Mák snodárný

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Wolfg
583 příspěvků 02.02.10 16:53
Mák snodárný

Snad svým povídáním, milá poživačná rodinko, nevložím další sémě nesvárů. Vždycky píšu jen ze sebe, tady bohužel, jsem se musel snížit k prapustému opsání předobré publikace. Snad mi můj poklesek nebudete míti za zlé, bylť napsán s dobrým oumyslem, poděliti se o nejnovější vědecké zkoumání.

Mák, semeno máku snodárného (Papaver somniferum), slouží dílem k lisování oleje makového, dílem k přípravě mazání a nadívání různých druhů pečiva. Mák, zpravidla, pěstuje se na poli v několika odrůdách, z nichž trhový význam má mák šedý a mák modrý, posuzovaný dle barvy semena.
V jižní Evropě a v Orientu tatáž rostlina nepěstuje se na semeno, nýbrž za účelem těžby opia, kteréž poraněné stonky roní v podobě husté, jako pryskyřice tuhnoucí šťávy.
Látka tato, alkaloidem se zove a význam její jest nedoceněn. Dle nejnovějších zkoumání lučebních, za přispění slovutných lékařů dlužno připomenouti, jak nanejvýš konejšivě působí opium na rozjitřené nervy. Zvláště důležitou jeví se pak v těžkých chvilkách, kdy spánek nepřichází a k ránu, když konečně odebéře se nešťastník do snové říše, neblahých představ se dočká. Proto, milé hospodyně, nemusíte již spoléhati na nejisté účinky teplého mléka s medem. V tajné zásobě budete chovati tento zázračný prášek a hravě tak vyléčíte mnohé neduhy. Uklidníte náruživého manžela a sobě zajistíte požehnaný spánek. An bude zcela pod vaším blahodárným vlivem, krotký beránek pozbyde nápadů k návštěvám nevěstinců a doma bude jen s dítkami laškovati. Taktéž neposední klučinové budou učitelům přinášeti jen radost a dívky nebudou vyhledávati nebezpečnou společnost mládenců.
Opium lze hravě dosíci na vlastním dvorku, když se budeme držeti dobrých rad.
Nejlepší je mák perský bělokvětý, taktéž bílými semeny oplývající. Vyžaduje však nejlepší a nejkypřejší půdy. Mák šedý a mák modrý i na skrovnější půdě dobrý výnos poskytnou. Výsev děje se do řádků, obyčejně v březnu. Bez pilného pletí a okopávání nelze dosíci kýžené úrody. Opia dosáhneme, když jsou makovice plně vyvinuty, avšak ještě zelené.

Pro semeno sklízí se mák koncem srpna a v září. Suché stonky a zbytky makovic, užije hospodyňka k přípravě uklidňujícího čaje pro nepokojná nemluvňata. Stonků ani makovic nelze upotřebiti ke krmení dobytka.

A teď už za sebe. Kašlu na buchty a připravím si poslední půlkilo máku na setí. To by bylo, abych při přepilném okopávání nedosáhl aspoň kyblík od hořčice plný zázračného prášku. Komupak ho asi…

Reklama

Reklama

Reakce:

svato
1417 příspěvků 02.02.10 19:03
pred 54 rokmi

som bola prvý a posledný raz na letných predškolských prázdninách u starkej, teda nebratislavskej babičky (potom už nevládala, otec bol desiate dieťa - po jeho narodení odišiel starký na 20 rokov do Ameriky) - no a pamätám sa, že najviac mi chutil ten nezrelý, ešte ružový mak.

Alis
2617 příspěvků 02.03.10 15:19
Wolfe...

… komupak ho asi…? Chceš si snad spánek požehnaný zajistiti? Popřípadě neposedným studentům v množství menším než malém podávati?

iva 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.03.10 22:17
Wolfe,

doufám, že jsi se sousedy zadobře. Jinak by tě mohli navštívit „pomocníci a ochránci“.
Kdysi jsem četla, že např. na Maltu (míněno ostrov) se nesmí dovézt mák v žádné podobě, tzn. ani maková buchta.
Když byly moje děti malé, kolikrát jsem měla chuť vyzvědět, jak se připravovala makovina, po které byly děti hodné a hezky spaly.

Sylvie
2302 příspěvků 06.03.10 10:10
Ale jak, jak???

To je všechno hezké, ale jak se toho opia, krucitynkr, dosíci. Kolik máku na kolik tekutiny??

Vašnespavice Míša

zlomax
426 příspěvků 13.05.10 16:16
Nejsem si jistý,

ale makový odvar se dělal z makovic. Né tedy ze semen máku. Nedalo mě to a tady jsem našel zajímavé informace o máku. Pro Wolfga Opium . Pro ostatní Mák setý .

Alis
2617 příspěvků 13.05.10 18:04
Maxi, jak pro Wolfa?????????

Podívej se na Míšu, jak touží opia dosíci!!!
Jen nevím, jestli chce uklidnit náruživého manžela a sobě zajistít požehnaný spánek nebo si přeje, aby neposední klučinové přinášeli jen radost a dívky nevyhledávali nebezpečnou společnost mládenců?

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Reklama

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz