Recepty - želatina

Recepty s želatinou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  Želatina a víno  

Želatina je lehce stravitelná bílkovina, která se vyrábí z hovězí nebo vepřové kůže či kostí. Obsahuje celou řadu proteinů, které jsou stavebním látkou pro výstavbu kolagenu. Kromě tryptofanu obsahuje želatina všechny esenciální aminokyseliny. V potravinářském průmyslu se používají želatinové hydrolyzáty, plátková želatina i instantní želatina, která se vyvařením mění na glutin.

 Rady při nákupu

Želatinu nejčastěji koupíme v sáčku nebo plátcích, které se rozpouští v kontaktu s vodou. Je k dostání v běžných obchodech s potravinami. Postupy výroby jsou zjednodušeny moderní technologií natolik, že díky nim máme dnes na trhu opravdu nezávadné želatiny absolutní čistoty. Při výběru sledujte nápisy na obalu a složení.

 Využití v kuchyni

V kuchyni se želatina uplatňuje zejména jako surovina, která se dále zapracovává do dalších pokrmů. Želatina na bázi želé je na přípravu pokrmů nejjednodušší. Pracuje se s ní ve slané i sladké kuchyni, kde tvoří zlatý standard v rosolovitých sulcech, aspicích se šunkou a masem. Masová nebo vaječná tlačenka je výborný staročeský recept. Z cukrovinek to jsou především želé bonbony a karamely, netradičně potom i pana cotta s podmáslím. Působí i proti ledovým hrudkám ve zmrzlinách a slouží jako zahušťovadlo a současně i stabilizátor v mléčných výrobcích.

 Skladování

Připravenou rozpuštěnou želatinu spotřebujte do několika hodin. Skladuje se pouze želatina neuvařená, které vyhovuje sucho při pokojové teplotě.

 Sezóna

Želatina je ke koupi celoročně.

 Želatina a víno

Pomocí želatiny se víno zbavuje nečistot. Používá se k čiření vín.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Uzené se zelím a hruškami Uzené se zelím a hruškami
Koláč s jahodami Koláč s jahodami
Krkovička v lístkovém těstě (velikonoční pokrm) Krkovička v lístkovém těstě...
Smažená cibulová kolečka Smažená cibulová kolečka
Kuře na kapustě Kuře na kapustě

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz