divé kačice mimo mísu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
svato
1418 příspěvků 21.11.08 12:27
divé kačice mimo mísu

Ahoj, Jandule,
v Bratislave nejde o nedostatok divých kačíc ako takých, len nedostatok v obchode. V okolí je veľa prevažne štrkových jazier a okrem toho je tu sústava ramien Dunaja. Hlavne odkedy je postavená priehrada Gabčíkovo a strašne nízka spodná voda (vymleté koryto) sa zase zdvihla, tie vyschnuté sa naplnili tak, ako si ich pamätám z detstva a lužné lesy ožili. Teraz sú tam výborné podmienky pre vtáky a zver a dá sa tam uvidieť naozaj všeličo - napríklad biele volavky alebo lyžičiare. Mŕtvola spomínala „slobodné“ kačice. Oddávna sú počas celého leta v ramenách aj kŕdle domácich kačíc a husí, domorodci ich majú farebne označené a chodievajú ich prikrmovať. Je tam skutočne krásne. Pekná je aj história s jeleňmi, tie bývajú v lužných lesoch kapitálne. Ako sa u nás situácia zlepšila, začali jelene z Maďarska (oni svoju časť priehrady zrušili, takže tam majú stále sucho) "emigrovať ", hlavne počas ruje, k nám. Nešťastní maďarskí poľovníci snáď 24 hodín denne pendlovali po hrádzi na autách, na streche megafóny s nahratým psím štekotom.
V mojom prípade sa stala tá chyba, že jeden štedrý lovec prestal poľovať a začal cestovať po svete a ten druhý má v revíri len hory.
S pozdravom Dana.

Reakce:
gmp
1603 příspěvků 22.11.08 20:55
Danuška,

Danuška - potešila si ma. Miloš

svato
1418 příspěvků 24.11.08 09:20
Ahoj, Miloško,

keď sa táto priehrada začala stavať, mala strašne veľa odporcov (vrátane mňa). Ale časom si autori projektu vypočuli a akceptovali argumenty ochranárov, kopu vecí zmenili a výsledok je naozaj dobrý.
Tvoja správa ma potešila a aj som to potrebovala. V piatok poobede som si so súhlasom vrchnosti odložila celé jelenie stehno do nepoužívaného mraziaku v robote a teraz som zistila, že nechladí, ale hreje. Keby aspoň varil, sviňa prašivá.

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz