J.Š.Baar Lůsy

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Bunter
457 příspěvků 04.03.06 22:37
J.Š.Baar Lůsy

Musím se s vámi podělit o hezkou pasáž z této knížky. …a jakpak se ti vedlo s božím darem? Ani se nechlubíš, optal se hospodář, převlékaje se v přístěnku za loži, kde na dřevěných hřebech visely suché šaty.
Selka beze slova vyšla ven do výměnkářské světničky, tam na prknech leskly se do zlata vypečené mazance a na slaměných košinkách chladly vysoké bochníky chleba. Teplý chléb-i pro zdravého jed. Chléb z pece-žaludek nechce, ale z lísy i mrtvého vzkřísí. Proto selky při každém pečení vyškrabou díži a z toho těsta upekou mnohem menší rozpek, který rychleji chladne než velký bochník. Viděli jste někdy povedený rozpek ze žitné výražky? Zapečená sůl a drobné rohlíčky kmínu ježí se na jeho povrchu, svrchní kůra dělí se jako šachovnice v pravidelná pole, jak ho selka nožem nařízla ještě dřív, než ho :,-(ila na samý kraj pece, spodní kůrka bílá a hladká, když na ní kotníkem zaťuká, zvoní jako sklo, lehký je jako peří, zkynulý jako buchta, a střídka jeho je kyprá jako vlna, vonná a chutná tak, že se s ní nic na světě srovnávat nemůže.....Takový rozpek přinesla teď selka na dlani a položila ho na stůl.
Ach , ten se povedl! Zavelebil Král a pocítil, jak dravý hlad ho nutí, aby popadl nůž, ukrojil si patku a zakousl se do ní. Ale i děti hrnuly se ke stolu, neboť i ony ještě dnes musily se postit a bez snídaní čekaly na oběd. Malá Marjánka sice tajně přiživovala se u Pepky, kterou měla na starosti, upíjela jí mlíčka i několik lžic kaše, Hanýžka však, která se musila otáčet ustavičně kolem matky, nosit jí chléb k peci a od peci, obskakovat jí, když v neckách válela těsto na mazance, odolala statečně všem pokušením, neurýpla si ani kousíček másla a nesmlsla ani jediné rozinky.
Jak všem zato teď chutnalo! Na míse kouřila se z kyselého mléka polévka smetanou zalitá, tak zdravá, že vyhání z těla devateru nemoc, rozehřeje a rozproudí krev, takže po každé lžíci volají všecky žilky v těle ještě! ještě! K tomu jsou brambory na loupačku, krásně vařené, moučné, jež sice dusí v hrdle, ale polévka je spláchne a odplaví až do žaludku, kde si poleží a zasytí i největšího jedlíka. A nakonec čeká všecky vzácná pochoutka. Selka v dobré náladě, že se jí boží dar tak vyvedl, aby i ostatní potěšila a rozradovala, odskočila od stolu do sklepa, přinesla na čistém talíři zbytek veliké hroudy čerstvého, jako kanárek žlutého másla a postavila je k rozpeku.
Pomazanka! Zatleskala ručičkama malá Marjánka. A na rozpek děti! To abyste mámě políbily ruku, přidal se k chvále muž a už nožem křižoval spodní kůrku, už načínal bochníček, až to chrustalo, už si nechal skrojenou patku, mazal a podával selce.
Taková pěkná, vzácná chvilka lidského štěstí a spokojenosti snesla se v té chvíli na měkkých křídlech do selské světnice a usedla ke Královic stolu.....

Reakce:

Manana
1515 příspěvků 04.03.06 23:49
ty Bumter

já budu muset bejt sprostej. kam ty na to chodíš? až k Baarovi? a to tam někam u vás do Bergenu nebo do Dombasu? a jak si vůbec toho Baara takhle objevil? já si ho snad budu muset zejtra někde sehnat!!!!!!!!!!!!!

Manana
1515 příspěvků 04.03.06 23:54
Tome

promiň mi ten blbej překlep, já už radši přestanu psát......

Bunter
457 příspěvků 05.03.06 00:35
Milý Manano,

dám si občas klasiku, mám tím naprané knihovny a stále v Praze dokupuji…naposled například vzácné od Tůmy Z českých mlýnů osm dílů. Jinak čtu i Browna a naposled i Zatím dobrý o Mašínech. Jsem sova téměř nespím

Manana
1515 příspěvků 05.03.06 00:50
Tome

seš děsně čipernej, čumim a obdivuju. Obě knihy o Mašínech mám několikrát zchroustaný. Teď bys měl bejt tady, já do divadla nechodim, jako nejezdim do Itálie, ale je tady teď krásná trilogie Má vlast (Standa má problém, Paroubek je kamaráth, Strejda nás má všechny rád), kde herci choděj s igelitovejma taškama narvanejma miliónama a prej je to děsná bomba.

danda 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.03.06 08:29
Tome :-)

Sedím a cítím tu vůni čerstvě upečeného, právě z pece vytaženého chleba, vidím zase babičku, jak stojí ráno u stolu, na kterém trůní veliký kafáč melty, žehná spodní stranu bochníčku třemi křížky, zakrojí…Ani jsem nemusela mít pomazánku, jenom sůl a křížky dělám dodnes :-)
Je hezké se zastavit v našem uspěchaném světě a ještě hezčí je vrátit se na chvíli do dětství :-)
Měj se moc hezky, Daniela

Labužník Jana.Q02
129 příspěvků 13.03.06 13:13
Krásné, díky!

Vzpoměla jsem, jak moje teta zadělávala na chléb a dávala péct k místnímu pekaři, kde to nádherně vonělo. Moje práce byla stloukat máslo v dřevěné máselnici . Čerstvé máslo, chléb a podmáslí, to byla chuť nadpozemská. Nikdy se nesměl chléb položit na stůl na tu oblou horní kůrku. Dělali to brigoši, co chodili na žně, když si ukrojili krajíc. Teta hned chleba přežehnala a obrátila. Kdysi byly v každé vesnici vynikající kuchařky, které vařily a pekly na svatbách, možná,že ještě jsou. Ty by měly učit vařit v televizi a ne herečky, které drží v plastových nehtíkách papírek s receptem od babičky a štítí se dotknout masa.

rosnicka
262 příspěvků 14.03.06 13:16
Hanýžka a Martínek,

v dětství moje nejoblíbenější knížka…kdepak je jí asi konec. Děkuji, žes mi ji připomněl:-))

kodym.radek
1 příspěvek 23.11.09 21:35
...

Dobrý den.Mám doma pár starých knih a J.Š.Baar-Lůsy,skřivánek a páter kodýdek jso mezi nimi.Neznám hodnotu,ale pokud o ně stojíte,tak zkuste nabídnout.tel 720164960

Váš příspěvek

Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz