Recepty - gouda

Recepty s gougou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Snoubení s víny  

Gouda je tvrdý či polotvrdý sýr pocházející z Holandského města Gouda. Často se můžete setkat i s Goudou z Francie, Švédska či Belgie, ale pravá je jen ta nizozemská. Má žlutooranžovou barvu, vyrábí se z kravského mléka a může obsahovat až 50 procent tuku v sušině. Gouda se rozlišuje podle doby zrání a stupnice jde od mladého sýra (4 týdny zrání) až po přestárlý sýr (zrání delší než 1 rok).

 Rady při nákupu

Gouda se prodává v kusech nebo v plátcích, v přírodní variantě nebo s různými příchutěmi (bylinková, česneková, s hořčičnými semínky, s kopřivami, atd.). Koupíte ji ve většině supermarketů, ale pokud chcete Goudu, která není průmyslově vyrobená a pochází přímo od farmářů, musíte navštívit specializovaných obchod se sýry nebo výrobce.

 Využití v kuchyni

Mladá Gouda má smetanově jemnou až máslovou chuť s oříškovými tóny. Ve vyzrálejší podobě má jemně krupičkovitou konzistenci a pikantní chuť. Nejčastěji se Gouda podává v různých předkrmech nebo na sýrových talířích. Můžete ji použít na chuťovky, na zapečené tousty, na pizzu, k zapékání zeleniny, na gratinování nebo na ochucení sýrových omáček, polévek či k masu - Grilované vepřové kotlety.

 Skladování

U Goudy, která je speciálně zabalená, se řiďte datem spotřeby uvedeným na obalu. Po rozbalení Goudu skladujte v uzavřené plastové krabičce a kontrolujte, aby neplesnivěla.

 Snoubení s víny

K mladé Goudě se hodí lehčí bílá vína. Středně starou Goudu podávejte s lehčím červeným vínem nebo sladším a plnějším bílým vínem. Staré a přestárlé Goudy párujte s plnými červenými víny nebo se sladkými, slámovými, ledovými či botritickými bílými víny.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Slané zapékané hrušky se slaninou a parmazánem Slané zapékané hrušky se...
Hořčičná kotletka v alobalové kapse pro jednoho (DIA) Hořčičná kotletka v...
Koláč s jahodami Koláč s jahodami
Meruňkový koláč s tvarohovou nádivkou Meruňkový koláč s...
Tiramisu z mascarpone Tiramisu z mascarpone

Naši partneři

Vitalion

zdraví, nemoci, léčení
www.vitalion.cz

eMimino

těhotenství, děti, rodina
www.emimino.cz

Recept na jídlo

recepty, jídlo, vaření
www.receptnajidlo.cz