Recepty - gouda

Recepty s gougou  Rady při nákupu  Využití v kuchyni  Skladování  Snoubení s víny  

Gouda je tvrdý či polotvrdý sýr pocházející z Holandského města Gouda. Často se můžete setkat i s Goudou z Francie, Švédska či Belgie, ale pravá je jen ta nizozemská. Má žlutooranžovou barvu, vyrábí se z kravského mléka a může obsahovat až 50 procent tuku v sušině. Gouda se rozlišuje podle doby zrání a stupnice jde od mladého sýra (4 týdny zrání) až po přestárlý sýr (zrání delší než 1 rok).

 Rady při nákupu

Gouda se prodává v kusech nebo v plátcích, v přírodní variantě nebo s různými příchutěmi (bylinková, česneková, s hořčičnými semínky, s kopřivami, atd.). Koupíte ji ve většině supermarketů, ale pokud chcete Goudu, která není průmyslově vyrobená a pochází přímo od farmářů, musíte navštívit specializovaných obchod se sýry nebo výrobce.

 Využití v kuchyni

Mladá Gouda má smetanově jemnou až máslovou chuť s oříškovými tóny. Ve vyzrálejší podobě má jemně krupičkovitou konzistenci a pikantní chuť. Nejčastěji se Gouda podává v různých předkrmech nebo na sýrových talířích. Můžete ji použít na chuťovky, na zapečené tousty, na pizzu, k zapékání zeleniny, na gratinování nebo na ochucení sýrových omáček, polévek či k masu - Grilované vepřové kotlety.

 Skladování

U Goudy, která je speciálně zabalená, se řiďte datem spotřeby uvedeným na obalu. Po rozbalení Goudu skladujte v uzavřené plastové krabičce a kontrolujte, aby neplesnivěla.

 Snoubení s víny

K mladé Goudě se hodí lehčí bílá vína. Středně starou Goudu podávejte s lehčím červeným vínem nebo sladším a plnějším bílým vínem. Staré a přestárlé Goudy párujte s plnými červenými víny nebo se sladkými, slámovými, ledovými či botritickými bílými víny.

 
Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Nejlepší recepty

Kuřecí prsíčka v plátku šunky Kuřecí prsíčka v plátku šunky
Jahodový pohár Jahodový pohár
Chléb s celerem Chléb s celerem
Hořčičná kotletka v alobalové kapse pro jednoho (DIA) Hořčičná kotletka v...
Francouzské kmínové sušenky Francouzské kmínové sušenky

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz