turisťák

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
evika219
20 příspěvků 5.2.10 19:47
turisťák

Dobrý večer, nevíte někdo, proč se turistickému salámu říká Imitace? Tedy co to měl vlastně imitovat?
Děkuji

Reakce:
Wolfg
584 příspěvků 5.2.10 20:38
turista?

Bývaly doby, století už nevím, kdy se salámy udily, následně dovařovaly při teplotách do 80°C a nechávaly se sušit. Protože bývaly v průvanu a ve tmě, nespěchalo se, tvořila se na nich ušlechtilá, bílá plíseň. Měly jen bělavé skvrny a snad měly připomínat uherák, který byl jen z Maďarska. Dnes je imitace skoro všechno, některé „uzenářské výrobky“ se ofouknou křídou, aby důvěřivci jako já, po ní sáhli a hlavně zaplatili bílou plíseň. Současné salámy se stříkají různým svinstvem, aby na nich nevznikaly plísně nechtěné.

Manana
1512 příspěvků 5.2.10 23:19
turisťák a imitace

Bylo to trochu jinak. Bolševik vyráběl dva podobné salámy, turisťák a imitaci. Turisťák byl asi za 5,– Kčs 10 dkg co si pamatuju, a imitace byla tak do 3,– Kčs. Turisťák byl lepší, bylo v něm víc masa než kližek a křupavek a byl trochu tmavší, tužší a vysušenější. Imitace byla horší, světlejší, měkčí, měla víc kližek a křupavek než masa, ale byla lacinější. No a imitace byla imitace toho turisťáku, proto se tomu taky tak oficiálně říkalo. Běžně se kupovala imitace, když se jelo do Bulharska, kupoval se turisťák. A s těma cenama si už nejsem moc jistej, hosipa.

Wolfg
584 příspěvků 6.2.10 09:02
souhlasím

s Mexikánem. Jasně, že si nic nepamatuju, za třista let se tu a tam něco zapomene, ale máš to v kouli dobrý, hombre! Ale plesnivej salám byl a né, že né. A co to byl suchý salám za 5? No, jsou pryč všechny i to jejich poonděné krájení se šlupkou.
Vrtá ve mně váš svatý Lojzík Potosí, nemůžu najít, kdo to byl

bedla
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.2.10 09:02
turisťák

Byly doby, kdy náš tatínek sušil celý věnec buřtů … to byla dobrota. Kam se hrabal uherák.

Manana
1512 příspěvků 6.2.10 09:38
svatý Lojzík Potosí - Wolfg

San Luís Potosí je jeden ze států Estados Unidos Mexicanos, a současně název hlavního města tohoto státu.
A co se týče samotného Lojzíka, je to Ludvík IX. Svatý (25. duben 1214 Poissy - 25. srpen 1270 Kartágo), byl od roku 1226 francouzský král z dynastie Kapetovců. Narodil se jako třetí z početného potomstva krále Ludvíka VIII. a Blanky, dcery kastilského krále Alfonse. Zúčastnil se dvou křížových výprav z nichž ani jedna nebyla příliš úspěšná, provedl mnoho reforem francouzského království a byl pro svůj příkladný život plný odříkání svatořečen.

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz