Recepty - želatina

Recepty s želatinou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Sezóna  Želatina a víno  

Želatina je lehce stravitelná bílkovina, která se vyrábí z hovězí nebo vepřové kůže či kostí. Obsahuje celou řadu proteinů, které jsou stavebním látkou pro výstavbu kolagenu. Kromě tryptofanu obsahuje želatina všechny esenciální aminokyseliny. V potravinářském průmyslu se používají želatinové hydrolyzáty, plátková želatina i instantní želatina, která se vyvařením mění na glutin.

 Rady při nákupu

Želatinu nejčastěji koupíme v sáčku nebo plátcích, které se rozpouští v kontaktu s vodou. Je k dostání v běžných obchodech s potravinami. Postupy výroby jsou zjednodušeny moderní technologií natolik, že díky nim máme dnes na trhu opravdu nezávadné želatiny absolutní čistoty. Při výběru sledujte nápisy na obalu a složení.

 Využití v kuchyni

V kuchyni se želatina uplatňuje zejména jako surovina, která se dále zapracovává do dalších pokrmů. Želatina na bázi želé je na přípravu pokrmů nejjednodušší. Pracuje se s ní ve slané i sladké kuchyni, kde tvoří zlatý standard v rosolovitých sulcech, aspicích se šunkou a masem. Masová nebo vaječná tlačenka je výborný staročeský recept. Z cukrovinek to jsou především želé bonbony a karamely, netradičně potom i pana cotta s podmáslím. Působí i proti ledovým hrudkám ve zmrzlinách a slouží jako zahušťovadlo a současně i stabilizátor v mléčných výrobcích.

 Skladování

Připravenou rozpuštěnou želatinu spotřebujte do několika hodin. Skladuje se pouze želatina neuvařená, které vyhovuje sucho při pokojové teplotě.

 Sezóna

Želatina je ke koupi celoročně.

 Želatina a víno

Pomocí želatiny se víno zbavuje nečistot. Používá se k čiření vín.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Pečený bůček s blumami Pečený bůček s blumami
Hořčičná kotletka v alobalové kapse pro jednoho (DIA) Hořčičná kotletka v...
Kapustičky na slanině Kapustičky na slanině
Vatovec (pýchavka obrovská) v trojobalu Vatovec (pýchavka obrovská)...
Nejlepší zelný salát - s fíglem! Nejlepší zelný salát - s...

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz