Pracharanda, prachanda?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

HelcaK
960 příspěvků 23.02.08 13:08
Pracharanda, prachanda?

Nějak mě to napadlo u toho příspěvku s Pragandou… Tohle slovo si pamatuju z Drdových pohádek o jablíčku parohátku a hruškách ušatkách - z těch hrušek dělala nějaká dívčina pracharandu (nebo prachandu, teď nevím). Zřejmě je to nějaká krajová záležitost, nevíte, jak se to dělá? To jsou povidla, nebo drcené sušené hrušky?

Reklama

Reklama

Reakce:

blanca.xy
647 příspěvků 23.02.08 14:55
B je správně

aspoň jsem to tak vždy slyšela, sypaly se tím vařené taštičky podobně jako strouhaným perníkem, nebo se dává na koláče jako drobenka, ale jen jsem o tom četla, nikdy jsem to neochutnala. Sušené hrušky jsou moc dobré.

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.02.08 14:57
Já bych řekl, že správně je za A.

V těch pohádkách to byla vždycky pracharanda, většinou to bylo krkonošsko a jsou to pomleté sušené hrušky.

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.02.08 15:05
Tak malé upřesnění, Pardubický rozhlas:

Hrušková pracharanda
Postup:
Výborná hrušková povidla, ale ze sušených hrušek, takže se nejdříve ty hrušky musí usušit (v sušičce či troubě to dnes není žádný problém) na křížaly a ty se pak roztlučou na prášek a povaří s cukrem, trochou vody a skořicí.

manek 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.02.08 15:08
a aby v tom byl zmatek úplný:

44. Pracharanda

Z babiččiny kuchyně - Zralé, ale ne příliš měkké hrušky opláchneme vodou a sušíme v troubě. Celé, i se slupkou a jaderníkem. Sušení trvá asi 10 hodin. Začneme při 60OC, když jsou hrušky polosušené, zvýšíme teplotu na 80OC a na závěr je dosušíme znovu při nižší teplotě. Usušené hrušky nastrouháme nebo umeleme a promícháme je s cukrem a skořicí. Pracharandu používáme k posypávání ovocných knedlíků, škubánků, bramborových šišek nebo sladkých kaší.

tea63
935 příspěvků 23.02.08 16:16
Za páté

Hrušková pracharanda
Sušené hrušky se roztloukly na prášek. Pracharanda se dělala z hrušek horší jakosti. Utlučená se „prosejvala“ přes cedník a skladovala v kameninovém hrnci. Pracharandou se sypala kaše i škubánky, různé moučníky, podobně jako perníkem nebo sušenou mrkví. Když se pak pracharanda rozdělala horkým mlékem, dávala se do buchet smíchaná s vařeným mákem, povidlama nebo i samotná.
Jiří Marhold: Krkonošská kuchařka

gmp
1603 příspěvků 04.03.08 20:41
...

Je to už padesát let, co maminka dělávala škubánky s pracharandou. Já je tak nerad. Otec hrušky podélně rozkrájel na půlky a ty pak v troubě sušil. Nejlepší byly takové napolo, ty jsem zas miloval. Jenže pak se usušily, daly se do plátěného pytlíku od mouky a pověsily nad sporák. Když je maminka potřebovala, tak je pomlela na strojku, (myslím že na mák), pak na pánvičce orestovala stouhanku, přidala mleté hrušky a cukr a sypala tím škubánky. A máslo, žádný olej. Půl století, ještě dneska cítím jak mi to vázne v krku…

HelcaK
960 příspěvků 04.03.08 22:28
Sakra,

to je možností , takhle od pohledu by to mohlo být chutné, i když dost pracné, ale zase ten poslední příspěvek je dost odrazující. Díky za odpovědi.

gmp
1603 příspěvků 08.03.08 20:39
...

Na mne nedej, já mám zvrácený pohled na bezmasou stravu

lako51
1 příspěvek 14.03.13 15:34
Zapáté

Pracharanda se bohužel nedělala z méně kvalitních hrušek, ale z hrušní „vyšlechtěných“ a speciálně pro tento účel pěstovaných. Měly malé plody, velmi sladké, tuhé a silně aromatické.
Pracharanda byla pro chudé např. náhražkou za cukr+perník na sypání lívanců ap.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz