Pravá vanilka

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

hanysek
3 příspěvky 15.12.05 09:04
Pravá vanilka

Nevím, jak vás, ale mě docela znechutilo, když jsem zjistil, jak těžké a hlavně drahé je u nás sehnat pravou vanilku. To mi vždycky vstávaly vlasy hrůzou, když jsem sledoval Jamieho Olivera, jak do jediného pokrmu spotřebuje 1 - 2 lusky vanilky. Říkal jsem si, že v tom musí být háček. A tak jsem se pořádně rozhlédl i kousek dál za hranicemi a dovezl pořádný balík vanilkových lusků za zlomek ceny, která je u nás běžná. Po započítání nezbytných nákladů vychází cena 1 lusku na 23 Kč.

Jedná se o Vanilla Tahitiensis, organicky pěstované na Papui Nové Guinei. Lusky nejsou vysušené a jsou pěkně macaté a dlouhé (cca 18 cm). Mám jich teď víc, než co zvládnu spotřebovat, tak když budete mít zájem, tak se mi ozvěte nejlépe asi na mail jk@wd.cz. Nemám problém pár lusků zaslat i poštou.

Reklama

Reklama

Reakce:

Labužník TinaH02
46 příspěvků 15.12.05 23:56
Hanysku,

kde kousek za hranicemi to konkretne bylo, jen tak pro zajimavost? Ma zkusenost je totiz takova, ze koreni vychazi v zahranici zpravidla draz nez u nas.. tak by me zajimalo, kde je ta zeme zaslibena..

hanysek
3 příspěvky 16.12.05 08:55
Země zaslíbená

Objednal jsem to z USA, kam to vozí přímo ze soukromých plantáží na Papui Nové Guinei. Takže se přeskočí řada velkoobchodů a překupníků. Proto nakonec cena vychází včetně dopravy o hodně lépe než u nás v maloobchodě.

Jarka7
208 příspěvků 21.12.05 09:48
Nákup pravé vanilky

Zá:,–(ně již několik let kupuji vanilku na trhu ve Vídni. Krásně voní a na trhu je nepřeberné množství dalších ingrediencí. Hlavně levnější a kvalitnější než u nás.

Papaja 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.01.06 11:36
Já mám od Antonína....

…koupeno teď před Vánocemi. Jeden lusk 39,– Kč....... Je báječnááá

Labužník mag02
2 příspěvky 06.01.06 11:29
...

Řada z Vas nakupuje na trhu ve Vídni. Můžete mi prosím napsat adresu toho trhu? Chystám se brzy do Vídně, tak to chci zkouknout. Je otevřený každý den? A co všechno tam mají? Díky předem. Mag

di
2451 příspěvků 06.01.06 14:11
Mag

Jeden trh ve Vídni je Naschmarkt, je to skoro v centru, kousek za Technickou univerzitou. Najít se to dá třeba na stránkách www.vienna.at, je tam mapa.

pepa.d
2 příspěvky 08.12.09 16:41
Od antonina uz nikdy vic

Antonin si tady asi dela reklamu:)
Koupil jsem minuly rok bourbon vanilku od nich a po mesici byla cela plesniva. Bez toho abych ji otevrel. Takze to byla moje posledni objednavka.
Nasel jsem proto jiny cesky eshop, kde se specializuji pouze na vanilku a maximalni spokojenost zatim. Za mene penez vice a lepsi muziky:)

gonga
1 příspěvek 04.01.10 11:04
...

Nechci se „Antonína“ zastávat (neměl jsem dosus tu čest), ale obávám se, že vanilka nebyla plesnivá, nýbrž pokrytá krystalky vanilinu, který se na ní po čase vysráží a vskutku může vypadat jako plíseň. Netvrdím, že vanilka nemůže zplesnivět, ale tohle bych považoval za pravděpodonější.

Vanilkove-Lusky.CZ
2 příspěvky 10.01.10 22:41
Tip: Kde sehnat pravou vanilku

Pravé přírodní vanilkové lusky za ceny od 19 Kč naleznete v našem vanilkovém e-shopu (www.Vanilkove-Lusky.cz ). Nabízíme odrůdy Bourbon nebo "Tahitensis ":http://www.vanilkove-lusky.cz/eshop/tahiti/ v bio kvalitě.
Poštovné je u nás opravdu pouze poštovné - 39Kč při platbě předem. Expedujeme do 24 hodin. Zásobujeme jak labužníky, tak restaurace a cukrárny.
Rádi vás u nás uvidíme:)

werts
3 příspěvky 25.02.10 03:20
vanilka

no ta vanilka je si myslím u nás dražší než v zahraničí…ted si ale nejsem jistý kde je levná :-(

werts
3 příspěvky 25.02.10 03:22
vanilka

Myslím, že na http://www.korenisveta.cz mají taky vanilku, ještě jsem tam ale nekupoval

esmeralda
4813 příspěvků 25.02.10 08:40
Vanilka

je hned po šafránu druhé nejdražší koření. A není to náhodou. Pěstování vanilky je velice obtížné.
Jelikož jde o druh orchideje, potřebuje specifické klimatické podmínky. Denní teplota by měla být mezi 15 - 30°C, noční mezi 15 - 20°C. Vlhkost vzduchu by měla být kolem 80%.
Vanilka se musí opylovat většinou ručně a to během 12 hodin po rozkvětu.
Jediný hmyz který je schopen vanilku opylovat je včela (Melipone bee) která žije jen v Mexiku.
Každá rostlina je schopna vyprodukovat 50 – 100 lusků za rok. Kvůli výsledné kvalitě se však opylovává jenom 5 květů z 20. Lusk se vyvíjí asi 6 týdnů, ale úplné zralosti dosáhne za 9 měsíců. Životnost rostliny je asi 14 let.
Vanilka, vlastně její vůně se skládá ze 171 aromatických komponentů.
I sklizeň vanilky je obtížná, neboť každý lusk se musí sklidit v určitý čas; jakmile se začne na konci otevírat.
Po sklizni se vanilka dále suší. I na tento krok existuje několik metod.
Cena vanilky bude mít jistě velký rozsah podle kvality.
Když jsme odlétali z Papeete utratila jsem posledních 1000,– franků za tři lusky krásné buclaté vanilky. Přepočteno podle dnešního kurzu se jednalo o A$ 12,– nebo 217,– Kč.
Je mi jasné že cena byla upravena směrem nahoru pro turisty.

Medjo
145 příspěvků 25.02.10 19:06
...

Na Madagaskaru. 100 lusků za 200-300 Kč. Ale cena letenky to trochu zvedá:)

esmeralda
4813 příspěvků 25.02.10 23:11
Vanilka - Medjo,

nevím jakou váhu zavazadel povolují České aerolinie, ale možná kdyby sis nacpal vanilkou velký kufr, tak by se ti cena letenky vrátila.

Medjo
145 příspěvků 26.02.10 06:23
...

Limit na vývoz vanilky je, myslím, 3 kg. Ale dá se dovézt také úžasná červená rýže, skořice a další koření, krokodýlí paštika, velice dobré sýry, rum atd atd. Takže ano, kdybych napakovala 30 kg těchto záležitostí do kufru, mám letenku zadara:)
My naštěstí máme kámoše, takže to vozí on, tímto mu velice děkuji!

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.02.10 10:26
Děkuji za nápad

manžela vyslyším a pojedu s ním na kombinovaný zájezd Tanzánie+Mada­gaskar. Ovšem jen s podmínkou, že si vezme ten největší kufr, a ubezpečením, že mu na safari stačí jedno triko a jedny kraťasy, do hotelu jedny kalhoty s košilí a potápěčské vybavení určitě nevyužije.
Na zpáteční cestu mu pak prázdné místo vyplním dobrůtkami.

avatka
1 příspěvek 12.08.10 00:35
...

Dobry den,
zcela nahodou jsem natrefila na forum Labuznika a na diskuzi o vanilce.
Muj svagr vanilku pestuje, dokonce vyvinul novy, zcela ekologicky a revolucni zpusob pestovani a vanilka z jejich vaniliery dosahuje vysoke kvality na mistnim trhu. Rika se, ze vanilka z Tahiti je daleko lepsi nez ta z Madagaskaru nebo Reunionu. Na veletrhu v Parizi vsechny labuzniky a kuchare ohromila.
Pokud byste meli zajem, mohli bychom Vam zaslat tolik kusu, kolik budete potrebovat, za ceny nizsi nez uvedla Esmeralda.

Labužník Adelajda02
1 příspěvek 14.09.10 18:25
Vím kde :-)

Hele, vanilka se dá sehnat bez problémů i na Aukru - http://bit.ly/cusuSX

Dwarfy
21 příspěvků 15.03.11 21:00

Asi se za ty dva roky změnily ceny, já jsem koupila dva lusky od Fair Trade v průhledné ampulce za 85,– Kč před půl rokem (pro případ, že by mně posedlo upéct něco, do čeho se přidává) a pořád vypadá, že jí nic není.

PS. Na Jamieho už nemůžu koukat, protože nevydržím ty jeho nákupy „půl kila čerstvého tuňáka už dneska koupíte na každém tržišti“ a „půl kila 90% hořké čokolády“ do tiramisu (které by tím vyšlo asi na osm stovek)… a taky do všeho dává zázvor, římský kmín a chilli papričky, ty taky nemusíme :lol:

Taanka
107 příspěvků 08.05.11 16:59

Hezký den, chci se zeptat, kupoval jste někdo tu vanilku v tom eshopu vanilkove-lusky? Jsou tam docela dobre ceny, tak vaham? Tahiti vanilku vubec neznam, zkousel jste ji nekdo :)? Dekuju!

esmeralda
4813 příspěvků 08.05.11 23:42

Taanko, vanilku jsem si přivezla přímo z Tahiti.
Když jsme odlétali z Papeete utratila jsem posledních 1000,– franků za tři lusky krásné buclaté vanilky.
Jednu mám ještě schovanou.
Za tu cenu (zajisté upravenou pro turisty) si ji šetřím.
Jestli máš možnost zakoupit za rozumný peníz, vřele doporučuji.

Taanka
107 příspěvků 09.05.11 19:26

Aha, děkuji. Já právě váhám mezi tou Tahiti a Bourbon. Která je lepší :-)?

Drobek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.05.11 15:59
Závidím vám

vaši starost. Žiju v Americku dvacet pět let a vanilkové lusky jsem ještě neviděl. :cry:
Kupujeme vanilkovou tresť, pravou i umělou. No, tu vlastně nekupujem. Z dovolené v Mexiku vozíme tamější, mnohem lepší než tady, ale pořád jen tu tresť. Ovšem výbornou.

KatyX
11 příspěvků 14.05.11 20:09

Na e-shopu vanilkove-lusky jsme vanilku na kupovala už několikrát, zatím spokojenost nejvyšší, za ty ceny velmi dobrá kvalita. Tahiti a Bourbon vanilka voní každá trochu jinak, sama to ale popsat přesně nedokážu, ta Tahiti mi přišla ve vůni sladší/jemnější, ale zároveň intenzivnější než Bourbon vanilka. Asi nejlepší je koupit oba druhy a sama porovnat.

Mor2Moon
5 příspěvků 25.12.12 12:01

Zajímalo by mě, zda praxe rozmixování celého lusku z cukrem je nějak v souladu s „kulinářským desaterem“ :) nebo je to odsouzeníhodné české kutilství?

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz