Správně pít znamená dobře žít

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Fany
69 příspěvků 14.12.04 10:03
Správně pít znamená dobře žít

Nabádání k tomu, abychom dodržovali pitný režim, se ozývá dnes a denně ze všech stran. V mnoha případech se však představa, že by člověk měl do sebe denně dostat aspoň dva litry vody, a to bez ohledu na roční období, jeví jako nesplnitelná. Není tomu tak. Musíme ale vědět, jak správně pít.

První větší dávku (alespoň dvě deci) je účelné vypít ihned po probuzení, protože organismus nebyl během noci hydratován. Další tekutiny jsou na stole při snídani - káva a čaj nestačí, musíme přidat navíc ještě vodu, minerálku, ředěnou ovocnou nebo zeleninovou šťávu (džus), protože od nápojů, které obsahují kofein, nemůžeme očekávat zavodnění, ale pravý opak.

Pro kontrolu spotřeby tekutin je účelné mít na pracovišti stále v dosahu láhev, do které dáme ráno přinejmenším litr neslazeného nealkoholického nápoje. Po skončení pracovní doby by v ní neměla zůstat ani kapka.

Do večera už tedy zbývá pouhého půl litru, což není žádný problém, zvlášť když si dopřejeme trochu vína nebo piva. Na tvrdý alkohol raději zapomeňme.

Množství potřebných tekutin je ovšem závislé také na tom, co jíme. Sladká, slaná a tučná jídla potřebují zapíjet více. Totéž platí o pokrmech s vydatným obsahem vlákniny, která v trávicím traktu bobtná. A mimochodem, pít se má už s jídlem, po malých doušcích, a ne až po něm. Při zvýšené fyzické námaze, čímž je myšleno i cvičení, je rovněž nutné vypít více. Hodina intenzivního tréninku si vyžádá až jeden litr navrch.

Silně sycené nápoje zbytečně zatěžují trávicí systém, není proto dobré, aby tvořily velkou část denního přídělu. Pozor je třeba dávat na teplotu. Za minimální považujme alespoň deset stupňů, nižší škodí.

Jestliže někomu pro ukázněnost v pitném režimu nestačí riziko vzniku ledvinových kamenů, infekce močového měchýře či bolestí hlavy a nesoustředěnosti, mohlo by pro něj být dobrou motivací vnější vylepšení těla. Dostatečně zavodněný organismus se totiž vyznačuje pěknou pružnou pletí a netrpí celulitidou, snadněji hubne nebo si udržuje váhu a vůbec celkově vypadá svěže.

Reklama

Reklama

Reakce:

Kari
545 příspěvků 14.12.04 13:14
Nápoje jako zdroj tekutin

Velmi zajímavý povídání. Zajímalo by mne jak je to s čaji. Čaj je moje hlavní tekutina dne, piji ho i studený, vždy si ho uvařím do konvičky tak 1,5 litru a pak ho celý den v práci piju. Ale nemusím moc ve velkém množství černý, mám ráda zelené a bílé čaje, ale ty obsahují asi kofein taky, nebo určitě tein. Takže to taky není dobré jako hlavní zdroj tekutin. Nejraději mám roibos, a o něm se říká, že jako jediný neobsahuje kofein ani tein, může se tedy pít v libovolném množství? Dají se zrovna tak pít ve větší míře bylinné a ovocné čaje (skutečně ze sušených rostlin a plodů, ne ty uměle aromatizované)? Samotné vody nedokážu vypít tolik, je hold bez chuti (leda si ji občas ocitrónuji), kupované limonády a sirupy jsou na mě příliš sladké a moc umělé, bublinky mi způsobují žaludeční potíže (bohužel poslední dobou i pivo) a pít každý den ve velkém množství džusy se dost prodraží. Takže mi zbývají jen ty čajíčky. Nebo mi chutnají domácí sirupy. Vína bych mohla taky vypít na litry, ale to by asi nedopadlo moc dobře.

esk
123 příspěvků 15.12.04 08:13
Kari,

pokud se dobře pamatuji, kofein a tein je totéž. Jinak s tvým pitným režimem cítím, jsem na tom podobně. Zakoupila jsem si 2l konvici a každý den ji mám plnou čaje. Abych nepila samý kofein, vařím si hlavně bylinkové čaje, bylinky střídám a mám dobrý pocit. Tak doufám, že mi ho někdo nevyvrátí.

Eleeen
1127 příspěvků 15.12.04 08:28
Nepočítá se - počítá se:

do denní dávky tekutin by se neměl započítávat: černý a zelený čaj (o bílém nevím, ale nevylučuju), káva, mléko a mléčné nápoje (mléko je již potravina - rozuměj jídlo - a ne nápoj).

naopak se počítá již zmíněný červený čaj Roiboos (ten taky miluju), bylinné a ovocné čaje, voda (pozor na minerálky, ať se moc nezasolíte - ledvinové kameny mohou být i z minerálek), ovocné šťávy bez přídavku cukru.

Já za každý hrnek kávy vypiju navíc hrnek vody, každý den v práci vypiju ještě tak litr čaje (v zimě hlavně šípkový). Vynikající kombinací pro letní dny je vychlazený šípek s mátou s kostkami ledu.

goro
82 příspěvků 15.12.04 08:55
nezvyklá otázka

ale bez žertu: máte někdo zkušenost s pitím destilované vody?

Fany
69 příspěvků 15.12.04 09:18
goro

zkušenosti s pitím destilované vody nemám, ale mám zkušenosti s pitím Pí vody. pí voda

Eleeen
1127 příspěvků 15.12.04 09:29
Destilovaná voda

pila jsem ji na „Přijímání do cechu chemického“ (Kde jsou ty časy????). Nechci do toho nikomu kecat, ale je hnusná a sladká. Navíc je pro lidské tělo prý nezdravá. Nějaké procento zá:,–(itých příměsí voda má mít kvůli přirozené kyselosti žaludku.

goro
82 příspěvků 15.12.04 10:54
Destilovaná voda

nejsem vůbec fiziolog, destilovaná voda mě napadla z hlediska možnosti odstraňování nadbytečných solí. Chvíli s tím experimentoval A.V.Frič, ale příliš brzy umřel a stejně při svém temperamentu nebyl na vedení přesných záznamů, takže po něm zbyly jen útržkovité poznámky v deníku. Pí-vodu jsem prostudoval a ať funguje či ne, zdá se mi to jako mystifikace zabalená do jakoby vědecké terminologie.

goro
82 příspěvků 15.12.04 11:31
...

omlouvám se za to měkké i - fyziolog

ogroats
64 příspěvků 17.12.04 21:24
lidi bacha na destilovanou vodu!

destilovana voda se hodi jen do automobilovych akumulatoru, ale ne do lidskeho tela. destilovana voda je velice agresivni tim, ze je hladova, rozpousti vsechno, kam se dostane, a z tela odvede vsechny mineraly a sole. jestlize si chcete privodit fatlni kolaps, pijte destilovanou vodu!
o´groats

Labužník Ecinazuz02
17 příspěvků 23.08.09 13:52
Pijeme zdravě?

Aby nápoj dobře tišil žízeň, musí být HYPOTONICKÝ - tzn., že koncentrace iontů v nápoji (Ca, Na, K, Mg atd.) musí být nižší, než koncentrace iontů v buňkách. Takovýto nápoj se přímo transportuje do buněk. Např.: pramenitá voda, minerálky, neslazené bylinné a ovocné čaje, Finedrink, ovocná šťáva.

HYPERTONICKÉ NÁPOJE - jsou koncentrovanější než buněčná tekutina, proto vysávají vodu z buněk, nevedou k odstranění dehydratace buněk ani ke snížení pocitu žízně, např.: colové nápoje, sladké limonády, slazené mošty a juice.
Teplota nápoje: 10°C a více tlumí žízeň- kolem 5°C naopak žízeň vyvolává.

Nevhodné nápoje:
nealkoholické nápoje běžně dostupné v obchodní síti nejsou z hlediska výše uvedených kritérií vhodné k udržování vodní a minerální rovnováhy v těle, protože obsahují vysoký obsah cukru, kofein, chinin, CO2 (bublinky), barviva, konzervační látky a ostatní pří:,–(y.
Káva: - pražením vznikají lipoperoxidy mastných kyselin a benzpyreny - škodlivé látky Účinky kávy: tiší žízeň, zvyšuje soustředění, asociaci pojmů a urychluje myšlení, odstraňuje únavu a spánek, působí močopudně (POZOR! Vyplavuje vápník močí!), zvyšuje množství žaludeční šťávy (zakázaná u lidí se záněty žaludeční sliznice nebo s vředovou chorobou). Dlouhodobé pití kávy vede k nespavosti, psychické a fyzické únavě, neuróze a poškození celé řady vnitřních orgánů.

Alkoholické nápoje:
PIVO : dobře tiší žízeň a podporuje trávení, bez vedlejších zdravotních účinků jedno denně nebo max. 4 týdně.
VÍNO : zejména kvalitní červené víno má antioxidační účinky, max. 2 dcl denně.

Vhodné nápoje

• Čistá pitná pramenitá voda s optimálním obsahem vápníku a hořčíku, je-li chlórovaná, stačí nechat
    odstát 12 hod., aby chlór vyprchal (přesné informace poskytne okresní hygienická stanice).
  • Obsahem minerálních látek vyhovují některé minerálky
  • Slabé bylinné čaje ochucené citronem, popřípadě medem, zelený čaj, ovocný čaj. (Černé fermentované

čaje naopak nejsou vhodné, vyvolávají chronickou zácpu.)

• Ovocné šťávy nedoslazované, čerstvé nebo pasterizované.
  • FINEDRINK - hypotonický nápoj s vitaminy, minerály, vlákninou, bez konzervačních látek a cukru, cenově
    velmi dostupný.

Složení Finedrinku: - vitaminy: B1, B2, B3, B6, B12, kyselina pantotenová a listová, biotin, vitamin E a C. minerály: draslík, hořčík, vápník, fosfor, jod, pektin - jablečná vláknina

Účinky Finedrinku:

• zabraňuje dehydrataci organismu
  • vitaminy a minerály jsou přímo transportovány do buněk (hypotonický nápoj)
  • zvyšuje obranyschopnost a výkonnost organismu
  • má antioxidační účinky
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi (prevence arteriosklerózy)
  • podporuje trávení, působí proti zácpě
  • dodává u nás nedostatkový jod pro správnou funkci štítné žlázy
  • prevence osteoporózy (ideální poměr vápníku, hořčíku a fosforu)
  • udržuje krásnou pleť (výživa a hydratace buněk zevnitř)
  • je nízkokalorický (ideální nápoj při snižování nadváhy)
  • neobsahuje cukr (vhodný pro diabetiky)
  • u dětí snižuje únavu, nemocnost a zvyšuje pozornost ve škole
  • osvědčený prostředek pro zvládnutí adaptace v cizím prostředí (tábory, dovolené, sport).

http://fcc-club.wbs.cz/…_napoje.html FINEDRINK

Labužník jandule02
1089 příspěvků 11.09.09 07:54
Místo čaje kustovnice čínská

Už asi půl roku jsme si zvykli ráno místo čaje pít odvar z kustovnice čínské se lžičkou medu.
Nevěřili byste, jak Vás to ráno „nakopne“ do pohody.

linsi
1 příspěvek 17.03.11 18:31

Moc dobre napsane a ma rada na konec…DOBRA RADA NAD ZLATO… :-)

diduska
4 příspěvky 13.04.11 23:54

V práci vypiji každý den litr zeleného čaje,četla jsem článek na co všechno je zdravý:) takže je to špatně?

Reklama

Váš příspěvek
Další témata z kategorie

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz