Chybka

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
rowdy
11 příspěvků 15.3.05 17:49
Chybka

V rubrice ovoce jsou označovány špendlíky za mirabelky. Ve skutečnosti je to v některých oblastech všeobecně rozšířený omyl. Špendlíky jsou původně velmi lahodný druh švestky žluté barvy (chuťově někde mezi švestkou a meruňkou), který pro velkou vzácnost není zařazen ni do pomologických atlasů. Ovšem záměna za mirabelky je zcela zcestná (patrně se jedná o záměrnou záměnu podomními výrobci lihovin, kdy pálenka ze špendlíků byla a je velmi ceněna pro velmi vyrovnané chuťové vlastnosti a samozřejmě pro svou vzácnost, kdežto mirabelky se svým příliš vysokým obsahem cukru nejsou příliš vhodné pro pálení, ale „hodně tečou“)

Reakce:
di
2453 příspěvků 16.3.05 00:20
Špendlíků

máme na zahradě u zděděného domu 2 veliké stromy, našim děckám chutnají, ale jen syrové, zavařené ne. Ta pálenka je fakt tak dobrá? Že bych inspirovala otce, ten přepálí na co přijde, často s překvapivými výsledky. ;-)

rowdy
11 příspěvků 17.3.05 03:04
...

Mno, chuťově ji dokáže překonat jen kořen hořce alpského, ale ten je chráněný zákonem. Jinak z vlastní zkušenosti jsou dobráci, kteří nabídnou i patnáct set za litr.

di
2453 příspěvků 14.8.13 19:13

Navazuju na předchozí prastarou diskusi - letos jsme ty mirabelky (nebo špendlíky?) bohužel sklízeli už sami (zmiňovaný nevlastní otec a vlastní mamka mezitím zemřeli) a tak mám dotaz - co s nimi? Poraďte prosím. Letos byly ty stromy naprosto obsypané, po lehkém protrhání máme 10 bedniček. Co půjde, to sníme syrové, nebo v různých bublaninách, ale co dál? Asi bych to viděla na nějaký džem, co vy na to, poradíte? (Nakládat na mač a pálit opravdu nechci, my to nepijeme).

Dadooa
268 příspěvků 14.8.13 20:27

@di Tak to jsem fakt zvedava co tvurci servu vymysli..

casino
4498 příspěvků 15.8.13 00:12
ŠPENDLÍKY?

Di, v prvé řadě se musíte rozhodnout, co že vám to vlastně na zahradě plody rodí (plodí) :)
Mirabelky by asi nikdo nevysazoval na zahradu (jsou jich plné remízky), tak to budou asi VZÁCNÉ špendlíky, važte si jich!
Z jiného pohledu, ŠPENDLÍKY jsou spíše útlé stromy a vy máte „máme na zahradě u zděděného domu 2 veliké stromy“. Tož nevím, na velikosti záleží :mrgreen:
Udělejte pokus (promiňte): snězte kilo předmětných plodů a když doběhnete, tak jsou to špendlíky (mají míň cukru) :mrgreen: :mrgreen:
Já bych z nich v tom případě navařil marmeládu… nejraději jsem z ní měl (ano, minulý čas… už asi 40 let jsem si ani nelízl) ty slupečky varem srolované do ruliček :palec:
Teď mi vytanula na mysli ještě druhá metoda určení :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: MIRABELKY jsou skoro kulaté a i pecka je skoro kulatá; ŠPENDLÍK je protáhlejší a pecka jde do špiček…, viz foto

:) :D :lol:
di
2453 příspěvků 16.8.13 13:11

Tak jsem to včera při krájení dalších předmětných plodů zodpovědně študovala a vypadá to na mirabelky. Nevím, jestli byly kdysi vysázené záměrně čili nic, ty stromy jsou tam odjakživa a na svědomí je má nejspíš prastrýc, který ten dům v roce 1928 koupil a zrekonstruoval, už se ho bohužel nezeptám. Na přední zahradě jsou tři stromy, na zadní dva, letos naprosto obsypané (takovou úrodu si za celý život nepamatuju), po otrhání těch zmiňovaných cca 10 bedýnek na stromech neubylo skoro nic. Zatím máme asi 30 sklenic džemu a na dalších minimálně 30 to ještě vypadá, sklenice průběžně dokupuju.
P. S. Ruličky tam jsou a na chuť je to překvapivě dobré. Zatím ale děláme jen z červených (zbývají už jen 4 bedýnky, hurá), žluté (jedna bedýnka) ještě musí trochu dojít.

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz