Sojová omáčka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Labužník Apolena
94 příspěvků 09.07.02 01:15
Sojová omáčka

Nedávno jsem chválila v restauraci čínu - byla fantasticka, sice nevím, jestli jako opravdová „čínská“, protože tu jsem ještě nejedla, ale v každém případě moc dobrá. Číšnice mi prozradila, že to bude asi tím, že si kuchař dělá vlastní sojovku - prý z cinzcana. Recept pochopitelně neznala.
Neznánte někdo recept na domácí sojovou omáčku?? Díky.

Reklama

Reklama

Reakce:

babi
6360 příspěvků 09.07.02 12:17
Něco o sojové omáčce...

Apoleno, nevím, jestli to byl dresing, nebo máčecí omáčka (na ty recept mám), která se dělá ze sojové, přidáním dalších komponentů a jeden je čínské rýžové víno. To se běžně nahrazuje sherry a ten zlínský (předpokládám) kuchař používá svoji náhradu. Sojová omáčka je původem z Číny a později byla převzata a upravena Japonci. Používá se nasolených zkvašených sojových bobů, pražené pšenice, rýže nebo jiného zrní, cukru a specielních kvasinek. Proces trvá 6 měsíců, a někdy až nekolik roků. Jakmile se¨uležení ¨ukončí směs se přecedí a slije do lahví. Zbytek se používá v Japonsku, jako základ na polívky, atd. a jmenuje se MISO (tekutina se jmenuje shoyu). V Číně jde pouze o sojovou omáčku. Uměle vyrobená sojová omáčka je hotová během několika dnů. Pomocí hydrolytické reakce, ochucená kukuřičným syrupem, karamelovým barvivem, solí a vodou. Té však chybí chuť přirozeně kvašené omáčky a často má chuť po kovu, což by ti zajisté nechutnalo. Popis je dosti v kostce a dalo by se toho napsat víc

Labužník Apolena
94 příspěvků 10.07.02 01:15
AHA...

… takže zase jsem o něco chytřejší . Pravděpodobně kuchař jen dělal omáčku ze sojovky. Budete-li mít čas a chuť, tak Vás poprosím o recepty na „namáčecí omáčky“. Díky moc.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz