila moje čeština!

babi
6360 příspěvků 17.02.06 11:23
IVO...

už se netrap a nehledej. Jednoduše to lítá po webu. No tak vidíte vy všichni moji kritici a ti co mě nemáte rádi, ještě budu slavná, ha ha ha, protože i takovému ¨Ftáku¨nevadila moje čeština!

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz