Peanut butter and jelly sandwich (sendvič s arašídovým máslem a m

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
AFTIC
122 příspěvků 5.8.05 00:48
Peanut butter and jelly sandwich (sendvič s arašídovým máslem a m

Někde, nevím už kde, byla na těchto stránkách poznámka jestli arašídové máslo musí být americké.

Podle mě nikde není řečeno, že by muselo být americké, ale ať se to komu líbí nebo ne tak sendvič s arašídovým másle a marmeládou je s Amerikou spjat stejně jako Appple Pie, nebo americký fodbal, kterému přestože se nehraje nohama se v Americe říká football.
Ve skutečnosti nikdo vlastně neví, kdo tento sendvič vynašel, je ale známo že chléb s marmeládou nebo džemem se jí již po tisíciletí.
Nicméně arašídové máslo bylo vynalezeno v roce 1890 v Americe. Na světové výstavě v St. Louis v roce 1904. V letech 1920 až 1930 společnosti Peter Pan a Skippy začaly vyrábět arašídové máslo v několika formách. V té době byl také běžně na trhu krájený sendvičový chléb, ale o arašídových sendvičích do roku 1940 nebyla ještě zmínka. Historicky je ale zaznamenáno, že arašídové máslo a marmeláda byly součástí vojenské stravy americké armády během druhé světové války. Říkalo se, že američtí vojáci, aby to arašídové máslo chutnalo lépe ho s tou marmeládou míchali. V samotné Americe během druhé světové války bylo maso a máslo relativně drahé avšak arašídové máslo, jako náhradní zdroj bílkovin bylo velice laciné. Jak jeho obliba začala není známo ale PB&J (Peanut Butter and Jelly) byl veliký poválečný hit obzvláště u dětí. Dětem tyto sladko-slané sendviče chutnaly a maminkám se zamlouvala rychlost jakou se daly připravit. National Peanut Board (svaz výrobců arašídového másla) uvádí, že průměrné americké dítě sní 1.500 arašídových sendvičů s marmeládou dříve než maturuje ze střední školy. O popularizaci těchto sendvičů se také zasloužil Elvis Presley který si na ně navíc dával na plátky krájený banán a recept na jeho sendvič najdete dokonce na těchto stránkách.
Já vím, že někteří lidé tvrdí, že z té Ameriky nic dobrého nepřijde, ale tento sedvič je výjimka.

Na tento dotaz zatím nikdo nereagoval, buďte první!

Váš příspěvek

 Newsletter

Milujeme vaření, nikoliv spam. Přihlaste si novinky z Labužníka.

Přihlásit se k newsletteru

Naši partneři

eMimimino

Těhotenství, děti, rodina www.eMimino.cz

Vitalion.cz

Zdraví, životní styl www.vitalion.cz

Arome.cz

Parfémy, kosmetika www.arome.cz

Módnípeklo.cz

Trendy, módní tipy www.modnipeklo.cz