Jarko7 - mléčné kultury

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Pilka
113 příspěvků 5.10.05 08:46
Jarko7 - mléčné kultury

KDyž o tom tak přemýšlím, docela mě láká, zkusit, nakolik by se lišil doma vyrobený kefír z nezpracovaného mléka (jen po domací pasterizaci) od toho, co se dnes dá koupit.
A když už mluvíme o těch kulturách. Obdivuje se tu na mnoha místech perfektní řecký jogurt. A jako mykolog určitě budeš vědet a poradíš.
Dal by se i ten nějakým způsobem doma vyrobit tím, že by se to tučné domácí mléko naočkovalo nebo aspoň „přiočkovalo“ kupovaným řeckým jogurtem (viz info o prodejně v Praze).
Postup výroby jogurtu se tu na Labužníkovi dá najít (jako ostatně snad všechno) v Odkazech - rubrika Vyrobte si doma sýry všemožných druhů.
Víš o tom z praxe jak to všechno funguje? A poradíš? Prosím!!!
Příjemný den.

Reakce:
Jarka7
208 příspěvků 12.10.05 20:22
Řecký jogurt

Omlouvám se, že jsem se neozvala dříve.
Jsem přesvědšená, že fígl bude v hustotě mléka. Z normálního z kšeftu bude mít jogurt se zákysem jen určitou konzistenci. Řecký vyrobím, dle mého, přidáním sušeného mléka ( do 1 litru 2 - 5 polévk. lžic Eliga nebo i Sunaru. Přidáním řeckého jogurtu nic nezkazíš) a dokonalým rozšleháním před vlitím zákysu. Hustotu je možno vyzkoušet dle požadavků a chuti. Jiný rozdíl v celém problému nevidím.Až to zkusíš, dej vědět. Zákys. kultura pro domácnost stojí 30,–Kč v Milcomu.

Jarka7
208 příspěvků 12.10.05 20:27
Domácí jogurt

Jednoduchá, ale spolehlivá příprava domácího jogurtu, mnoho let u nás vyzkoušená.
Mléka a mléčných výrobků je sice na našem trhu velký výběr, ale není nad to potěšení, udělat si bílou pochoutku kdykoliv doma a bez velkých nákladů na zakoupení různých přístrojů. Opravdu to není nic složitého, jedinou podmínkou je maximální důraz na čistotu.
Slovo „yogurt“ je tureckého původu. Je již dnes asi všeobecně známo, že je to kysaný nápoj ze zahuštěného mléka. Zakvašuje se různými kulturami vybraných bakterií.
Následujícího postupu se není třeba obávat. Děláme to v rodině již mnoho let a jogurtu je stále v chladničce dostatek. A jak kvalitního!
Zakoupíme mléko v krabici a 1 bílý jogurt, který zaručuje, že zákysové kultury v něm obsažené, jsou živé. (Raději si pořídíme jogurtovou kulturu v granulích -dodává Milcom Praha i v malém balení.) Na tučnosti mléka ani zakoupeného jogurtu nezáleží. Hustotu budoucího jogurtu ovlivníme přidáním 1-2 lžic sušeného mléka o libovolné tučnosti; můžeme použít i sójové mléko z prodejen racionální výživy.
Běžný hrnec s pokličkou dobře vypláchneme horkou vodou a další vodu v něm povaříme asi 10 minut, aby se nádoba varem vydezinfikovala. Hrnec musí zůstat během varu přikrytý. Tím dosáhneme větší jistoty. Nalijeme mléko z krabice do hrnce a zahřejeme nejvýše na + 40°C; měřit můžeme zavařovacím teploměrem. Pro hustotu budoucího jogurtu ručním šlehačem s metlami přidáme a dokonale našleháme sušené mléko s jogurtovou kulturou-dávka na špičku nože na 1 l mléka.Odtáhneme z plotýnky. (V případě použití zákysu formou bílého jogurtu: čistou lžicí vmícháme bílý jogurt.)
Okamžitě přikryjeme poklicí. Nádobu postavíme na teplé místo, např. na radiátor, ale i do mírně!!! nahřáté trouby s otevřenými dvířky. Nikdy nesmí teplota překročit uvedenou teplotu, jogurtové bakterie by se doslova „uvařily“.
V principu se místo trouby použije jogurtovač, ale není nezbytný! Důležitá je čistá zákysová kultura.
Necháme 10 hodin zakysat. Mléko se srazí. Nápoj uložíme k dozrání do chladničky, kde vydrží až týden. Nádoba musí být neustále přikrytá poklicí. Naběračku, kterou jogurt odebíráme, vždy bereme čistou, aby se zákysová kultura nezničila. Část jogurtu můžeme použít pro další výrobu nového jogurtu. Opakujeme max. 3×.
Zaručenější postup domácí výroby jogurtů poskytuje použití průmyslového zákysu, který se i u nás prodává ve formě, podobné sušenému droždí (firma MILCOM Praha, zákys. Kultury Lactoflora najdete i na internetu). Zákysová kultura je mikrobiologicky čistá a pytlíček z kulturou lze mít doma stále po ruce. Postup přípravy mléka je stejný. Jen místo bílého koupeného jogurtu použijeme práškovou kulturu.
Pokud doporučení neuposlechneme, jogurt začne nepříjemně měnit chuť a ztrácí na kvalitě, díky „zdivočení“ čistých zákysových kultur.

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz