neverte obalum!

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
faust
1 příspěvek 14.12.04 23:54
neverte obalum!

Většina lidí, kteří si pečlivě hlídají váhu a nechtějí přibrat, bedlivě studuje informace o energetickém obsahu vyhlédnuté potraviny, bez něhož se prakticky neobejde žádný lákavý obal. Pokud zahlédnou slova, jako je light, dietní nebo bez použití tuku, pak věří, že jejich výběr je jedině možný a správný. Oponovat si jim troufá Helen La Fontaineová z Deakinovy univerzity v Melbourne.

Při zkoumání různých druhů poživatin, které hrdě hlásají, že neobsahují žádný tuk nebo jenom jeho minimální množství, dospěla k závěru, že ve své podstatě představují nebezpečnou kalorickou bombu. Ve snaze učinit je chuťově přitažlivé, je totiž výrobci většinou štědře dolaďují cukrem nebo uhlohydráty.

Energetický obsah, který se u protinožců pohybuje v běžně podávané stravě kolem 5,1 kJ/g, dosahuje u speciálních výrobků až 7,7 kJ/g. Tělo je pak nestačí zpracovávat a přebytky kalorií se v něm začnou ukládat v podobě tukových vrstev.

Jediné řešení pro osoby se sklony k nadváze vidí proto vědkyně v konzumaci zeleniny a ovoce. I ochucování olejem nebo jinými mastnotami není příliš na škodu. Příjem energie 3,9 kJ/g se dá stále považovat za relativně nízký. Navíc při konzumaci těchto rostlinných produktů se člověk nemusí trápit hladem, ale může si je dopřát v míře, která ho zasytí.

http://www.newz.cz/spreadnewz/?…

Reakce:
Labužník silvie02
20 příspěvků 16.4.05 00:16
Staci,

kdyz se podivate na pocet kalorii, co ma ta"lehka" tycinka z „mleka“ Kinder. Mam na mysli ten placaty rez z hnedeho piskotu vyplneny bilou penou, jak se prodava v baliccich po 5-i kusech a byva v chladicich boxech u jogurtu. Tak jedno tohle mrnavy nic ma temer 500kJ!!!!! To je 4,5 km pekne svizneho behu.

Lenka-K
72 příspěvků 21.3.06 09:40
energetická hodnota a light

Ano, souhlasím, úplně se nedá věřit. Sama raději porovnávám jouly na normálním a light výrobku- mnohdy bývají minimálně srovnatelné.
V první chvíli jsem byla po přečtení tohoto článku vyděšená, pak jsem si informace srovnala- klamavé jsou pouze názvy „light“ a podobně. Ovšem hodnota energetická je na obalech správná! Počítačky kalorií, jako jsem já, už to znají a nenechají se oklamat.
Tak držím palce v hubnutí a úspěšném počítání joulů! :o))

Eleeen
1127 příspěvků 21.3.06 10:02
GI

měl by se sledovat i glykemický index potravin, málo tuku neznamená kila dolů, teď jsem četla knížku o GI a předkládám pár zajímavostí:

z kombinace mnoha faktorů, jež ovlivňují glykemický index potravin, může vzejít několik překvapivých výsledků. Posuďte sami:

Ve světě glykemického indexu…

… se může po pastiňáku a ananasu tloustnout. … jsou arašídy lepší než brambory. … je slanina dietní jídlo - ale bagety už tolik ne! … je čokoláda postavena na úroveň třešní. … je vodní meloun (červený!!!) stejně špatný, jako oplatky!!! … by se měl bílý chleba jíst právě tak opatrně jako smažené bramborové hranolky.

To však neznamená, že se musíte omezit na stravu složenou z ořechů, slaniny a čokolády (i kdyby se vám zdála sebechutnější) - máte na vybranou z velkého množství jídel s příznivým GI.

… pastiňák má ve skutečnosti vyšší GI než želatinové bonbóny!!!

(a je tam fůra dalších roztodivností a zajímavostí)

Čerpáno z knihy Helen Foster - Dieta GI

A tak, jak píšou v jiné knížce: proč ženy, které se převážně živí pouze „light“ jogurty nejsou vyzáblé na kost???? Protože se odstraněním tuku stává jídlo méně chutné a toto se nahrazuje škroby a cukrem navíc!!! , které jsou onou kalorickou bombou, jak FAUST píše. Ano, jogurt je „light“, ale pouze kvůli minimu tuku. Je mnohem lepší si koupit jeden normální jogurt (300-500 kJ/100 g) a sníst jen jeden než dva light jogurty.

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz