Přítel nemůže skoro jíst - poraďte nějaký recept..

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

DanaJ
1136 příspěvků 14.09.06 11:21
Přítel nemůže skoro jíst - poraďte nějaký recept..

Chlapák si byl nechat vypáčit zub na stomatologické chirurgii a protože zub skoro rozpadlej, tak mu paní doktorka dala co proto. Má ale teď probléme, může jen trošku otevřít pusu a ještě k tomu, když tam nacpe něco tvrdšího, tak ho bolí polykání jako při silné angíně. Bylo to tak včera a dneska je to ještě horší.
Vymyslela jsem, že mu rozmixuju vždycky nějaké ovoce s mlíkem nebo pro změnu s podmáslím a uvařím mu čistý vývar. Včera do sebe nasoukal tři lžíce kulajdy s rozmačkanejma bramborama na kašičku, houby nechal. Víc to nešlo. Má taky sem tam teplotu a je mu celkově pěkně blbě.
Udělala jsem mu na pití a na kloktání šalvějovej čas, ten mu ulevuje. Jí ještě antibiotika a prášky proti bolesti. Večer si šoupl paralen, aby snížil teplotu (38,8).
Chci mu pomoct, ale už nevím jak.

Reakce:

Papaja 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.09.06 12:18
Nevím...

…jestli Ti to pomůže. Já měla něco podobného a navíc předepsaná antibiotika, při kterých se nesmí kyselé - tedy ani ovoce a některá zelenina. S antibiotiky se moc nesnášení, někdy i zakazují mléčné výrobky. V té době jsem jedla šťouchané brambory rozředěné vývarem = bramborovou kaši, teplou šunku na slabé plátky, dušenou pomačkanou mrkev. Ten vývar je úplně fajn, nebo třeba rozmixovaná cibulačka.....nebo česnečka - česnek a cibule je přece skoro všelék… Vařenou rozmixovanou zeleninou nic nezkazíš a bylinkovými čaji také ne. Přeju brzké uzravení

DanaJ
1136 příspěvků 14.09.06 12:40
Papaja,

tak to ho pěkně otravuju tím samým ovocem a mlékem. Ale doktorka mu nic neřekla. Téda snad je to vpohodě s tím mixovaným ovocem.
Ta mrkvička je dokonalý nápad. Zkusím mu to navrhnout. Zkusím i tu česnečku, ale snad to s ním nesekne. Má totiž poškrábanej celej krk, tak aby ho to neštípalo.

Manana
1515 příspěvků 14.09.06 13:49
Ať nejí,

chce to pivo, hodně piva, lejte to do něj co se vejde, pivo je přeci tekutý chléb, a občas mu dejte panáka, ať nemá bolesti!

DanaJ
1136 příspěvků 14.09.06 14:00
Manana,

ty bys zasloužil…

sim
293 příspěvků 14.09.06 14:54
...

puding
coca-cola classic (liek na vsetko, ak nepomoze, clovek ma aspon v ustach dobru chut)
caj s medom (aspon trochu energie)
rozmixovany banan s mliekom
vanilkova zmrzlina

pripadne mix, napr. pepsi float: hodis do pohara coly porciu zmrzliny. ale na to asi nebude mat naladu :-)

airan
652 příspěvků 14.09.06 14:51
Dani,

Chtela jsem poradit ridkou bramborovou kasi, ale Papaja uz ti navrhla. Co tak tavrohovou pomazanku redenou mlekem, nebo hustou smetanovou polevku nebo omacku - klidne i houbovou a ty houby at klidne necha, ta chut je tam v omacce stejne. Nebo svickovou a tak dale… Preji brzke uzdraveni.

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.09.06 20:35
Dano,

kdysi dávno po kouscích trhali, odvrtávali 3 p. doktoři zub moudrosti…14 dnů jsem trpěla. Dost pomáhal vlažný vývar z Řepíku lékařského ke kloktání…rána se neuzavírá…ale hojí. Neboj…pár dnů bez jídla vydrží…a pak to dožene. Jídlo jsem mohla pít jenom brčkem…tudíž vše z počátku tekuté…i rozmi­xované maso a hlavně silné vývary. Soucítím s ním…prožila jsem to nejen jednou.

DanaJ
1136 příspěvků 15.09.06 07:41
Včera odpodlene..

..jsem do něj narvala ten mixovaný banán s cukrem a mlékem, pak mixovaný jablka s cukrem a s broskvovým tvarohovým dezertem a mlékem. To mu móc chutnalo.
Airan, taky jsem přemýšlela, že bych udělala nějakou omáčku. Asi rajskou tu má chlapák nejradějc a na cucky mu tam natrhám to vařené hovězí.

DanaJ
1136 příspěvků 15.09.06 07:42
Bedla..

..řapík lékařský jsi koupila v lékárně?

kltko 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.09.06 08:22
...

krupičná kaša, kukuričná kaša, ryžová kaša, jogurty a ich príbuzenstvo
podľa potreby uvariť redšie, dohladka rozmixovať tyčovým mixérom, prípadne ešte dodatočne zriediť mliekom/jogurtom

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.09.06 12:19
Dano,

v Lékárně, ale někdy se to podaří i v Drogerii, záleží natom…jaké sortimenty vedou. Zdravím…

DanaJ
1136 příspěvků 15.09.06 13:48
Bedlo,

a prosím Tě, jakou má ten Řepík chuť? Je nějak hodně specifickej, jako třeba hořkej nebo trpkej? Aby se to vůbec dalo strčit do pusy. Třeba šalvěj je dobrá, ale po celodenním dvoudenním užívání (pití a výplachy úst) se už přítel ozval, že je zvědavej, jak to dlouho vydrží, páč mu to přestává chutnat. Se mu nedivím, když to strká pořád dokola do pusy.

bedla 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.09.06 14:47
Dano,

Řapík lékařský jsem používala jen na výplachy a kloktání při zánětech dutiny ústní. Vnitřně se dá používat vlažný čaj při žaludečních, střevních, jaterních a žlučníkovývh potížích…takže to pití asi nebude mít žádný účinek. Jinak na chuť se mě neptej…mně nevadí ani pelyněk…ale chuť není výrazná…dá se

Eleeen
1127 příspěvků 15.09.06 15:12
v nemocnici

jim normálně mixují celé jídlo, chodila jsem na návštěvy za kámošem, co ležel na stomatologické klinice. Říkal ale, že dnes měli skvělé jídlo: rozmixovanou smetanovou houbovou omáčku s knedlíkem. Jestli tam bylo namixované i maso, to nevím.
Ale moje mamka, když nemohla kousat, tak hodně jedla vajíčka. Taková míchaná vajíčka na cibulce… a doplní se tak skvěle bílkoviny.

DanaJ
1136 příspěvků 18.09.06 09:24
VŠEM MOC DÍKY

Šoupne do pusy i kousek kartáčku a snaží se čistit si zuby. Řepík jsme neodzkoušely, protože přítel bylinky už odmítá. Otrnulo mu, tka otáčí nos.

PS: Mno, je to vlastně už skoro v pohodě, takže pro jistotu si teď tata pořezal prosty o sekačku.: Sem chtěl šahnout na kolečko a už tam ta ruka byla ani nevým jak..Trumbera.
A to máme jet k móři na dovolču..ách jo.

esmeralda
4813 příspěvků 18.09.06 10:01
Dano J,

jsem ráda že se to lepší. Teď už jen hledět směle k lepším zítřkům.
Mořská voda je výborná na kdejaký neduh.
Tak mu chvíli podrž hlavu pod vodou. ;-))))

DanaJ
1136 příspěvků 18.09.06 12:53
Esme..

Alice_G
505 příspěvků 20.09.06 21:03
Všichni milí, kteří jste sem dávali své rady - děkuju!

Synkovi přes noc děsně natekla tvář (Pepek Námořník hadr), ráno se vyšplhal k 38 °C. Dopoledne mu vypáčili osmičku (a má také ATB, na která se nemá jíst kyselé :-)).
Ale já už díky vám byla připravená! Donesla jsem banány, pudinky, umatlala jemné skororizoto, našlehám masovou haši s bramborovou kaší…
Ještě mě napadly dobře uvařené špagety, drobně pokrájené, s jemnou omáčkou (smetanovo-žampionovou).
S vývarem začnu až v nejvyšší nouzi, 20tiletý chlapík tráví jako kyselina a „polévka není jídlo“.
 AG

sim
293 příspěvků 21.09.06 17:25
2 Alice

ako tak krmim nasho miniaturneho cloveka a obcas mu to aj ochutnam, tak myslim, ze aj dospelemu cloveku by chutilo to, co sa dava detom - Hipp - rozmixovane telacie maso s mrkvou a ryzou, jablko s hruskou a pod.
viem ze to vyjde drahe, keby to bolo dlhodobe, ale je to vyzivna strava a lahko prehltnutelna.

este ma napadli vselijaky pribinacci a pudingy so slahackou od Olma.

hm ten pepsi float asi neodskusal nikto :-)

Alice_G
505 příspěvků 21.09.06 20:51
Milá sim, díky za podporu,

po návratu z práce ale zjišťuju, že náš dvacetiletý kolohnát (197 cm) sice moc „nesplaskl“, ale zato během dne spásl, co v lednici a bytě bylo - džuveč/rizoto, špagety, banány, nektarinky a 250 g jogurtu (ó bože, to kyselé pH …). K vepřovému na paprice se prý neodhodlal, protože „mu vadí ta nit, co mu s ní sešili ránu“).

Alice

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.09.06 06:37
Alice,

na ATB se kyselé může, jen to nemá být kysané. Účinná látka v ATB se totiž místo na původce infekce vrhne na bakterie z kvašené potraviny. Bodejť by ne, když to má lehčí a na jednom místě . Naopak po skončené léčbě se mají jíst kysané výrobky ve vetším množství, aby se obnovilo prostředí v trávicím traktu.
Ale hlavně, že se synkovi ulevilo.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz